8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

İngiltere Finansal Yönetim Otoritesi’nden Bitcoin Uyarısı Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

İngiltere’nin en büyük mali düzenleyicisi olan Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), Bitcoin’e yatırım yapan İngiliz tüketicileri “tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları” konusunda uyardı. Bu FCA’nın ilk uyarısı değil. Otorite geçmişte de benzer şekilde uyarılar yayınlamıştı.

Binance indirim kodu

En son uyarı, ülkedeki tüm Bitcoin ATM’lerinin yasadışı olarak işletildiğini bildiren ve kapatılmasına karar veren bir basın açıklamasıyla birlikte geldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Peki İngiliz tüketiciler, dünyanın en eski, en büyük ve en güvenli merkezi olmayan para ağı olan Bitcoin’den kendilerini uzak tutmaya çalışan FCA’yı dinlemiş olsalardı, nasıl bir sonuç elde edeceklerine bir göz atalım.

FCA’nın Bitcoin ile ilgili ilk uyarısı 14 Aralık 2017’de -yani Bitcoin’in 16.405 dolardan işlem gördüğü gün- daha sonra İngiltere Merkez Bankası başkanı olan o zamanki FCA CEO’su Andrew Bailey’den geldi. Bailey o dönem BBC’ye yaptığı açıklamada: “Bitcoin’e yatırım yapmak istiyorsanız, tüm paranızı kaybetmeye hazır olundemişti. Bu haberin girildiği esnada Bitcoin fiyatı 38.773 dolardı. Yani 2017’de Bailey’ın yaptığı açıklamadan bu yana Bitcoin yaklaşık %136 değer kazandı.

O tarihte Bailey’nin bu tavsiyesine uymuş olan İngiliz tüketiciler paralarını ikiye katlama şansını kaçırmış oldular.

Bir yıl sonra, 29 Ekim 2018’de FCA, “kripto varlıkların gerçek bir değeri olmadığı ve bu nedenle yatırımcıların koydukları tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiği” konusunda uyarıda bulunan başka bir rapor daha yayınladı. Bitcoin o gün 6.266 dolardan işlem görüyordu, yani o tarihte FCA’yı dinleyen herkes %521’lik bir kazancı kaçırmış oldu.

7 Mart 2019’da, İngiliz tüketicilerin kripto para birimlerine yönelik tutumları üzerine iki araştırma çalışması yürüttükten sonra, FCA yönetici direktörü Christopher Woolard, kripto paraların “birçok tüketici tarafından iyi anlaşılmayabileceği” ve “bunlara yatırım yapan herkesin tüm paralarını kaybetmeye hazır olması gerektiği” sonucuna vardı. Bitcoin o gün sadece 3.857 dolardan işlem görüyordu. Uyarısını dikkate alan herkes, %909’luk bir kârı kaçırmış oldu.

2021’e gelindiğinde FCA’nın web sitesinde Bitcoin ve kripto paralarla ilgili üç ayrı uyarı mesajı yayınlandığını görüyoruz. FCA’nın en son uyarısı Bitcoin’in 52.719 dolara çıktığı 6 Eylül 2021’de geldi. FCA’nın uyarısının başarılı olduğu tek tarih bu! Bitcoin o dönemdeki değerinden %26 kaybetti. FCA’yı o dönem dinleyenler ilk kez başarılı oldu.

Şimdi, FCA’ya haksızlık yapmamak lazım. Neticede kendi vatandaşlarını, hayatları kolayca mahvedebilecek dolandırıcılıklardan ve finansal uygulamalardan anlamlı bir şekilde koruyan önemli işler yapıyorlar. Elbette, bunu yaparken geleneksel ve katı olmaları normal. Karmaşık finansal araçlara -özellikle kaldıraçlı ürünlere- yatırım yapmanın veya risk yönetimi stratejilerini araştırmamanın tehlikelerini vurgulamak için gösterdikleri her türlü çaba çok kıymetli.

İlgili Haber:  Kripto Para Dolandırıcılık Faaliyetleri Son Bir Yılda %222 Oranında Arttı!

Fakat tüketicileri uyarmak ayrı bir şey, açıkça Bitcoin’i kötülemek ayrı bir şey.

Pek çok kurumsal firma Bitcoin satın alıp bilançosuna ekliyor. Bitcoin yüksek riskli bir yatırım aracı olmadığını zaman içinde kanıtladı.

Aksine, Bitcoin, 13 yıllık ömrü boyunca uzun vadeli bir değer artış eğilimini sürdürdü.

Bitcoin, insanlar, bankalar veya hükümetler tarafından değil, matematik yasalarıyla güvence altına alınmıştır.

Peki 13 yıldır kesintisiz bir şekilde çalışan bir para ağı için İngiltere’nin en önemli finansal kurumu neden kötü şeyler söylüyor?

Gizli bir sebep mi?

Tüm bunlar şu soruyu akla getiriyor: Tüketicileri korumak için yasal bir yükümlülüğü olan FCA neden Bitcoin hakkında korku yaratmaya bu kadar kararlı? Neden nakit sahiplerine, mülk sahiplerine ve borsa yatırımcılarına onların da “paralarının tamamını kaybetmeye hazır olmaları” gerektiğini söylemiyor da sadece Bitcoin yatırımcılarını uyarıyor?

Bunu anlamak için FCA’nın Bitcoin ATM’leri hakkındaki en son duyurusuna bakmak yeterli.

FCA yaptığı açıklamada, yalnızca 56’sı Birleşik Krallık’ta hizmet veren bu Bitcoin ATM operatörlerinin, düzenleyici kuruma kayıtlı olmadıkları için tüketicileri tehlikeye attığını ve bu nedenle Birleşik Krallık kara para aklama mevzuatına uyumlarının onaylanmadığını iddia etti.

Şimdi eğer bu ATM operatörleri mevzuata uygun iş yapmadılarsa aslında bu onların sorunu değil mi? Bitcoin’in burada suçu ne? Böyle bir konu üzerinden, tüketicilerin Bitcoin ATM’lerini kullanmaması gerektiğini ilan etmek ve kripto paraların kara para aklama uyumluluğuyla uyumlu olmadığını ima etmek büyük ölçüde yanıltıcı değil mi?

FCA, İngiltere’deki Bitcoin ATM sektörünün düzensiz yapısına atıfta bulundu. Sektör olgunlaşmamış ve düzensiz çünkü Birleşik Krallık düzenleyicileri –ABD’deki muadillerinden farklı olarak– operatörler için onları Birleşik Krallık pazarında tutunmaktan alıkoyan düşmanca bir ortam yarattılar.

Peki soru şu: FCA neden ABD ve İsviçre gibi ülkelerdeki düzenleyiciler tarafından açıkça benimsenen bir ekosisteme bu kadar karşı çıkıyor?

Bunun sebebi, tüketici davranışını (negatif reel faiz oranları yoluyla) etkileme kabiliyeti Bitcoin tarafından kesintiye uğrayan İngiltere Merkez Bankası ile yakın bağları ile ilgili olabilir mi? FCA’nın 800 milyon dolarlık yıllık bütçesinin tamamen eski geleneksel finansal kuruluşlar -bankalar ve finansal danışmanlar- tarafından finanse edilmesi gerçeğiyle ilgili olabilir mi?

Forbes’te yayınlanan yazıda sonuç olarak, Birleşik Krallık’ın en üst düzey mali düzenleyicisinin yani FCA’nın “Bitcoin hakkındaki çocukça dili terk etmesinin ve kimin çıkarlarını korumak için yasal bir yükümlülüğü olduğunu hatırlamasının” zamanının geldiği ifade edildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar