1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarının Ardından Bitcoin Düştü, Tahvil Getirileri Yükseldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Jerome Powell’ın Federal Rezerv’in mevcut para politikasını sürdüreceğini ancak tahvil getirilerine dikkat edeceğini söylemesinin ardından Bitcoin’in fiyatı düştü.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Hazine getirileri yükseliyor.
  • Ancak Powell ve Federal Rezerv enflasyonla ilgili stratejiyi değiştirme konusunda hazır değil.
  • Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ABD Merkez Bankasının mevcut para politikasına sıkı sıkıya sarılmaya devam edeceğini belirtti.

Dow Jones günlük %1 seviyesinde düşüş yaşarken ve Bitcoin de son 24 saatte %5 oranında geriledi. Buna karşın hazine getirileri yükselmeye devam etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Fed Nasıl Bir Politika İzleyecek?

İnsanlar, aşının yaygınlaşması hız kazandıkça ve Covid kısıtlamaları gevşemeye başladıkça ekonominin iyileşmesini bekliyor: Sadece kısa vadede değil, uzun vadede de. Sonuç olarak, kredi talebi arttıkça borçlanma maliyeti de artmaktadır.

10 yıllık Hazine bonolarında ise artan getiriler dikkat çekiyor. Hazine bonoları, federal hükümetin yatırımcılara sattığı ve aslında küçük bir getiri karşılığında devlete borç veren tahvillerdir.

Tipik olarak getiri arttıkça, yatırımcılar ekonomiye daha fazla güvenmeye başlar. Çünkü yatırımcılar mevcut oran %1.55’ten çok daha fazlasını talep ederler.

“Bugün, maksimum istihdam ve ortalama %2 enflasyon hedeflerimizden hala daha çok uzaktayız.” diyen Powell, Fed’in halihazırda olduğundan daha fazla Hazine bonosu satın alarak getirileri düşürmeye çalışmayacağını belirtti.

Bitcoin, Mart 2020’den Bu Yana Yaklaşık 8 Kat Arttı

Powell, bunun yerine Fed’in faiz oranlarına dikkat edeceğinin altını çizdi ve “Koşullar önemli ölçüde değişirse Fed, hedeflerine ulaşılmasını desteklemek için sahip olduğu araçları kullanmaya hazırdır.” diye konuştu.

ETF Trends Yatırım Sorumlusu ve Araştırma Direktörü David Nadig ise konu ile ilgili verdiği demeçte, “Powell’ın söylediği şeyler yüzünden 10 yıllık pozisyonunun bir kısmını sattığını söyleyecek bir tahvil tüccarı bulacağınızı sanmıyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Bu Hafta Bitcoin'le İlgili Takip Edilmesi Gereken 5 Gelişme

Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak gören kripto para yatırımcıları için de aynı şey söylenebilir.

Fed’in parasal genişlemesi Bitcoin için iyi oldu ancak kripto para tüccarları daha fazlasını umut etmiş olabilir. Federal Rezerv’in bilançosunu birkaç trilyon Dolar artırmaya başladığı Mart 2020’nin sonundan bu yana Bitcoin’in fiyatı 6.500 Dolar seviyesinden şu anki fiyatı olan 48.000 Dolara yükseldi.

Bu, kesinlikle Hazine bonosu getirilerinden daha iyi…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar