7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Fed Başkanı, Dijital Dolar ile Beraber Bitcoin’in Gereksiz Hale Geleceğini İddia Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Çarşamba günü öğleden sonra ABD Mali Hizmetler Meclisi Komitesi karşısında yaptığı açıklamasında Fed başkanı Jerome Powell, merkez bankasının dijital dolar ile ilgili çalışmalarını sürdürürken dijital doların piyasaya sürülmesinde acele edilmeyeceğini ve diğer ülkelerin bu alanda attığı adımların getirdiği baskıya da boyun eğilmeyeceğini aktardı.

Binance indirim kodu

Ayrıca Powell, ABD’nin bağımsız bir dijital para birimini piyasaya sürmesi durumunda Bitcoin ve Tether gibi stablecoin’lerin artık gereksiz hale geleceğini iddia etti. Temsilci Stephen Lynch’in Fed’in dijital para birimleriyle ilgili hızlı davranması durumunda ne gibi avantajlar olacağı sorusuna Powell şu şekilde cevap verdi: “Dijital para birimleri konusunda savunulan görüşlerden biri de, dijital ABD dolarının piyasada olduğu bir senaryoda stablecoin’lerin ve diğer kripto paralar ihtiyaç olmaktan çıkacak.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Fed, Dijital Para Birimlerinin Yararlarını ve Zararlarını Değerlendirecek

Fed şu anda, Temmuz ayında çıkması gerekirken Eylül ayı içerisine ertelenen bir rapor üzerine çalışıyor. Raporda kripto varlıklar, dijital ödemeler, stablecoin’ler ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) oluşturulması durumundaki yararlar, riskler ve dikkate alınması gereken konular ele alınıyor. Rapor temelini, Fed’in geçtiğimiz sene MIT’deki dijital para birimi girişimlerinden biriyle CBDC fikirlerini keşfettiği bir çalışmadan alıyor.

Powell yayınlanacak raporun içeriğini şöyle anlattı: “Uygun regülasyonlar ve CBDC’ler açısından değerlendirildiğinde kritik bir noktada olduğunu düşündüğümüz tüm bu sorunlar ve ödeme mekanizmaları grubu, sahip olabileceği eksiler ve artılar açısından kamuoyunun yanıt vermesini gerektiren birtakım sorular barındırıyor.”

ABD CBDC Alanında Diğer Ülkeleri Geriden Takip Ediyor

Bununla birlikte merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme konusunda ABD’nin diğer ülkelere göre oldukça geride kaldığına dair bazı iddialar da bulunuyor. Çin dijital yuan’ı hayata geçirebilmek adına çok sayıda hamle yaparken geçtiğimiz yıl Bahamalar’da dünyanın ilk CBDC’si hayata geçmişti. Kısa bir süre önce ise Avrupa Merkez Bankası dijital Euro projesinin bir sonraki aşamasına geçtiğini duyurmuştu. 2021 yılının Ocak ayında Uluslararası Ödemeler Bankası’nın yaptığı bir çalışma, merkez bankalarının %86’sının bir şekilde CBDC alanında keşiflere başladığını ortaya koymuştu.

İlgili Haber:  Finlandiya'da Hackerlar Fidyeyi Kripto Para Olarak İstedi

Dijital para birimleri merkez bankaları tarafından piyasaya sürüldüğünde, bu paraların nakit paraların aksine çok kolay takip edilebileceği için özellikle Avrupa halkı arasında büyük gizlilik endişeleri bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar