5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Fed Başkanı Powell Enflasyonun Yükselebileceğini Söyledi; Bitcoin Fiyatı Yatay Seyretmeye Devam Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’in enflasyon riskinden bir korunma yöntemi olduğu belirtiliyordu; ancak Fed başkanının yüksek enflasyon açıklamasına rağmen BTC fiyatı hareketsiz kaldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Federal Rezerv, pandemi sürecinde artan enflasyonun geçici bir sorun olduğuna inanıyor.
  • Ancak Fed Başkanı Jerome Powell, bu sorunun beklenenden daha uzun sürebileceğini söyledi.

ABD’de enflasyon 2008’den bu yana en yüksek seviyesinde. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, enflasyon sorununun geçici olduğuna inansa da bunun beklenenden biraz daha uzun sürebileceğini de belirtiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yüksek Enflasyon Bir Süre Daha Devam Edebilir

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Pandemi sonrası yeniden açılma sürecinde talepteki değişimler büyük ve hızlı olabilir. Ekonomik sorunlar, işe alma zorlukları ve diğer kısıtlamalar, arzın ne kadar hızlı gerçekleşeceğini sınırlamaya devam edebilir ve enflasyonun beklediğimizden daha yüksek ve daha uzun süreli olma olasılığını yükseltebilir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Powell’ın enflasyon ile ilgili yaptığı açıklamalar Bitcoin fiyatında herhangi bir değişim yaratmadı. Bu noktada uzmanlar, Bitcoin’in zaten yüksek enflasyonun etkisini geçtiğimiz süreçte fiyatlandırdığını düşünüyor. Nisan ayında ABD Tüketici Fiyat Endeksi, son 13 yılın en büyük yüzde artışını kaydetmişti.

Ülkenin para arzını kontrol etmekle görevlendirilen Federal Rezerv, %2’lik uzun vadeli bir enflasyon oranını hedefledi. Enflasyon, Doların satın alma gücünü önemli oranda düşürüyor.

“ABD Doları, Dogecoin’e Dönüştürüldü”

Ancak uzun süre %2 hedefinin altında kaldıktan sonra şimdilerde enflasyon çok daha yüksek seyrediyor. Mayıs 2021’de elde edilen veriler, enflasyonun Mayıs 2020’ye göre %5 daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle Fed, enflasyonu biraz olsun düşürmek için faiz oranlarını artırmak zorunda kalabilir.

İlgili Haber:  Ethereum'un Yüksek İşlem Ücretlerine Rağmen Rakipleri Geride Kalmaya Devam Ediyor

Öte yandan, bu ayın başlarında Miami’deki Bitcoin 2021 konferansına katılan Kongre Üyesi Warren Davidson ve Senatör Cynthia Lummis, Fed’in genişlemeci para politikasını sert bir biçimde hedef almıştı. Hatta Davidson, DOGE’nin yüksek ve sürekli artan arzına atıfta bulunarak, “Fed temel olarak ABD Dolarını, Dogecoin’e dönüştürdü.” dedi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar