Fed’in ETF Satın Alma Stratejisi, Bitcoin Yatırımcısı MicroStrategy’e Nasıl Yardımcı Oldu?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Fed, pandemi başından bu yana çeşitli borsa yatırım fonlarını (ETF) satın alma stratejisi izliyor. Bu durum, en büyük Bitcoin yatırımcılarından MicroStrategy’e de katkı sağladı.

blank

Haberin Özeti

  • Fed, pandemi başından bu yana çeşitli ETF hisselerini satın alıyor.
  • MicroStrategy’nin en son tahvillerinin bir bölümü de bu kapsamda Fed fonunda bulunuyor.

Birçok Bitcoin savunucusu ABD Federal Rezervini, bir numaralı kripto para düşmanı olarak görüyor olabilir. Ancak Fed’in bilançosu için şirket tahvillerini satın alma konusundaki stratejisi, en büyük BTC yatırımcılarından MicroStrategy’e yardımcı oldu.

blank

MicroStrategy’nin Bitcoin Yatırımları

Bu hafta, halka açık bulut yazılım firması MicroStrategy, daha fazla Bitcoin satın almak için 500 milyon Dolarlık şirket tahvili satma planlarını açıkladı.

MicroStrategy, halihazırda 3.4 milyar Dolar değerinde olan 92.079 BTC’yi hazinesinde bulunduruyor. Kurumsal alıcılara önümüzdeki yedi yıl için yıllık %6,125 getiri sağlayacak olan teminatlı senetlerin satışı, MicroStrategy’nin bugün 13.411 Bitcoin daha satın almasını sağlayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Fed, MicroStrategy’e Nasıl Katkı Sağladı?

Fed’in tüm bunlardaki rolü ise pandemi başından bu yana uyguladığı bir stratejiye dayanıyor. Fed, Covid – 19 salgınının başından bu yana, ekonomiyi istikrara kavuşturmak amacıyla çeşitli tahvil ETF’lerini satın alıyor. Fed tarafından satın alınan ETF’ler arasında JNK. ETF, Carnival cruise line, Caesar Entertainment, American Airlines ve MicroStrategy gibi şirketler yer alıyor.

Fed fonundaki MicroStrategy tahvillerinin miktarı çok fazla değil. Ancak yine de bu, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Bitcoin’i bir ödeme aracından çok “spekülatif bir varlık” olarak tanımlamasına rağmen, teorik olarak MicroStrategy’nin kripto varlıklarını artırmasına yardımcı olduğu anlamına geliyor.

Öte yandan Federal Rezerv’in bilançosu, pandemi başından bu yana yürütülen genişlemeci para politikası nedeniyle Mart 2020’deki 4.2 trilyon Dolar değerinden şu anda yaklaşık 8 trilyon Dolar değerine yükseldi. Bunun yanında Bitcoin’in arzı ise 21 milyon token ile sınırlandırılmıştır; bu da onu, teorik olarak değerini koruyan deflasyonist bir varlık haline getirir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend