7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Fed Başkanı Jerome Powell: Bitcoin ve Kripto Paraları Yasaklamayacağız!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Fed Başkanı Jerome Powell, stablecoinleri düzenlemek ve Bitcoin de dahil olmak üzere kripto paraları yasaklamak arasında fark olduğunu söyledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell, bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde konuştu.
  • Powell, kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell bugün, Çin’in yaptığı gibi bir kripto para yasağı düşünmediklerini ifade etti.

Binance indirim kodu

“Stablecoinler Düzenlenmeli”

Powell, Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde bir konuşma yaptı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Powell’ın konuşması sırasında, “Çin’de gördüğümüz gibi kripto paraların kullanımını yasaklamak veya sınırlamak niyetiniz var mı?” sorusu soruldu. Powell, bu soruya “hayır” diyerek cevap verdi ve tüm kripto paraları yasaklamak ile stablecoinleri düzenlemek arasında fark olduğunu belirtti.

Powell, konu ile ilgili açıklamasında, “Onları yasaklama niyetimiz yok. Ancak stablecoinler para piyasası fonları ve banka mevduatları gibiler ve bir dereceye kadar düzenleyici çerçevenin dışındalar. Düzenlenmeleri bizce uygun.” ifadelerini kullandı.

Tether ve USDC gibi stablecoinler, fiat para birimleri (Dolar, Euro gibi) ile 1:1 değere sahip olacak şekilde tasarlanmış kripto varlıklardır. Powell, geçmişte Tether’in operasyonlarıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve USDT’nin tam olarak ABD Doları tarafından desteklenmediğini belirtti.

ABD, Kripto Paraları Yasaklamayacak

Fed Başkanı, stablecoinler ile ilgili düzenlemelerin, olası bir kriz durumunda tüketicilerin paralarını güvence altında tutmalarını sağlayacağını düşünüyor. Powell, bununla ilgili, “Stablecoinler %100 nakit ve nakit benzeri varlıklar ile desteklenmeli ve bu düzenli olarak denetlenmelidir.” dedi.

Powell, bugünlerde bir stablecoin düzenleme taslağı üzerinde Hazine Bakanı Janet Yellen ile birlikte çalışıyor. Bu düzenlemenin, daha değişken varlıklar olan Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere diğer kripto paralara etki etmesi beklenmiyor.

İlgili Haber:  SUSHI Fiyatı Dört Günde %73 Artmasına Rağmen Yatırımcılar Neden Tokenin Değerinin Hâlâ Düşük Olduğunu Söylüyor?

Stablecoin Tethering ve Banka Lisanslama Uygulaması (STABLE) Yasası’nın taslak sürecine yardımcı olan hukuk profesörü Rohan Grey de Fed’in PBoC’den (Çin Merkez Bankası) farklı bir amacı olduğunu ve kripto paraları tamamıyla yasaklamak ile ilgilenmediklerini doğruladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar