30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

FBI’dan Çok Ciddi Kripto Para ve Bitcoin Uyarısı Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bu yıl Bitcoin ve diğer kripto paraların fiyatındaki artış ile beraber kripto para piyasasının 1 trilyon doları aşan bir değere ulaşması siber suçlarda da artışa neden oldu.

Binance indirim kodu

Piyasaya yeni giren kullanıcıların sayısının aniden artmasıyla birlikte milyarlarca doların dijital varlıklara akması, Bitcoin talep eden fidye yazılım saldırıları ve sosyal medyada yer alan dolandırıcılıklara sık rastlanmasına sebep oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

FBI Bitcoin Kullanıcılarına Olan Saldırılara da Dikkat Çekti

Şimdi ise Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Bitcoin ve kripto para alıcılarını borsalar ve ödeme platformlarında insanların Bitcoin’lerini ve kripto varlıklarını çalmaya çalışan tehditler hakkında uyarılarda bulundu.

İlk olarak Bleeping Computer tarafından haberi yapılan FBI uyarısı, kullanıcıların teknik destek dolandırıcılığı, telefon sim kartı değişikliği ve kimlik hırsızlığı konularında dikkat olmaları gerektiğini söyledi.

Sim kartı değişikliği saldırısı, saldırgan kişinin telefon numarasını yeni bir sim kartına taşıma isteğinin ardından mağdur kişinin tüm SMS mesajlarına ve çağrılarına ulaşılmasıyla gerçekleşiyor. Bu tür saldırılar son yıllarda yükseliş gösterdi ve FBI da 2019 yılında konuyla ilgili bir uyarı yayınladı.

Suçluların Bitcoin ve diğer dijital para birimleri sahiplerine olan saldırıları ise BTC fiyatının Nisan ayında yaklaşık olarak 65.000 dolar ile rekor kırmasının ardından artış yaşadı. Bitcoin geçtiğimiz sene yalnızca 10.000 dolar civarından işlem görüyordu. Bu yazının yazıldığı anlarda ise BTC 32.000 dolar civarında geziniyor. Ethereum ve şaka coini Dogecoin ise Bitcoin’e oranla bile çok yüksek görülebilecek fiyat artışları yaşadı.

FBI, belirli grup ve kişilere hassas bilgiler paylaşımında kullandığı “Trafik Işığı Protokolü’yle” gönderdiği uyarısında şöyle dedi: “Siber suçlular kripto para kullanıcılarını, borsalarını ve sanal varlıklar endüstrisindeki üçüncü parti ödeme platformlarını hedef alarak mağdurların büyük miktarlarda finansal kayba uğramasına neden oluyor.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum, ABD’deki Bankacılık Düzenlemelerinin Ardından Yükselişe Geçti

“Çalınan Kripto Paraların Geri Alınması Çok Zor”

FBI, çalınan kripto paraların saldırganlar tarafından kontrol edilen hesaplara aktarılmasının ardından güvenlik güçlerinin bu paraları geri almasının çok zor olduğunu hatırlattı.

FBI ayrıca finans ve kripto para şirketlerine, gelen e-postaların kaynaklarını iyice kontrol etmelerini ve yeni oluşturulan hesaplara karşı dikkatli olmalarını söyledi. Kripto para ve Bitcoin satın alanların ise çok faktörlü doğrulama hizmetlerini kullanmaları ve download istekleri, uzaktan erişim uygulamaları ve resmi olmayan şirket iletişim kanallarından kaçınmaları tavsiyesinde bulunuldu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar