1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Fidye Yazılımı Saldırganları Bu Yıl 33 Milyon Dolarlık Bitcoin Ele Geçirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yakın zamanda başlatılan bir izleme aracına göre, 2021’deki fidye yazılımı ödemeleri toplam 33 milyon Dolar değerinde Bitcoin’e ulaştı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yakın zaman önce yapılan bir araştırma, fidye yazılımı saldırganlarının bu yıl 33 milyon Dolar değerinde Bitcoin ele geçirdiğini ortaya koydu.
  • Toplam miktarın 11.3 milyon Doları, Rusya menşeli siber suç örgütü REvil’e gitti.

Ransomwhere verilerine göre, fidye yazılımı saldırılarının arkasındaki bilgisayar korsanları, yılın başından bu yana yaklaşık 33 milyon Dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi. Rusya menşeli siber suç örgütü REvil, bu ayın başlarında büyük bir fidye yazılımı saldırısından etkilenen yaklaşık 200 ABD şirketinden talep ettiği 70 milyon Dolarlık fidyeyi alırsa bu miktar önemli ölçüde artabilir.

Binance indirim kodu

Siber Suç Örgütü REvil

İlk olarak Nisan 2019’da tanımlanan ve nispeten yeni bir tehdit olan REvil (Sodinokibi) fidye yazılımı saldırganları, bu yıl Bitcoin olarak 11.3 milyon Dolar ele geçirdi. Bu, fidye yazılımı saldırıları karşılığında ödenen toplam Bitcoin miktarının üçte birinin REvil’e gittiği anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu, aynı zamanda REvil’i, kurbanlardan toplanan para açısından tüm zamanların en büyük ikinci fidye yazılımı yapıyor. Mailto/Netwalker grubu 27.9 milyon Dolarla listenin zirvesinde yer alıyor.

Mailto/Netwalker, RagnarLocker, DarkSide ve Egregor gibi diğer önemli tehditlerin yanı sıra tek başına 5.7 milyon Dolarlık Bitcoin ele geçirerek bu yıl bu anlamda ikinci en büyük grup oldu.

Kitle Kaynaklı Fidye Yazılımı Verileri

Ransomwhere, ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın 2020 başkanlık seçimleri öncesinde seçim sistemlerini güvence altına almasına yardımcı olan güvenlik araştırmacısı Jack Cable tarafından başlatılan kitle kaynaklı bir fidye yazılımı ödeme izleyicisidir.

Aracın piyasaya sürüldüğünü duyuran bir Twitter gönderisinde Cable, toplam fidye yazılımı ödemesi sayısına ilişkin kapsamlı kamu verileri olmadan bu saldırıların tam etkisini bilmenin imkansız olduğunu söyledi.

İlgili Haber:  ABD, Colonial Boru Hattı Hackerlarına Kaptırılan Bitcoin'i Geri Almayı Başardı

Ransomwhere tarafından kaydedilen tüm zamanların fidye yazılımı ödemeleri şimdiden 60 milyon Doları aştığından, bu gerçekten de araştırmacılar için yeni ve son derece yararlı bilgiler olabilir.

Bununla birlikte, Cable’ın vurguladığı gibi, fidye yazılımı saldırılarının kurbanları da dahil olmak üzere topluluğun yardımı olmadan tam resmini ortaya koymak ve engellemek mümkün olmayacak. Cable, bu nedenle, fidye yazılımı ödeme adresleri hakkında veriye sahip olan herkesi siteye bilgilerini paylaşmaya davet ediyor.

Araştırmacı, gönderilen tüm raporların kötüye kullanımı önlemek için manuel olarak onaylandığını ve tüm verilerin kamuya açıklandığını belirtti.

Güvenlik firması Barracuda tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, fidye yazılımları da dahil olmak üzere Bitcoin ile ilgili siber saldırıların hacmi, geçen sonbahardaki boğa koşusunun başlamasından bu yana neredeyse %200 oranında arttı. Öte yandan çok sayıda bilgisayar korsanı da ödemeler için kripto paraya yönelirken, birçok eleştirmen, bu değişimin daha katı kripto para düzenlemelerinin altında yatan temel etken olduğunu dile getirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar