Fidye Yazılımı Saldırganları Bu Yıl 33 Milyon Dolarlık Bitcoin Ele Geçirdi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Yakın zamanda başlatılan bir izleme aracına göre, 2021’deki fidye yazılımı ödemeleri toplam 33 milyon Dolar değerinde Bitcoin’e ulaştı.

blank

Haberin Özeti

  • Yakın zaman önce yapılan bir araştırma, fidye yazılımı saldırganlarının bu yıl 33 milyon Dolar değerinde Bitcoin ele geçirdiğini ortaya koydu.
  • Toplam miktarın 11.3 milyon Doları, Rusya menşeli siber suç örgütü REvil’e gitti.

Ransomwhere verilerine göre, fidye yazılımı saldırılarının arkasındaki bilgisayar korsanları, yılın başından bu yana yaklaşık 33 milyon Dolar değerinde Bitcoin ele geçirdi. Rusya menşeli siber suç örgütü REvil, bu ayın başlarında büyük bir fidye yazılımı saldırısından etkilenen yaklaşık 200 ABD şirketinden talep ettiği 70 milyon Dolarlık fidyeyi alırsa bu miktar önemli ölçüde artabilir.

blank

Siber Suç Örgütü REvil

İlk olarak Nisan 2019’da tanımlanan ve nispeten yeni bir tehdit olan REvil (Sodinokibi) fidye yazılımı saldırganları, bu yıl Bitcoin olarak 11.3 milyon Dolar ele geçirdi. Bu, fidye yazılımı saldırıları karşılığında ödenen toplam Bitcoin miktarının üçte birinin REvil’e gittiği anlamına geliyor.

Bu, aynı zamanda REvil’i, kurbanlardan toplanan para açısından tüm zamanların en büyük ikinci fidye yazılımı yapıyor. Mailto/Netwalker grubu 27.9 milyon Dolarla listenin zirvesinde yer alıyor.

Mailto/Netwalker, RagnarLocker, DarkSide ve Egregor gibi diğer önemli tehditlerin yanı sıra tek başına 5.7 milyon Dolarlık Bitcoin ele geçirerek bu yıl bu anlamda ikinci en büyük grup oldu.

Kitle Kaynaklı Fidye Yazılımı Verileri

Ransomwhere, ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı’nın 2020 başkanlık seçimleri öncesinde seçim sistemlerini güvence altına almasına yardımcı olan güvenlik araştırmacısı Jack Cable tarafından başlatılan kitle kaynaklı bir fidye yazılımı ödeme izleyicisidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Aracın piyasaya sürüldüğünü duyuran bir Twitter gönderisinde Cable, toplam fidye yazılımı ödemesi sayısına ilişkin kapsamlı kamu verileri olmadan bu saldırıların tam etkisini bilmenin imkansız olduğunu söyledi.

Ransomwhere tarafından kaydedilen tüm zamanların fidye yazılımı ödemeleri şimdiden 60 milyon Doları aştığından, bu gerçekten de araştırmacılar için yeni ve son derece yararlı bilgiler olabilir.

Bununla birlikte, Cable’ın vurguladığı gibi, fidye yazılımı saldırılarının kurbanları da dahil olmak üzere topluluğun yardımı olmadan tam resmini ortaya koymak ve engellemek mümkün olmayacak. Cable, bu nedenle, fidye yazılımı ödeme adresleri hakkında veriye sahip olan herkesi siteye bilgilerini paylaşmaya davet ediyor.

Araştırmacı, gönderilen tüm raporların kötüye kullanımı önlemek için manuel olarak onaylandığını ve tüm verilerin kamuya açıklandığını belirtti.

Güvenlik firması Barracuda tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, fidye yazılımları da dahil olmak üzere Bitcoin ile ilgili siber saldırıların hacmi, geçen sonbahardaki boğa koşusunun başlamasından bu yana neredeyse %200 oranında arttı. Öte yandan çok sayıda bilgisayar korsanı da ödemeler için kripto paraya yönelirken, birçok eleştirmen, bu değişimin daha katı kripto para düzenlemelerinin altında yatan temel etken olduğunu dile getirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend