8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Dünkü Fed Toplantısından Sonra Bitcoin ve Kripto Piyasasında Son Durum Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin, Fed’in faiz oranı politikasında büyük çapta hamleler yapacağına dair korkuları gidermesinin ardından yaklaşık iki ay içindeki son en büyük rallisini gerçekleştirdi.

Binance indirim kodu

Bitcoin son 24 saatte %5.9 artışla 40.007 dolara yükselirken, Ethereum ve Litecoin dahil diğer kripto paralar da benzer bir ralli yaptı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu haberin girildiği esnada Bitcoin 39.488 dolardan işlem görüyordu.

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının faiz oranlarını 75 baz puan artırmayı düşünmediğini söyleyerek, Fed’in enflasyonu düşürmek için süper agresif bir şekilde hareket edeceğine dair endişeleri giderdi.

Analistler dünkü Fed toplantısındaki nispeten daha az şahin tonun, kripto piyasası için olumlu sonuçlandığını ve yükselişe neden olduğunu söylüyorlar.

Fed dün oybirliğiyle gösterge oranını yarım puan artırmaya karar vermiş ve Haziran ayında hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin elden çıkarılmasına izin vermeye başlayacağını duyurmuştu. Powell’ın 75 baz puanlık bir artışın “komitenin aktif olarak düşündüğü bir şey olmadığını” söylemesinin ardından Bitcoin ve kripto gibi riskli varlıklar yükselişe geçti.

Yine de, bu yüksek faiz oranlarının olduğu ortamda, Bitcoin, yılın başındaki yüksek seviyelerinin çok gerisinde kalmış durumda. Bitcoin, son birkaç ay içinde büyük ölçüde dar bir aralıkta işlem görüyor.

Analistler, kripto piyasasının temelde belirli bir aralıkta sıkışmış durumda olduğunu dile getiriyor.

Hem yüksek enflasyon hem faiz oranları hem de makro ölçekli belirsizlikler kripto piyasasından para çıkışına neden oluyor. Bloomberg verilerine göre, yatırımcılar geçen hafta kripto ürünlerinden yaklaşık 120 milyon dolar çekti ve son dört haftadaki toplam çıkış 339 milyon dolara ulaştı.

Covid-19 pandemisinin başlarında, Fed, Covid-19’un ekonomik zararını ve karantinaları dengelemek amacıyla piyasaları nakitle doldururken bilançosunu iki katına çıkaran ve faiz oranlarının tarihi düşük seviyelere getiren eşi görülmemiş bir teşvik programı başlatmıştı. O dönem piyasalara tabiri caizse para pompalanmıştı ve para politikalarının esnek olduğu bu dönemde nakit kripto piyasasına akmış ve Bitcoin’i 60.000 dolarlara kadar çıkarmıştı. Pandeminin bitişi ile enflasyon yükselmeye başlayınca, Fed ekonomiyi soğutmaya başladı. Bitcoin fiyatı, 2022’nin ilk birkaç ayı boyunca büyük bir mücadele vermişti ve halen veriyor.

İlgili Haber:  Finlandiya'da Hackerlar Fidyeyi Kripto Para Olarak İstedi

Her ne kadar Fed toplantısından sonra Bitcoin ufak çaplı bir ralli yaptıysa da, analistler uzun vadede Bitcoin’in 28.000 dolara kadar düşebileceğini düşünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar