8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

Fed, Bitcoin Fiyat Artışına Yardımcı Olan Para Politikasına Devam Ediyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Federal Rezerv faiz oranlarını sıfıra yakın tutuyor. Peki bu Bitcoin için ne anlama geliyor?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Federal Rezerv faiz oranını sıfıra yakın tutacağını açıkladı.
  • Fed Başkanı Jerome Powell, “ilerisi için büyük bir belirsizlik” olduğunu dile getirdi.
  • Bu karar, daha fazla Bitcoin yatırımı için pozitif bir etki yaratabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankası Federal Rezerv, Federal Açık Piyasa Komite toplantısının sonunda, gecelik faiz oranını sıfıra yakın tutacağını ve aylık en az 120 milyar Dolarlık tahvil alımında herhangi bir değişiklik yapmayacağını açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Büyük Bir Ekonomik Belirsizlik Var”

Fed Başkanı Jerome Powell, kurumun stratejisini en azından Covid-19 kaynaklı durgunluk geçene kadar sabit tutacağını belirtti. Ancak Başkan, gelecek için “büyük bir belirsizlik” olduğunu da ilave etti.

Powell, “Son aylarda ekonomik toparlanma hızı yavaşladı. Önümüzdeki yol belirsizliğini koruyor.” dedi. Fed ayrıca koronavirüs krizinin ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yarattığını söyledi.

Faiz oranlarını düşük tutmak borçlanmayı daha ucuz hale getirir. Bu da insanların dışarı çıkması, harcama yapması ve böylece ekonomiyi canlandırması için pozitif bir etki yaratır.

Kripto Para Piyasasındaki Olası Etkiler

Peki bu kripto dünyası için ne anlama geliyor?

Tıpkı Fed’in faiz oranlarını sıfırda tutacağını açıkladığı önceki zamanlarda olduğu gibi, bu karar bize yatırımcıların Bitcoin gibi alternatif varlıklara ilgi gösterebileceği anlamına geliyor.

Bunun nedeni, tahviller veya borca ​​dayalı finansal araçlar gibi faiz getiren yatırımların bu kabiliyetlerini kaybetmesidir. Dahası, düşük faiz oranları daha yüksek enflasyonla birlikte hareket etme eğiliminde olduğu için Bitcoin, Doların devalüasyonuna karşı bir önlem haline gelir.

Fed geçtiğimiz Eylül ayında da faiz oranlarının sıfıra yakın kalacağını duyurmuştu. O zamandan bu yana Bitcoin fiyatı %186’dan fazla arttı. Yatırımcılar da kripto para piyasasını güvenli bir liman olarak görmeye başladı.

İlgili Haber:  Dogecoin İçin Kıyamet Senaryosu Gerçekleşebilir

ABD merkez bankası agresif para politikasını sabit tutarken, kripto para da dahil olmak üzere alternatif varlıklara geçiş devam edecek gibi duruyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar