28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Facebook’un Libra’sı İsmini Diem Olarak Değiştirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Libra Derneği geçen hafta adını Diem Derneği olarak değiştirdi. Ancak sorun şu ki, halihazırda Diem adında bir kuruluşun var olduğu ortaya çıktı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Facebook’un Libra Derneği, 1 Aralık’ta Diem Derneği ismi ile yeniden markalandı.
  • Bir sorun ise, zaten DIEM adında bir FinTech firması var.
  • Startup, DIEM, bu durum hakkında yasal yollara başvuru yapmayı planlıyor.

Görünüşe göre Libra Derneği’nden birileri, Diem Derneği olarak yeniden markalanmadan önce Google’da arama yapmayı unutmuş. Ya da Facebook’un desteği sayesinde, muhtemelen umursanmayacağını düşünmüş olabilirler.

Binance indirim kodu

Londra Merkezli Startup DIEM, Facebook ile İlgili Yasal İşlem Başlatacak

FinTech yayını Sifted’in haberine göre, DIEM adlı Londra merkezli bir FinTech girişimi, Libra’nın ismini Diem Derneği olarak değiştirmesiyle ilgili yasal işlem başlatmayı planlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Eskiden Libra Derneği olarak bilinen Diem Derneği, Dolar gibi ulusal para birimlerine bağlı stablecoinlerin çalışabileceği blockchain tabanlı Diem Network’un (eski adıyla Libra Network) yönetim organıdır.

Libra, geçen hafta kendini Diem ismiyle yeniden markalamıştı.

Haziran 2019’da bir dizi tanıtım etkinliği ile başlatılan İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş, WhatsApp dahil olmak üzere yazılım teklifleriyle dijital para birimi ödemelerini entegre etmek isteyen Facebook için Libra ağını yönetmek üzere tasarlandı.

Libra, Zor Süreçlerden Geçmişti

Libra / Diem için işler ise sonrasında biraz zorlaştı. Örneğin, Ekim 2019’da tek bir günde, iş ortakları eBay, Mastercard, Stripe ve Visa projeden çekildi. Bunlardan birkaçı, çekilme ile ilgili düzenleyici sorunları işaret etti.

Fintech’in startup’ı DIEM ise müşterilerin ürünlerini fiyatlandırmak için bir algoritma kullanıyor. DIEM’in kurucusu ve CEO’su Geri Cupi yaptığı açıklamalarda, “Küçük bir startup ​​olarak, Libra’nın eylemlerinden kaynaklanan müşteri kafa karışıklığının büyümemizi önemli ölçüde etkileyeceğinden endişe ediyoruz.” dedi.

İlgili Haber:  Bitcoin Sahipleri, Yakında Celo ile Mobil Tabanlı DeFi'ye Girebilecek

DIEM’in ana yatırımcılarından biri olan Chris Adelsbach ise konu ile ilgili, “Facebook’un küresel finansal hizmetler ağında başka bir Diem olup olmadığını öğrenmesi o kadar fazla çaba gerektirmezdi. Belli ki “onları ezebiliriz, biz Facebook’uz.” diye düşündüler.” açıklamalarını yaptı.

Startup’ın, Facebook veya Diem Derneği ile ilgili bir durdurma başvurusu yapmayı planladığı bildirildi.

Diem’e ne olacak? Merak konusu.

 

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar