Fed Başkanı Jerome Powell: Bitcoin ve Kripto Paraları Yasaklamayacağız!

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Fed Başkanı Jerome Powell, stablecoinleri düzenlemek ve Bitcoin de dahil olmak üzere kripto paraları yasaklamak arasında fark olduğunu söyledi.

blank

Haberin Özeti

  • Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell, bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde konuştu.
  • Powell, kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetlerinin olmadığını söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell bugün, Çin’in yaptığı gibi bir kripto para yasağı düşünmediklerini ifade etti.

blank

“Stablecoinler Düzenlenmeli”

Powell, Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde bir konuşma yaptı.

Powell’ın konuşması sırasında, “Çin’de gördüğümüz gibi kripto paraların kullanımını yasaklamak veya sınırlamak niyetiniz var mı?” sorusu soruldu. Powell, bu soruya “hayır” diyerek cevap verdi ve tüm kripto paraları yasaklamak ile stablecoinleri düzenlemek arasında fark olduğunu belirtti.

Powell, konu ile ilgili açıklamasında, “Onları yasaklama niyetimiz yok. Ancak stablecoinler para piyasası fonları ve banka mevduatları gibiler ve bir dereceye kadar düzenleyici çerçevenin dışındalar. Düzenlenmeleri bizce uygun.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Tether ve USDC gibi stablecoinler, fiat para birimleri (Dolar, Euro gibi) ile 1:1 değere sahip olacak şekilde tasarlanmış kripto varlıklardır. Powell, geçmişte Tether’in operasyonlarıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve USDT’nin tam olarak ABD Doları tarafından desteklenmediğini belirtti.

ABD, Kripto Paraları Yasaklamayacak

Fed Başkanı, stablecoinler ile ilgili düzenlemelerin, olası bir kriz durumunda tüketicilerin paralarını güvence altında tutmalarını sağlayacağını düşünüyor. Powell, bununla ilgili, “Stablecoinler %100 nakit ve nakit benzeri varlıklar ile desteklenmeli ve bu düzenli olarak denetlenmelidir.” dedi.

Powell, bugünlerde bir stablecoin düzenleme taslağı üzerinde Hazine Bakanı Janet Yellen ile birlikte çalışıyor. Bu düzenlemenin, daha değişken varlıklar olan Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere diğer kripto paralara etki etmesi beklenmiyor.

Stablecoin Tethering ve Banka Lisanslama Uygulaması (STABLE) Yasası’nın taslak sürecine yardımcı olan hukuk profesörü Rohan Grey de Fed’in PBoC’den (Çin Merkez Bankası) farklı bir amacı olduğunu ve kripto paraları tamamıyla yasaklamak ile ilgilenmediklerini doğruladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend