Fed tarafından yapılan açıklamalarda, faiz oranlarının 2023 yılına kadar %0’a yakın seviyelerde kalacağı belirtildi. Bu nedenle de alternatif yatırım araçları çok daha cazip hale gelebilir.

Federal Rezerv Yönetim Kurulu’nun enflasyonun yükselmesi hakkındaki genel stratejisini nasıl hayata geçireceğinin tartışıldığı iki günlük toplantı serisinin sonucunda, Fed tarafından 2023 yılına kadar uygulanacak olan faiz oranları ile ilgili açıklama yapıldı.

Fed Başkanı Jerome Powell tarafından düzenlenen basın toplantısında: “Faiz oranlarıyla ilgili olarak, işgücü piyasası kapsamındaki koşullar normal ve tutarlı seviyelere ulaşana dek mevcut %0 ve %0,25 hedef aralığını korumanın uygun olacağını düşünüyoruz.” açıklamaları yapıldı. Komitenin maksimum istihdam ve enflasyon değerlendirmesi ise %2 seviyesine yükseldi.

Son aylar içerisinde ekonomik aktivite ve istihdamda artış yaşanırken, Ocak 2020 seviyelerinin oldukça altında kaldıklarını sözlerine ekleyen Powell, ABD’de işsizlik oranlarının hala yüksek olduğunu, bunun yanında virüs nedeniyle otelcilik ve seyahat sektörünün de özellikle ağır darbe aldığını belirtti.

Düşük Faiz Oranları ABD Ekonomisi ve Genel Olarak Kripto İçin Ne Anlama Geliyor?

Ekonomik sıkıntı dönemlerinde Fed, ekonomiye yeniden ivme kazandırmak adına çeşitli politikalar uygular: düşük faiz oranları, tüketiciler ve işletmeler için daha düşük borçlanma maliyetleri anlamına gelir. Bununla birlikte, faiz oranları düşük olduğu takdirde, yatırımcıların paralarını – tahviller veya borç temelli finansal araçlar gibi – faiz getiren araçlara yatırma olasılıkları daha düşük olur.

Quantum Economics’in Başkan Yardımcısı Charles Bovaird, Decrypt’e verdiği röportajda, söz konusu düşük faiz oranları nedeniyle yatırımcıların Bitcoin gibi faiz getirmeyen varlıklara yatırım yapma olasılıklarının yükseldiğini belirtti.

“Yatırımcılar geleneksel olarak faiz ödemesi gerçekleştirdikleri için belirli varlıklara çekiliyorsa ve Fed politikası faiz oranları üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturuyorsa, aynı yatırımcılar paralarını bu varlıklara koymaktan vazgeçerler” diyen Bovaird, “Sürdürülebilir düşük faiz oranlarına sahip bir atmosfer varsa, bu yatırımcılar için paralarını hisse senedi veya dijital para birimleri gibi faiz getirmeyen varlıklara yatırma konusunda itici bir güç yaratır” diye ekledi.

İlgili Haber:  Gavin Andresen

Koronavirüs ABD Dolarının Zayıf Yanlarını Açığa Çıkardı

Koronavirüs salgın süreci ABD dolarının zayıf yönlerini açık bir biçimde ortaya serdiğinden, geleneksel finans dünyası halihazırda altın, Bitcoin ve diğer dijital varlıklara yönelmiş görünüyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde altın ve Bitcoin fiyatları arasındaki korelasyon rekor seviyelere ulaşmış, bu da dijital para biriminin çok daha güvenli bir liman haline geldiğini kanıtlar nitelikte olmuştu.

Bovaird, söz konusu düşük faiz oranlarının istikrarlı bir şekilde devam etmesi halinde insanların mevcut finansal sistem hakkında çok daha şüpheci hale geleceğinin altını çizdi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın