30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Fed Başkanı Powell, Dijital Dolar İçin Çalışmaların Hızlandırılacağını Söyledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Fed başkanı Jay Powell, yaptığı açıklamasında Fed’in ABD merkez bankası tarafından kontrol edilecek olan doların dijital versiyonu için çalışmaların hızlandırıldığını söyledi.

Binance indirim kodu

Powell, ABD’li bazı yetkililerden gelen talepler ve dünya çapında merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) olarak adlandırılan varlıklar için ilginin giderek artması sonucunda, bu alanda kamuoyunun görüşünün alınacağını açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Fed Başkanı Konuyla İlgili Videolu Bir Açıklama Yaptı

Fed’in web sitesinde yayınlanan videolu açıklamada Powell, dijital varlıkların potansiyel faydalarının ve içinde bulundurduğu tehlikelerin üzerinde durdu. Powell ayrıca giderek büyüyen stablecoinlerin (dolara endeksli sabit bir fiyatları olan özel dijital para birimleri) mevcut finansal sisteme büyük bir tehlike oluşturabileceğinin altını çizdi: “Ekonomimizin etkili bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için insanların yalnızca dolar için değil, ayrıca günlük olarak para akışını mümkün kılan ödeme ağları, bankalar ve diğer ödeme hizmeti sağlayıcıları için de inanç ve güven göstermesi gerekiyor. Hedefimiz, Amerikan halkı ve iş dünyası için, yeniliklere de ayak uydurabilecek şekilde güvenli ve verimli bir ödeme sistemi oluşturarak yarar sağlayabilmektir.”

Fed bir süredir merkez bankaları tarafından piyasaya sürülebilecek dijital para birimleri konusunu tartışıyor ancak ABD makamları, bu alanda diğer ülkelere göre daha şüpheci yaklaşmalarıyla biliniyor. Çin ise CBDC’ler konusunda şu anda dünyada lider bir konumda bulunuyor.

Powell’a göre CBDC’ler, nakit olarak bulunan dolara ve bankalardaki nakitlerden oluşan özel sektörün sunduğu dijital formdaki doların yerini almayacak, yalnızca bunlara bir tamamlayıcı olarak görev yapacak.

Fed başkanının yaptığı açıklamaya göre Fed, bu yaz geniş bir dönüşüm sağlayabilmek için bir makale yayınlayacak ve ödemeler, finansal erişim ve gizlilik gibi konularda veriler elde etmeye çalışacak.

İlgili Haber:  Afrika'da Düşük Miktarlı Kripto Para Transferlerinde %55 Artış Yaşandı

Ayrıca Powell, Fed’in, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için uluslararası standartların belirlenmesinde öncü bir rol oynayacağını söyledi.

“Stablecoin’ler Mevcut Finansal Sistemler İçin Tehlike Arz Ediyor”

Powell ayrıca Fed’in, özel sektör tarafından geliştirilen stablecoin gibi girişimleri ve Bitcoin gibi kripto paralardaki fiyat dalgalanmalarını da yakından takip ettiğini söyledi: “Kripto paralar, birçok başka sebeple birlikte, fiyatlarındaki aşırı oynaklıklar nedeniyle ödeme yöntemi olarak kullanılmak için ideal imkan sağlamıyor. Stablecoinler ise ödeme verimliliğini arttırmak, işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlamak ve son kullanıcının daha az maliyet yükü altında kalmasını sağlamak gibi potansiyelleri olan yeni bir teknolojiyi hedefliyor. Ancak bu stablecoinler ayrıca kullanıcıları için ve genel finansal sistemler için bazı potansiyel riskler de taşıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar