8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) Gelecekte Bitcoin’e Zarar Verme İhtimali Var Ancak Ethereum Aralarından Sivrilebilir – İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin son 12 ayda %1000’den fazla değer kazanarak tavan yaptı, fakat bitcoinin bu rallisini geride bırakan bir coin daha var o da ikinci en değerli kripto para olan ethereum.

Binance indirim kodu

Bitcoin geçen yılın bu zamanlarında 10.000$ seviyesinin altında seyredip şu sıralar 60.000$ bandını zorlarken, yine geçen yıl 100$ seviyelerinde olan ethereum ise %1200’lük bir artış yakalayarak coin başına neredeyse 2.000$’a ulaştı.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in son zamanlardaki başarısına rağmen bazıları Merkez Bankaları Dijital Para Birimleri’nin (CBDC) bitcoin ve diğer benzer coinler için adeta ‘kriptonit’ görevi göreceğini ve bu coinlerin zayıflayacağını fakat ethereum’un ise uygulamaları ve sürekli gelen güncellemeleri sayesinde bu coinlerden her daim bir adım önde olacağını düşünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bank of America raporuna göre “bitcoin, hakkında en çok konuşulan kripto para olmasına rağmen, ethereum daha esnek ve daha fazla özelliğe sahip.

Bitcoin riskli varlıklarla ilişkili hale geldi, enflasyona bağlı değil ve çok fazla istikrarsız olmaya devam ediyor, bu yüzden birikim yatırımı olarak ya da ödeme yöntemi olarak kullanılması pek pratik gözükmüyor.” Yazar ayrıca şöyle ekliyor: “Bitcoin yükselmediği sürece yatırımcıların ellerinde bitcoin tutmalarının hiçbir makul sebebi yok”. Raporda ayrıca CBDC’lerin kripto paralar için ‘kriptonit’ görevi görebileceği fakat DeFi (merkezi olmayan finans) teknolojilerini kullanan, çoğunlukla ethereum blockchain’i üzerine inşa edilmiş olan ve bankaların yerine geçmesi planlanan para birimlerinin yükselişinin ise ilgi uyandırıcı olduğu belirtilmiş.

‘Dijital Euro’ ve ‘Dijital Dolar’ Yolda

Avrupa Merkez Bankası (AMB) şu sıralar ‘dijital euro’ oluşturulmasını görüşüyorken ABD Fed Başkanı Jerome Powell 2021 yılının ‘dijital dolar’ için kamuoyu yoklaması konusunda çok önemli bir yıl olacağını söylemişti.

Merkez Bankası Dijital Paraları (CBDC), Bitcoin’i Tehdit Edebilir

İlgili Haber:  ABD, 28 Milyar Dolarlık Kripto Para Vergisi Toplamak İstiyor

En büyük DeFi projelerinin ethereum blockchain’i üzerine kurulu olması, geçtiğimiz yıl boyunca birçok kullanıcının akınlar halinde ethereum’a yönelmesine ve ethereum fiyatlarının yükselişine neden olmuştu.

Araştırma şirketi Messari’den Ryan Watkins’in bu hafta yaptığı değerlendirmede ifade ettiğine göre “ethereum eninde sonunda bitcoin’e üstün gelecek, bu üstünlük fiyat konusunda olamazsa bile ağ güvenliği konusunda gerçekleşecek.”

“Ethereum’un 2.0’a ve hisse ispatı algoritmasına geçişi ethereum’un bitcoinden daha güvenli hale gelebileceğini gösteriyor.

Ethereum’un paranın yerine geçmesi, ülkeler tarafından para birimi olarak kabul edilmesiyle değil, aslında kendi ekonomisini oluşturmasıyla gerçekleşecek” şeklinde ifade ederek DeFi ekosisteminin büyümesini işaret etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar