7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Fed Başkanı: Stablecoin’ler Daha Sıkı Düzenlenmeli

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Fed başkanı Jerome Powell, kongreye sunduğu altı aylık para politikası raporu sırasında stablecoin’ler, CBDC’ler ve kripto endüstrisi hakkında konuştu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Fed başkanı Jerome Powell, stablecoin’lerin daha sert bir biçimde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.
  • Kendisine özellikle Tether hakkında soru soruldu.

Bugün Temsilciler Meclisi’nde konuşma yapan Fed başkanı Jerome Powell, stablecoin’lerin daha sıkı düzenlemelere tabi olması ve banka mevduatları veya para piyasası fonları gibi nitelendirilmesi gerektiğini söyledi. Stablecoin, ABD Doları gibi bir fiat para birimine sabitlenmiş bir tür kripto paradır.

Binance indirim kodu

Fed ve Stablecoin

Temsilci Anthony Gonzalez (R-OH), Powell’a özellikle şu anda en değerli stablecoin olan ve destek şirketinin iş uygulamaları konusunda en çok incelemeyle karşı karşıya kalan Tether hakkında sorular sordu. Tether, kendi stablecoininin bankada duran gerçek Dolarlar tarafından desteklendiğini iddia ediyordu; ancak sonrasında bu desteğin büyük bölümünün ticari kağıtlardan sağlandığı ortaya çıktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Powell bu konu ile ilgili, “Ticari kağıtlar, şirketlerin kısa vadeli yükümlülükleridir ve çoğu zaman yatırım yapılabilir ve likittirler. Ancak stablecoinlerin, banka mevduatlarına ve para piyasası fonlarına benzeyen ekonomik faaliyetler olarak düzenlenmesi gerekiyor.” dedi.

Powell, para politikasına ilişkin altı aylık raporunu sunmak üzere Meclis Finansal Hizmetler Komitesinde yer aldı.

Önde Gelen Stablecoin Şirketi Tether, 18.5 Milyon Dolarlık Para Cezasına Çarptırıldı

Mevduat ve para piyasası fonları için tam bir düzenleyici çerçevenin olmadığını belirten Powell, “Kripto paraların birçoğunun yer alamayacağı ancak stablecoinlerin işlevsel olabileceği ödemeler evreninde hepsine uygun bir düzenleyici çerçeveye ihtiyacımız var; ki bu, açıkçası bizde yok.” ifadelerini kullandı.

Tether ve New York Eyalet Başsavcılığı arasında yıllarca süren yasal mücadele, kısa süre önce bir anlaşmayla sonuçlandı. Tether ve destek şirketi Bitfinex, 18.5 milyon Dolarlık para cezasına çarptırıldı.

İlgili Haber:  Maker’ın Günlük Transfer Hacmi Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Bugünkü konuşmasında Powell, CBDC’nin (merkez bankası dijital para birimi) potansiyel gelişimi hakkında da yorum yaptı. Powell, devlet kontrollü bir “dijital Dolar” sisteminin geliştirilmesinin Bitcoin gibi özel kripto paralara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabileceğini öne sürdü.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar