29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Filecoin Fiyatı Bir Ayda %530 Arttı; Peki Neden?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Filecoin geçen ay %530 oranında yükseldi. Peki neden?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • FIL geçen ay %530 yükseldi.
  • Filecoin, piyasa değerine göre LINK ve LTC’yi geride bırakmayı başardı.
  • ABD’de yüksek sayıda Filecoin ticareti gerçekleşti.

Söz konusu yükselişin temel nedenlerinden birini bulmak için, Filecoin madenciliğinde patlama yaşanan Çin’e bakın…

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Filecoin Fiyatı Neden Yükseliyor?

Filecoin (FIL) hızla yükseliyor. Kripto paranın fiyatı geçen hafta %165 ve geçen ay %530 arttı.

Şimdi Filecoin, piyasa değerine göre en büyük dokuzuncu kripto para olmayı ve Chainlink (LINK) ve Litecoin (LTC) gibi güçlü rakiplerini geride bırakmayı başardı.

Peki, ani yükselişe neden olan şey nedir?

Filecoin yükselişinin temel kaynağı olarak Çin’e bakmak gerekiyor. Çin’de Filecoin madenciliği, özellikle Çin yuanını kullanan Filecoin ticaret aktivitesinin son birkaç haftada kripto borsası Huobi’de patlama yaşamasıyla gündeme geliyor.

Çin’deki Filecoin sahnesine yakından aşina olan ve büyük kripto para şirketlerinde çalıştıkları için isim vermek istemeyen iki kişi, Çinli yetkililerin Filecoin madenciliğini resmen teşvik ettiklerini, çünkü merkezi olmayan bulut depolama amacının, devam eden “teknolojik Soğuk Savaş’ta” bir savunma mekanizması olarak Çin’in gündemine uyduğunu söylediler.

Büyük Çinli Firmalar Filecoin Madenciliğine Giriyor

Filecoin madencilerine yaklaşık 100 milyon Dolar yatırım yapan Xinyuan ve Nasdaq’da (NCTY) halka açık işlem gören ve Şubat ayından bu yana Filecoin madencilik ortaklıklarına 12 milyon Dolar yatırım yapan Ninth City de dahil olmak üzere büyük Çinli şirketler Filecoin madenciliğine giriyor.

Çinli perakende yatırımcıları da FIL’i WeChat gibi sosyal medya uygulamalarında sürekli olarak pompalıyor. Hatta Çin metrosunda yayınlanan Filecoin reklamları bile var.

Bitcoin madenciliğinden farklı olarak, Filecoin madencileri daha fazla madencilik yapmak için FIL satın alıyorlar; bu da fiyatı doğal olarak artırıyor. Ve ilk Filecoin madencileri, testnet FIL’i mainnet FIL’e dönüştürerek büyük para kazanıyorlar.

İlgili Haber:  KuCoin Borsası Hack Olayında Kayıp 200 Milyon Dolara Yaklaştı

Ancak bunların hepsi ne kadar süreyle sürdürülebilir? Bir Filecoin blockchain gezgini olan Filfox’a göre, her gün ortalama 370.000 FIL tokeni çıkarılıyor (mevcut FIL fiyatı ile yaklaşık 82 milyon Dolar) ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, gaz fiyatları gittikçe yükseliyor.

Bu, bir FIL piyasa düzeltmesinin gelmekte olduğu anlamına gelebilir. RSI (göreceli güç endeksi) FIL’in aşırı satın alındığını gösteriyor.

Şimdilik, ilk madenciler, yeni yatırımcılar ve çeşitlendirmeye hevesli Çinli teknoloji şirketleri, Filecoin çılgınlığını körüklemede önemli rol oynuyorlar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar