Fei Labs, Stablecoin Lansmanında 1.3 Milyar Dolar Topladı

Fei’ye yatırım yapmak, protokolden nakit para kazanmaktan çok daha kolay.

Haberin Özeti

  • Fei Labs 639.000 ETH topladı.
  • Fon, Dolara sabitlenmiş stablecoin FEI için teminat görevi görüyor.

Cumartesi günü Fei Labs’in stablecoin protokolünün ‘Genesis’ lansmanında, 639.000 ETH (1.3 milyar Dolar değerinde) toplandı. Lansman, bazı analistler tarafından “DeFi tarihindeki en büyük lansman” olarak tanımlandı.

DeFi Tarihindeki En Büyük Lansman

Para, şu anda ABD Dolarına sabitlenmiş stablecoin basan yeni Fei protokolünü ilk benimseyen Fei’nin ‘Genesis Group’un 17.000’den fazla üyesi tarafından bağışlandı. Bununla birlikte, bir gün önce 1.26 Dolar olan FEI fiyatı şu anda 0.88 Dolar seviyesinde seyrediyor.

Diğer stablecoin protokolleri gibi, Fei’nin stablecoinini fiyatlandırma yöntemi de algoritmiktir. Aradaki fark, PCV (Protokol Kontrollü Değer) olarak adlandırılan sabitleyicinin, otomatik bir merkez bankası olarak hareket ederek fiyat dengesini sürdürmesi ve 1 Dolarlık fiyatını korumak için tokenleri satıp geri satın almasıdır.

Protokolün tokenleri geri satın alma araçlarına sahip olmasını sağlamak için, teminat olarak bazı temel varlıklar, ETH gerektirir. Fei’nin Genesis lansmanının başladığı yer de burasıdır. FEI talebinin ve fiyatın düşmesi durumunda, lansmandan elde edilen ETH, FEI’nin fiyatını 1 Dolara geri çekmek için kullanılacaktır.

FEI’nin şu anda 1 Dolarlık sabitinin çok altında işlem gördüğü düşünüldüğünde, satış yapmayı planlayan birçok tüccar cezalandırılma korkusu nedeniyle vazgeçiyor.

Basitçe söylemek gerekirse, FEI protokolü Genesis lansmanının talebini öngörmek için tasarlanmadı. Yatırımcılar büyük olasılıkla hızlı geri dönüşler umuduyla protokole yığıldılar; ancak kripto paranın anında değer kaybettiğini ve sabitinin çok altında kaldığını gördüler.

Bu da çok fazla yatırım anlamına geliyor. Protokoldeki en büyük yatırımcılardan bazıları Coinbase, Amerikan risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz ve geçen ay 300 milyon Dolar sermaye toplayan DeFi VC firması Framework olarak öne çıkıyor.

  Rusya'nın En Büyük Devlet Bankası Sberbank, JP Morgan ile Kripto Testi Başlatacak

DeFi Riskli Olabilir

Merkezi olmayan finans (DeFi) projelerine yatırım yapmak riskli bir iş olabilir. Paranız karmaşık bir protokolün labirentlerinde veya daha kötüsü suçluların ellerinde kilitli kalabilir.

Geçen ayın sonunda TurtleDex, dosyaları ve verileri çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde depolamak için bir DeFi projesi vaat ederek piyasaya çıktı. Proje lansman öncesi satışında sadece iki saat içinde 9000 BNB token topladı ve bu o zamanlar 2.4 milyon Dolar değerinde idi. Ardından Ape Swap ve Pancake Swap üzerindeki proje için likidite havuzları hızla boşaltılıp ETH’ye dönüştürüldü ve Binance cüzdanlarına gönderildi. Geliştiricilerin, bu işin arkasında olup olmadığı doğrulanmadı; ancak TurtleDex’in çevrimiçi varlığının o zamandan beri tamamen kaldırılmış olması, bu olasılığı oldukça güçlendiriyor.

Klişelerde bilgelik vardır; yoksa klişe olmazlardı: Bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen gerçek değildir! Ayrıca bedava para diye bir şey yoktur!

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın