28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

FED Yöneticisi Lael Brainard: “ABD Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimine (CBDC) Sahip Olmak Zorunda!”

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Reuters’ın haberine göre, Fed yöneticisi Lael Brainard yaptığı açıklamalarında diğer ülkeler kendi merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) sahip olma konusunda birbiriyle yarışırken ABD’nin de kendi dijital dolarını piyasaya sürmesi gerektiğini söyledi.

Binance indirim kodu

Brainard Aspen Institute Economic Strategy Group’a Cuma günü yaptığı açıklamalarında şöyle dedi: “ABD doları uluslararası ödemelerde çok baskın bir role sahip. Diğer ülkelerin kendi dijital para birimleri, merkez bankası dijital para birimleri varken ABD’nin buna sahip olmamasını aklım almıyor. Bu durumun ekonomi alanında sürdürülebilir bir gelecek sunabilmesini düşünemiyorum.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Yönetici ayrıca stablecoin’lerin çoğalması ile birlikte piyasada dijital doların olmamasının ödeme sistemlerinde çatlaklara sebep olabileceğini söyledi. Ayrıca Brainard dijital dolar ile birlikte banka hesabına erişim sağlayamayan kişilerin pandemi yardım paraları gibi hükümet yardımlarına daha rahat bir şekilde ulaşabileceklerini de ekledi.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC), bir ülkenin ya da bölgenin itibari para biriminin dijital versiyonunu temsil ediyor. Bu para birimleri ilgili ülkenin yetkili ekonomik otoritesi tarafından piyasaya sürülüyor ve denetleniyor. Teorik olarak CBDC’ler sayesinde iki taraf arasında gerçek zamanlı para aktarımı sorununa yeni bir dijital mekanizma ile çözüm bulunuyor ve bununla birlikte geleneksel bankalara gerek kalmadan uluslararası ödemeler de kolaylıkla gerçekleşebiliyor.

CBDC Çalışmalarına Çin Öncülük Ediyor

Çin, e-CNY adını verdiği merkez bankası dijital para biriminin araştırma ve geliştirmesine 2014 yılında başlamış ancak resmi bir çıkış tarihi paylaşılmamıştı. Ancak Çin’in, kendisine ait dijital para birimi geliştirme çalışmaları yapan, aralarında Japonya, Güney Kore, Singapur, Nijerya, ABD, Birleşik Krallık, İsveç, Tayland ve Vietnam gibi büyük ekonomilerin de bulunduğu birçok ülkeden bu alanda ileri bir pozisyonda olduğunu biliyoruz.

İlgili Haber:  Polkadot %34 Artarken Bitcoin'in Yükselişi Duruyor

Geçtiğimiz bir tarihte gerçekleştirilen bir ankete göre Avrupalılar, bir dijital Euro’nun piyasaya çıkması durumunda en çok gizlilik ile ilgili meselelerde endişe duyuyor. Merkez bankası dijital para birimlerinin kolaylıkla izlenebileceği, bununla birlikte herkesin nelere harcama yaptığının da açığa çıkacağından korkuluyor. Uzmanlar ise bu dijital para birimlerinin piyasa çıktığı tarihte gizlilik ile ilgili endişelerin de giderilmiş olacağını belirtiyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar