Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarının Ardından Bitcoin Düştü, Tahvil Getirileri Yükseldi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Jerome Powell’ın Federal Rezerv’in mevcut para politikasını sürdüreceğini ancak tahvil getirilerine dikkat edeceğini söylemesinin ardından Bitcoin’in fiyatı düştü.

blank

Haberin Özeti

  • Hazine getirileri yükseliyor.
  • Ancak Powell ve Federal Rezerv enflasyonla ilgili stratejiyi değiştirme konusunda hazır değil.
  • Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ABD Merkez Bankasının mevcut para politikasına sıkı sıkıya sarılmaya devam edeceğini belirtti.

Dow Jones günlük %1 seviyesinde düşüş yaşarken ve Bitcoin de son 24 saatte %5 oranında geriledi. Buna karşın hazine getirileri yükselmeye devam etti.

Fed Nasıl Bir Politika İzleyecek?

İnsanlar, aşının yaygınlaşması hız kazandıkça ve Covid kısıtlamaları gevşemeye başladıkça ekonominin iyileşmesini bekliyor: Sadece kısa vadede değil, uzun vadede de. Sonuç olarak, kredi talebi arttıkça borçlanma maliyeti de artmaktadır.

10 yıllık Hazine bonolarında ise artan getiriler dikkat çekiyor. Hazine bonoları, federal hükümetin yatırımcılara sattığı ve aslında küçük bir getiri karşılığında devlete borç veren tahvillerdir.

Tipik olarak getiri arttıkça, yatırımcılar ekonomiye daha fazla güvenmeye başlar. Çünkü yatırımcılar mevcut oran %1.55’ten çok daha fazlasını talep ederler.

“Bugün, maksimum istihdam ve ortalama %2 enflasyon hedeflerimizden hala daha çok uzaktayız.” diyen Powell, Fed’in halihazırda olduğundan daha fazla Hazine bonosu satın alarak getirileri düşürmeye çalışmayacağını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin, Mart 2020’den Bu Yana Yaklaşık 8 Kat Arttı

Powell, bunun yerine Fed’in faiz oranlarına dikkat edeceğinin altını çizdi ve “Koşullar önemli ölçüde değişirse Fed, hedeflerine ulaşılmasını desteklemek için sahip olduğu araçları kullanmaya hazırdır.” diye konuştu.

ETF Trends Yatırım Sorumlusu ve Araştırma Direktörü David Nadig ise konu ile ilgili verdiği demeçte, “Powell’ın söylediği şeyler yüzünden 10 yıllık pozisyonunun bir kısmını sattığını söyleyecek bir tahvil tüccarı bulacağınızı sanmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak gören kripto para yatırımcıları için de aynı şey söylenebilir.

Fed’in parasal genişlemesi Bitcoin için iyi oldu ancak kripto para tüccarları daha fazlasını umut etmiş olabilir. Federal Rezerv’in bilançosunu birkaç trilyon Dolar artırmaya başladığı Mart 2020’nin sonundan bu yana Bitcoin’in fiyatı 6.500 Dolar seviyesinden şu anki fiyatı olan 48.000 Dolara yükseldi.

Bu, kesinlikle Hazine bonosu getirilerinden daha iyi…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend