10 Ağustos 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

FBI, Bitcoin ve Diğer Kripto Paraları İzleyebilmek İçin Yazılım Arıyor!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçtiğimiz Cuma, kripto paraların suçlular tarafından yasadışı kullanımını tespit edebilmek için bir analiz yazılımına ihtiyacı olduğunu bildiren bir teklif yayınladı.

Binance indirim kodu

FBI’in ilgili birimi ihtiyacı şöyle açıkladı; “Yasadışı aktörlerin sanal para kullanımındaki değişik stratejileri FBI’ın önemli sayıda sanal para birimini izleyebilen bir yazılımı satın alma ihtiyacını doğurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

FBI’ın yayınladığı teklifte; genellikle yasa dışı aktörler tarafından istismar edilen hızlı ve sürekli değişen teknolojilere ayak uydurabilen yeni nesil izleme ve analiz yazılımlarına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Teklifte özellikle sanal paraları izleme, takip etme ve işlemleri ilişkilendirme için ihtiyaç duyulan bu yazılımı geliştirecek yüklenici firmaların tüm lisans haklarını FBI’ya vereceği belirtildi.

Teklifte, ilgili yazılımın Bitcoin başta olmak üzere coinmarketcap.com’da listelenen ve piyasa değeri en yüksek olan koinlerin %95’inin izlenebilmesine olanak sağlaması gerektiği belirtildi. FBI’ın hazırladığı teklifte Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum,Tether, Ripple, Monero, Zcash ve tüm ERC-20 tokenler özellikle vurgulandı.

FBI, ihtiyaç duyduğu yazılımın takip edilen kripto paranın her bir işlemine özel aşağıdaki kriptografik detaylara ait bilgileri sunmasını bekliyor;

  • lock time (bir işlemi veya hesabı önceden belirlenmiş bir süreye ulaşılıncaya kadar kilitleyen bir tür kilitleme veya kısıtlama mekanizması)
  • cüzdan ve adres versiyon bilgileri,
  • paylaşımlı genel anahtar,
  • çoklu imza tanımlaması (multisig delineation),
  • replace by fee bilgileri (bir mempool’daki onaylanmamış bir işlemin, aynı inputlardan en az birini harcayan ve daha yüksek bir işlem ücreti ödeyen farklı bir işlemle değiştirilmesine izin veren kural)
  • WPKH (witness public key hash bilgisi),
  • işlem verisi boyutu

FBI’ın talep ettiği yazılım ayrıca, TOR bağlantılı back-end sunucuların yanı sıra adreslerle ilişkili IP adreslerinin coğrafi konumunu belirleme yeteneğine de sahip olmalı.

İlgili Haber:  İki Önemli Gelişme: Bitcoin 15.000'i Geçti ve FBI 1 Milyar Dolarlık Bitcoin Ele Geçirdi

FBI’dan ihaleyi alacak yazılım firması ile sözleşme 25 Mart 2022’de bir yıllık bir süreliğine başlayacak ve sözleşme dört yıla kadar uzatılabilecek. FBI yazılım için 250 lisans, destek hizmeti ve eğitim satın alacak. Günlük blok zincir piyasa özeti, eğitim materyalleri ve yazılım yamaları da sözleşme kapsamında olacak.

Değerlendirmenin ilk aşamasını geçen herhangi bir firma ikinci aşamada demo yapmak zorunda. FBI tarafından sunulacak bir senaryo karşısında yazılımın göstereceği performans ölçülecek.

FBI demo gösterimi yapılması zorunlu kripto paralar olarak aşağıdakileri seçti;

blank

Demo gösterimde ayrıca “ip kümeleri”, “ip bilgileri” ve isteğe bağlı API erişimi gibi diğer gereksinimlerin yanı sıra “node özelliği” ve “adres/işlem uyarıları” gibi bilgiler de gösterilecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar