8.5 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

FBI, Kripto Para Dolandırıcılığı ile İlgili Bir Uyarı Yayınladı

Önemli Gelişmeler

FBI, ATM’lerden ve QR kodlarından yararlanarak kripto para dolandırıcılığı yapan kişilere karşı bir uyarı metni yayınladı.

blank

Haberin Özeti

  • FBI, kripto para ATM’lerinden ve QR kodlarından yararlanarak dolandırıcılık faaliyeti yürüten kişilere karşı bir uyarı metni yayınladı.
  • FBI, ayrıca insanların kripto para dolandırıcılıklarına karşı nasıl korunabileceklerine yönelik bazı ipuçları da paylaştı.

FBI, ATM’lerden ve QR kodlarından yararlanarak kripto para dolandırıcılığı yapan kişilere karşı bir uyarı metni yayınladı.

blank

FBI, konu ile ilgili yaptığı duyuruda, “FBI, ödeme işlemlerini tamamlamak için kurbanlarını kripto para ATM’lerini ve dijital QR kodlarını kullanmaya yönlendiren dolandırıcılık faaliyetlerinde gözle görülür bir artış tespit etti.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

FBI’a göre bu dolandırıcılık faaliyetleri, çeşitli online çekilişler kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Bir Kripto Para Dolandırıcılığının Anatomisi

FBI’a göre, dolandırıcılar genellikle kurbandan ödeme talep ediyor ve karşılığında onları, dolandırıcının cüzdanıyla ilişkili QR kodunu taşıyan bir kripto para ATM’sine yönlendiriyor.

FBI konu ile ilgili açıklamasında ayrıca “Kripto paranın merkezi olmayan doğası, bilgi toplamayı zorlaştıran çeşitli etkenler yaratıyor. Bir kurban ödeme yaptığında, dolandırıcı bu fona anında sahip olabiliyor ve çoğu zaman da bu fonları hemen denizaşırı bir hesaba aktarıyor.” ifadelerini kullandı.

FBI, böyle bir yöntemin, ödemelerin işlenmesinin bir veya iki gün sürdüğü geleneksel banka havalelerinden farklı olduğunu vurguladı ve “Bu durum, kolluk kuvvetlerinin fonları geri almasını zorlaştırabilir ve birçok kurbanı, mali kayıpla baş başa bırakabilir.” diye ekledi.

Dolandırıcılıktan Korunmak İçin Bazı İpuçları

FBI, ayrıca insanların kripto para dolandırıcılıklarına karşı nasıl korunabileceklerine yönelik bazı ipuçları da paylaştı.

FBI, yalnızca online olarak iletişim kurulan kişilere ödeme gönderilmemesini ve bilinmeyen telefon numaralarından gelen aramaların yanıtlanmamasını öneriyor.

İlgili Haber:  Trump'a Yakınlığı ile Bilinen Ripple Yönetim Kurulu Üyesi Tutuklandı

Ayrıca FBI, “anonim” oldukları yönünde reklam yapan kripto para ATM’lerinin kullanılmamasını da tavsiye ediyor.

FBI konu ile ilgili paylaşımında, “Bu kripto para ATM’leri, ABD federal düzenlemeleriyle uyumlu olmayabilir ve kara para aklamayı kolaylaştırıyor olabilir.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend