8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Filecoin (FIL) Nedir ve Neden Önemlidir?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Airbnb’de evinizi kiralar mısınız? Peki bilgisayarınızda biraz yer kiralamaya ne dersiniz? İşte Filecoin bunu yapmanıza izin vermek istiyor.

Binance indirim kodu

Filecoin merkezi olmayan bir depolama sağlayıcısıdır. Belgelerinizle bir şirkete güvenmek yerine, dünya çapında farklı bilgisayarlarda bölünebilir ve kaydedilebilir. Aynı şekilde, herkes ağda depolama alanı satın alabilir. Filecoin, herkesin bilgisayarlarında yedek depolama alanı kiralamasını sağlayan merkezi olmayan bir protokoldür.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dünyadaki herkesin ağa katılmasına izin vererek, daha da büyük bir veri depolama kaynağı oluşturabilir. Giderek daha fazla sistem bilgisayarlı hale geldikçe, artan talebi karşılamak için büyük bir depolama gerekli olacaktır.

Filecoin, bir bilgisayar bilimcisi ve mühendisi olan Juan Benet tarafından yönetilen Protocol Labs tarafından yaratıldı, Filecoin mainnet Ekim 2020’de piyasaya sürüldü.

Filecoin kullanmanın avantajları nelerdir?

Filecoin, merkezi veri depolama çözümlerine göre bir takım avantajlara sahiptir. Bunlar şunları içerir:

Maliyet: veri depolama için daha büyük bir serbest piyasa oluşturarak, bu fiyatın düşmesine neden olur.
Ölçek: dünya çapında milyonlarca bilgisayarı bir araya getirmek büyük bir depolama ağı oluşturacaktır.
Ekonomi: yeni depolama bilgisayarları oluşturmak yerine, Filecoin mevcut kaynakları kullanır.
Güvenlik: Dropbox ve iCloud saldırıya uğramış olsa da, merkezi olmayan bir ağ, tek bir saldırı noktası olmadığı anlamına gelir ve bu da hacklenmeyi zorlaştırır.

Filecoin için herhangi bir dezavantaj var mı?

Filecoin ile ilgili bazı potansiyel sorunlar şunlardır:

Hız: bir sunucuya erişmek yerine, gerektiğinde belgeleri bir araya getirmek için birden fazla sunucuya erişmesi gerekir. Bu, sunucuların çevrimiçi olmasına ve İnternet hızlarına bağlıdır.
Dapp: Filecoin kripto para birimini kullanarak işlemleri işlediğinden giriş için bir engel oluşturur.

Filecoin güvenli mi?

Belgelerinizi başka birinin bilgisayarına kaydetmek risklidir. Bununla birlikte, Filecoin verileri parçalara ayırır, böylece kimse onları bir araya getiremez. Bununla birlikte, Filecoin verilerin nasıl bir araya geldiğini bilir ve talep edildiğinde yeniden düzenler.

İlgili Haber:  Yatırımcılar Filecoin Lansmanını Beklerken Bankalar ve Kurtarma Paketleri ise Wall Street'i Boğuyor

Filecoin’in herhangi bir rakibi var mı?

Filecoin, merkezi olmayan dosya depolama ile mücadele eden tek şirket değil:

Siacoin: 3.9 petabayt veya 3.900 terabayt kapasiteli 500’den fazla depolama sağlayıcısına sahiptir. Bu kripto para şu anda kripto borsalarında işlem görmekte.
Storj: 2019’un başlarında piyasaya sürülecek olan merkezi olmayan depolama platformunun özel bir alfa sürümünü başlattı.

Filecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Filecoin madencileri üç farklı çizgide gelir. Filecoin ağında veri depolamaktan sorumlu olan depolama madencileri vardır; dosyaları almaktan sorumlu olan alma madencileri; ve henüz uygulanmamış olan onarım madencileri.

Depolama madencileri, müşteri verilerini depolayarak ve zaman içinde Filecoin kazanacaktır. Geri alma madencileri, tersine, piyasa değerine göre belirlenen belirli bir dosya için teklif verme ve madencilik ücretleri ile Filecoin kazanacaklardır.

Filecoin nereden alınır?

Filecoin mainnet Ekim 2020’de yayınlandı. Lansmandan sonra, birkaç borsa Filecoin’i listelemeyi taahhüt etti. Binance, Filecoin’i FIL/BTC, FIL/BNB, FIL/BUSD ve FIL/USDT ticaret çiftleri ile listeleyeceğini açıkladı. FIL’i listeleyen diğer Borsalar arasında Gemini, Kraken, KuCoin ve Huobi bulunur.

Filecoin mainnet yepyeni, bu yüzden yazı yazıldığı sırada belirlenmiş bir fiyat yok. Lansman öncesinde, Poloniex, BKEX, Bitforex ve Bione dahil olmak üzere 19 borsa ve market, kullanıcıların lansman öncesi bir token olan Filecoin Ious’ta işlem yapmalarına izin verdi.

Filecoin’in geleceği

Amazon ve Google gibi bulut depolama sağlayıcıları çok para kazanıyor. Bu, piyasada büyük talep olduğunu göstermektedir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar