14 Ağustos 2022, Pazar
24.5 C
İstanbul

Fed’in Faiz Açıklamasından Sonra Bitcoin Fiyatı Kısa Süreliğine Artış Gösterdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Fed, pandemi teşvik programını da sonlandıracağı Mart ayından itibaren faiz oranlarını artırmayı planladığını söyledi.

Binance indirim kodu

Fed bugün faiz oranlarının %0’da kalacağını ve Mart ayında ilk faiz artırımının yapılacağını açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Basın açıklamasıyla birlikte, 20 dakika içinde Bitcoin fiyatı 37.800 dolardan 39.200 dolara yükseldi. Ancak BTC fiyatı yükselir yükselmez tekrar önceki fiyatına geri döndü.

Sonuçta, beklendiği gibi Fed’in açıklamasının fiyat üzerinde şimdilik çok bir etkisi olduğu söylenemez.

Aralık ortasında, Fed 2022’de faiz oranlarını artırmaya ve pandemi dönemi tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağını söylemesiyle kripto ve hisse senedi fiyatları yükselmişti; Bitcoin birkaç saat içinde 47.000 dolardan 49.500 dolara çıkmıştı.

Ancak Ocak ayının ilk haftasında, Fed’in faiz arttırımını Mart ortasında yapacağı haberleri çıkınca, hisse senedi piyasaları ve Bitcoin %6 oranında düşmüştü.

Fed’in bugünkü toplantısında alınan karara göre, Aralık’ta %7’ye ulaşan enflasyonu %2’ye düşürmek için Fed, faiz oranlarını her çeyrekte %0.25’e kadar artıracak.

Federal fon oranı, bankaların birbirlerinin rezervlerinden bir gecede borç alabilecekleri orandır. Faiz oranlarını artırmanın ekonomi genelinde zincirleme bir etkisi vardır. Faiz oranların artması tüketiciler için kredi kartı faiz oranlarının ve emlak maliyetlerinin artması demektir. Bu da tüketicilerin muhtemelen 2022’de kripto ve hisse senedi piyasalarına daha az yatırım yapacağı anlamına gelir.

Komite ayrıca ABD’de para arzını artırıcı etkisi olan varlık alımlarını Mart ayında sonlandıracağını da açıkladı. Yani Fed piyasaya dolar pompalamayı durduracak, piyasada para azalacak ve yine muhtemelen tüketiciler bu durumda bitcoin gibi riskli varlıkları terk edecek.

Kripto piyasalarının aksine, hisse senedi piyasaları haberlerden sonra tekrar negatif bölgeye döndü – ancak Wall Street’teki inişli çıkışlı hafta göz önüne alındığında, orada kalıp kalmayacakları belirsiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar