Fed Başkanı Powell, Dijital Dolar İçin Çalışmaların Hızlandırılacağını Söyledi

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

Fed başkanı Jay Powell, yaptığı açıklamasında Fed’in ABD merkez bankası tarafından kontrol edilecek olan doların dijital versiyonu için çalışmaların hızlandırıldığını söyledi.

blank

Powell, ABD’li bazı yetkililerden gelen talepler ve dünya çapında merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) olarak adlandırılan varlıklar için ilginin giderek artması sonucunda, bu alanda kamuoyunun görüşünün alınacağını açıkladı.

Fed Başkanı Konuyla İlgili Videolu Bir Açıklama Yaptı

Fed’in web sitesinde yayınlanan videolu açıklamada Powell, dijital varlıkların potansiyel faydalarının ve içinde bulundurduğu tehlikelerin üzerinde durdu. Powell ayrıca giderek büyüyen stablecoinlerin (dolara endeksli sabit bir fiyatları olan özel dijital para birimleri) mevcut finansal sisteme büyük bir tehlike oluşturabileceğinin altını çizdi: “Ekonomimizin etkili bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için insanların yalnızca dolar için değil, ayrıca günlük olarak para akışını mümkün kılan ödeme ağları, bankalar ve diğer ödeme hizmeti sağlayıcıları için de inanç ve güven göstermesi gerekiyor. Hedefimiz, Amerikan halkı ve iş dünyası için, yeniliklere de ayak uydurabilecek şekilde güvenli ve verimli bir ödeme sistemi oluşturarak yarar sağlayabilmektir.”

Fed bir süredir merkez bankaları tarafından piyasaya sürülebilecek dijital para birimleri konusunu tartışıyor ancak ABD makamları, bu alanda diğer ülkelere göre daha şüpheci yaklaşmalarıyla biliniyor. Çin ise CBDC’ler konusunda şu anda dünyada lider bir konumda bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Powell’a göre CBDC’ler, nakit olarak bulunan dolara ve bankalardaki nakitlerden oluşan özel sektörün sunduğu dijital formdaki doların yerini almayacak, yalnızca bunlara bir tamamlayıcı olarak görev yapacak.

Fed başkanının yaptığı açıklamaya göre Fed, bu yaz geniş bir dönüşüm sağlayabilmek için bir makale yayınlayacak ve ödemeler, finansal erişim ve gizlilik gibi konularda veriler elde etmeye çalışacak.

Ayrıca Powell, Fed’in, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için uluslararası standartların belirlenmesinde öncü bir rol oynayacağını söyledi.

“Stablecoin’ler Mevcut Finansal Sistemler İçin Tehlike Arz Ediyor”

Powell ayrıca Fed’in, özel sektör tarafından geliştirilen stablecoin gibi girişimleri ve Bitcoin gibi kripto paralardaki fiyat dalgalanmalarını da yakından takip ettiğini söyledi: “Kripto paralar, birçok başka sebeple birlikte, fiyatlarındaki aşırı oynaklıklar nedeniyle ödeme yöntemi olarak kullanılmak için ideal imkan sağlamıyor. Stablecoinler ise ödeme verimliliğini arttırmak, işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlamak ve son kullanıcının daha az maliyet yükü altında kalmasını sağlamak gibi potansiyelleri olan yeni bir teknolojiyi hedefliyor. Ancak bu stablecoinler ayrıca kullanıcıları için ve genel finansal sistemler için bazı potansiyel riskler de taşıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend