30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Fed, İlk Kez Bir Raporunda Kripto Paralardan Bahsetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

ABD yetkili mercii Fed, Cuma günü paylaştığı Para Politikaları Raporu’nda ilk kez kripto paralar ve bu paraların volaliteleri hakkında uyarılarda bulundu.  “Kripto varlıkların fiyatlarındaki yükseliş risk iştahındaki bir artışa da işaret ediyor.”

Binance indirim kodu

Raporda Kripto Paralardan 1 Kez Bahsedildi

75 sayfalık yarım yıllık raporun içindeki bu tek cümle, riskli varlıklar ile ilgili olan bir kısma monte edilmiş. Fed’e göre riskli varlıklar 2021 yılının ilk yarısında genel olarak artış göstermiş. Raporda Fed’e göre piyasaların gelecekte yaşanacak zorluklara karşı koyacağından şüphe olmadığından da bahsedildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Raporda şu ibareler de yer aldı: “Yatırımcıların risk iştahı, ekonomik yeniden açılma, hisse senedi piyasasının rekor düzeylere çıkması, fiyatların kazanç tahminlerine göre yüksek kalması ve şirket tahvilleri ile kaldıraçlı kredilerin gelirlerinin düşük kalmasıyla beraber yükseliş yaşadı.”

ABD kongresine sunulması beklenen raporda ayrıca şu ifadeler bulunuyor: “Bazı finansal zayıflıklar Şubat ayından bu yana yükselse de, finansal sistemin merkezindeki kurumlar dayanıklı olmayı sürdürüyor.”

Dünya üzerindeki birçok merkez bankası gibi Fed de, hızlı bir şekilde 2 trilyon dolarlık bir endüstri haline gelen kripto para dünyasına sürdürülebilir ve verimli bir şekilde yaklaşmanın yollarını arıyor.

Fed Başkanı, Kripto Para Yöneticileriyle Görüşmeler Yapıyor

Fed başkanı Jerome Powell’ın, aylık iş takvimi incelendiğinde 11 Mayıs’ta Coinbase CEO’su Brian Armstrong ve bunun hemen ertesi günde ise kripto para savunucusu Christopher Giancarlo ile görüştüğü görülüyor.

Powell ayrıca 20 Mayıs’ta yaptığı açıklamasında, dijital para birimleriyle ilgili keşiflerinde yeni adımlar atıldığını ve bu yaz dijital ödemeler ile ilgili bir görüş belgesi yayınlayacaklarını söylemişti.

Kripto paralar bu yıl Nisan ayında kendilerine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorlarını kırarken Mayıs ayında ise büyük bir çöküş yaşamış ve bu tarihten itibaren de yatay seyir izlemeye başlamıştı.

İlgili Haber:  Coinbase CEO'sunun Mayıs Ayında Fed Başkanı Powell ile Görüştüğü Ortaya Çıktı

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin ve onu ikinci sırada takip eden Ethereum ise 12 aylık periyot düşünüldüğünde halen çok yüksek seviyelerden işlem görüyor. Bitcoin geçtiğimiz yıl bu zamanlara göre %250, Ethereum ise %777 değer kazandı. Genellikle Bitcoin dışındaki kripto paraları tanımlamada kullanılan altcoinler ise Bitcoin piyasasını takip ederek yıl boyunca pek çok kez yeni rekorlar kırdılar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar