Fed Başkanı Powell Enflasyonun Yükselebileceğini Söyledi; Bitcoin Fiyatı Yatay Seyretmeye Devam Etti

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Bitcoin’in enflasyon riskinden bir korunma yöntemi olduğu belirtiliyordu; ancak Fed başkanının yüksek enflasyon açıklamasına rağmen BTC fiyatı hareketsiz kaldı.

blank

Haberin Özeti

  • Federal Rezerv, pandemi sürecinde artan enflasyonun geçici bir sorun olduğuna inanıyor.
  • Ancak Fed Başkanı Jerome Powell, bu sorunun beklenenden daha uzun sürebileceğini söyledi.

ABD’de enflasyon 2008’den bu yana en yüksek seviyesinde. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyon sorununun geçici olduğuna inansa da bunun beklenenden biraz daha uzun sürebileceğini de belirtiyor.

Yüksek Enflasyon Bir Süre Daha Devam Edebilir

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Pandemi sonrası yeniden açılma sürecinde talepteki değişimler büyük ve hızlı olabilir. Ekonomik sorunlar, işe alma zorlukları ve diğer kısıtlamalar, arzın ne kadar hızlı gerçekleşeceğini sınırlamaya devam edebilir ve enflasyonun beklediğimizden daha yüksek ve daha uzun süreli olma olasılığını yükseltebilir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Powell’ın enflasyon ile ilgili yaptığı açıklamalar Bitcoin fiyatında herhangi bir değişim yaratmadı. Bu noktada uzmanlar, Bitcoin’in zaten yüksek enflasyonun etkisini geçtiğimiz süreçte fiyatlandırdığını düşünüyor. Nisan ayında ABD Tüketici Fiyat Endeksi, son 13 yılın en büyük yüzde artışını kaydetmişti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ülkenin para arzını kontrol etmekle görevlendirilen Federal Rezerv, %2’lik uzun vadeli bir enflasyon oranını hedefledi. Enflasyon, Doların satın alma gücünü önemli oranda düşürüyor.

“ABD Doları, Dogecoin’e Dönüştürüldü”

Ancak uzun süre %2 hedefinin altında kaldıktan sonra şimdilerde enflasyon çok daha yüksek seyrediyor. Mayıs 2021’de elde edilen veriler, enflasyonun Mayıs 2020’ye göre %5 daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle Fed, enflasyonu biraz olsun düşürmek için faiz oranlarını artırmak zorunda kalabilir.

Öte yandan, bu ayın başlarında Miami’deki Bitcoin 2021 konferansına katılan Kongre Üyesi Warren Davidson ve Senatör Cynthia Lummis, Fed’in genişlemeci para politikasını sert bir biçimde hedef almıştı. Hatta Davidson, DOGE’nin yüksek ve sürekli artan arzına atıfta bulunarak, “Fed temel olarak ABD Dolarını, Dogecoin’e dönüştürdü.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend