5 Temmuz 2022, Salı
21.7 C
İstanbul

FBI, Kripto Para Dolandırıcılığı ile İlgili Bir Uyarı Yayınladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

FBI, ATM’lerden ve QR kodlarından yararlanarak kripto para dolandırıcılığı yapan kişilere karşı bir uyarı metni yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • FBI, kripto para ATM’lerinden ve QR kodlarından yararlanarak dolandırıcılık faaliyeti yürüten kişilere karşı bir uyarı metni yayınladı.
  • FBI, ayrıca insanların kripto para dolandırıcılıklarına karşı nasıl korunabileceklerine yönelik bazı ipuçları da paylaştı.

FBI, ATM’lerden ve QR kodlarından yararlanarak kripto para dolandırıcılığı yapan kişilere karşı bir uyarı metni yayınladı.

Binance indirim kodu

FBI, konu ile ilgili yaptığı duyuruda, “FBI, ödeme işlemlerini tamamlamak için kurbanlarını kripto para ATM’lerini ve dijital QR kodlarını kullanmaya yönlendiren dolandırıcılık faaliyetlerinde gözle görülür bir artış tespit etti.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

FBI’a göre bu dolandırıcılık faaliyetleri, çeşitli online çekilişler kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Bir Kripto Para Dolandırıcılığının Anatomisi

FBI’a göre, dolandırıcılar genellikle kurbandan ödeme talep ediyor ve karşılığında onları, dolandırıcının cüzdanıyla ilişkili QR kodunu taşıyan bir kripto para ATM’sine yönlendiriyor.

FBI konu ile ilgili açıklamasında ayrıca “Kripto paranın merkezi olmayan doğası, bilgi toplamayı zorlaştıran çeşitli etkenler yaratıyor. Bir kurban ödeme yaptığında, dolandırıcı bu fona anında sahip olabiliyor ve çoğu zaman da bu fonları hemen denizaşırı bir hesaba aktarıyor.” ifadelerini kullandı.

FBI, böyle bir yöntemin, ödemelerin işlenmesinin bir veya iki gün sürdüğü geleneksel banka havalelerinden farklı olduğunu vurguladı ve “Bu durum, kolluk kuvvetlerinin fonları geri almasını zorlaştırabilir ve birçok kurbanı, mali kayıpla baş başa bırakabilir.” diye ekledi.

Dolandırıcılıktan Korunmak İçin Bazı İpuçları

FBI, ayrıca insanların kripto para dolandırıcılıklarına karşı nasıl korunabileceklerine yönelik bazı ipuçları da paylaştı.

FBI, yalnızca online olarak iletişim kurulan kişilere ödeme gönderilmemesini ve bilinmeyen telefon numaralarından gelen aramaların yanıtlanmamasını öneriyor.

İlgili Haber:  XRP Yatırımcıları Apple'a Dava Açmaya Hazırlanıyor! İşte Nedeni

Ayrıca FBI, “anonim” oldukları yönünde reklam yapan kripto para ATM’lerinin kullanılmamasını da tavsiye ediyor.

FBI konu ile ilgili paylaşımında, “Bu kripto para ATM’leri, ABD federal düzenlemeleriyle uyumlu olmayabilir ve kara para aklamayı kolaylaştırıyor olabilir.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar