27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

FED, Kripto Paralara Savaş Açmış Olabilir! Kripto Para Sektörü İçin Etkisi Ne Kadar Olur?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Çok sayıda takipçisi olan kripto para stratejisti Mike Jenkins, takipçileriyle FED’in kripto paralar üzerindeki hamlelerini ve bununla beraber gelen piyasa regülasyonlarına dair düşüncelerini paylaştı.

Binance indirim kodu

Fed Neden Önemli?

Analizciye göre Fed’in görevi ABD’de sistemdeki likiditeyi etkileyen para politikasını şekillendirmektir. Para politikası ise faiz oranlarından büyüme oranlarına, işsizlik verilerinden enflasyona kadar çok sayıda faktörü etkiliyor. Jenkins konuyla ilgili düşüncelerini şöyle aktardı: “Fed’in para politikasına yaptığı müdahaleler ile birlikte ekonominin yönünü verimli bir şekilde belirleyebiliyor. Bununla birlikte Fed’in kripto paralar ile ilgili görüşünü bilmek, piyasada herhangi bir regülasyon ya da bir tür müdahale olup olmayacağı konusunda fikir verebilir.”

Binance indirim kodu

Fed ve Kripto Paralar

2018 yılındaki bir kongre oturumunda Fed başkanı Jerome Powell kripto paralar ile ilgili konuşmuştu. Powell, kripto para satın alan kişilerin büyük çoğunluğunun bunu fiyatlarda bir yükseliş olma umuduyla yaptığını söylemişti. Dahası, Powell kripto paralar ile ilgili tüketici endişeleri olduğunu da ifade etmişti. Jenkins ise düşüncelerini şöyle ifade etti: “Powell bu açıklamalarına rağmen genel olarak Blockchain teknolojisi ile ilgili daha pozitif görüşe sahip olduğunu ve bu teknoloji ile ilgili erken aşamadan görüş bildirdiğini görüyoruz.”

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak 2020 yılı geldiğinde Ağustos ayında yeni bir çalışma yayınlandı ve bu çalışmada daha önce görüşmemiş seviyelerdeki para basımıyla kripto para fiyatlarının düzeyi arasındaki ilişki irdelendi. Bu yazı Lael Brainard’ın kripto paraların riskleri hakkında yaptığı bir konuşma yaptığı sırada yayınlandı.

Gelecekte Ne Olabilir?

Jerome Powell göreve başladığında Fed kripto paralar üzerinde pek durmuyordu ancak analizciye bu durum net bir şekilde değişti: “Bitcoin ya da stablecoin olması farketmez, Fed tarafından piyasaya sunulmuyorsa güvenli değil.”

İlgili Haber:  AAVE'de Bir Hata, Kullanıcıya 1.1 Milyon Dolara Mal Oldu!

Analizci ayrıca artık kamuoyu üzerinde, merkezi bir otorite tarafından piyasaya sunulmuş dijital dolar fikrinin alıştırılmaya çalışıldığının da net bir şekilde görüldüğünü söyledi: “Bu alanda Fed’in gerçekleştirdiği çalışmayı görmekle kalmadık ayrıca bunu, Fed başkanı ve diğer yetkililerin ağzından da duyduk. Ayrıca bu açıklamalar, diğer denetleyici kurumların denetimlerini arttırdığı bir zaman dilimine denk geldi.”

Kripto para sektöründeki regülasyon korkusu Mayıs ayında piyasada genel bir düşüşe neden olmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar