28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

Fed: Dijital Dolar ABD Finans Sistemini Kökünden Değiştirebilir Ancak Henüz Hazır Değiliz

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Fed Perşembe günü, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) basma olasılığı hakkında, “ABD finans sisteminde son derece önemli bir yenilik” olabilecek şeyin potansiyel faydalarını ve dezavantajlarını özetleyen, ancak pozisyon almaktan geri kalan, merakla beklenen raporunu yayınladı. Böyle bir çalışmanın yasa koyucuların yardımı olmadan uygulanmasının zor olacağı da vurgulandı.

Binance indirim kodu

Fed, 40 sayfalık raporunda, kripto para işlemlerinin verimliliğini merkez bankası destekli bir varlığın güvencesiyle etkin bir şekilde birleştiren bir CBDC’nin, finansal sistemdeki rolleri değiştirerek ülkenin finansal sistemini “temelden değiştirebileceğini” söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Fed’in yedi üyeli yönetim kurulu tarafından kaleme alınan rapor, yaygın olarak kullanılacak bir CBDC’nin geleneksel paranın “neredeyse mükemmel” bir ikamesi olarak hizmet edebileceği ve uygulanmasının bankacılık sektöründeki mevduat miktarını azaltabileceği vurgulandı.

Yetkililer, Fed destekli bir CBDC’nin piyasaya sürülmesi konusunda bir sonuca varmak yerine, “ABD CBDC’sinin nihai olarak arzu edilirliği konusunda hiçbir pozisyon almadıklarını” belirttiler. Yayınlanan bu rapor karar verme sürecinde “ilk adım” olarak nitelendirildi.

Şimdiye kadar CBDC’yi aktif olarak deneyen tek büyük ekonomi Çin.

Fed, raporla ilgili olarak 120 günlük bir süre boyunca kamuoyunun yorumlarını toplayacak. Ancak Fed yetkilileri, yürütme organının, kanun yapıcıların ve politikacıların desteği olmadan herhangi bir CBDC yayınlama niyetleri olmadığını da vurguladılar.

Bir kısım milletvekili, son aylarda dijital dolara olan desteklerini dile getirmişti, ancak Başkan Joe Biden’ın konuyu geçtiğimiz Kasım’da yasama organına göndermesine rağmen konu henüz ABD Kongresinde ilgi görmüş değil.

Uzmanlar, ABD CBDC’sinin piyasaya sürülmesinin “muhtemelen yıllar sonra” olacağını söylüyor.

Bank of America analistlerinin müşterilerine gönderdiği yakın tarihli bir notta, dünya çapındaki merkez bankalarının yaklaşık %86’sının, “bölgelerini kripto para birimlerinden korumak” amacıyla merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) gelişimini aktif olarak araştırdığı belirtildi.

İlgili Haber:  2021 Yılında En İyi Performans Gösteren 10 Kripto Para

Fed yetkililerinin yayınladığı raporda özetle, dijital doların piyasaya sürülmesinin, Amerikan finans sisteminde oldukça önemli bir yeniliği temsil edeceği, bu yüzden, kamuoyu ve kilit paydaşlarla kapsamlı bir istişarenin şart olduğu belirtildi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar