Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Filecoin Madencileri, mainnet’in mansmanının ardından greve giderek ödülün erken serbest bırakılmasına neden oluyor.

Binance indirim kodu

Protocol Labs tarafından başlatılan merkezi olmayan bir depolama ağı olan Filecoin, 15 Ekim’de beklenen mainnet lansmanından sadece bir gün sonra, madenciler tarafından yapılan bir grev ile sert bir başlangıç yaptı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bir rapora göre, en büyük madencilerinden beşi, madencilik operasyonlarına başlamak için yüksek miktarda FIL tokeni gerektiren projenin bu “haksız” ekonomik modelini protesto etmek adına makinelerini kapattı.

En iyi beş Filecoin madencisinden biri olan Zhihu Cloud, 8.000’den fazla InterPlanetary dosya sistemi (IPFS) madencilik makinesine sahip, ancak Cumartesi günü sadece 276 madencilik makinesi çalışıyordu, madencilik şirketi 1475 de dahil olmak üzere diğer dördü daha az depolama madenciliği gücü üretti.

Proje, kullanıcılarına madencileri tarafından emtia donanımı ile sunulan sunucular aracılığıyla merkezi olmayan veri depolama ve iletim hizmetleri sunmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte, madencilerin madencilik faaliyetlerine başlamak için çok sayıda FIL tokenini “ilk rehin teminatı” olarak yatırmaları gerekmektedir.

Filecoin, madencilerin hizmetlerini kullanıcıların sözleşmelerine göre tam olarak sunmalarını sağlamak için teminatı olarak kullanırken, madencilerin başlamak için yeterli FIL tokenine sahip olmadığı bir durum yaratır.

Daha fazla token almanın iki yolu vardır, ancak bunların hiçbiri arzu edilmez. Madenciler token ödülleri kazanabilir ve onları teminat olarak koyabilirler, ancak Filecoin, bir blok oluşturduktan altı ay sonra ödülleri serbest bırakır. Bu sebeple madenciler başlangıçta çok az token alırlar.

Madenciler ayrıca borsalardan FIL tokenleri satın alabilirler. Bununla birlikte, bu çok pahalı ve riskli bir hareket olabilir, çünkü çoğu kişi FIL’IN şu anda aşırı değerlendiğine ve büyük bir işlem ücreti olabileceğine inanmakta.

İlgili Haber:  NVIDIA, Ethereum Madenciliği İçin Özel Olarak Üretilmiş İşlemcisini Piyasaya Sürüyor

FIL tokenin fiyatı, açılış gününde çılgınca dalgalandı ve birçok yatırımcının hala çok pahalı olduğunu iddia ettiği değer olan 40 dolar civarına yerleşmeden önce 100 dolara yükselmişti.

Madenci endişelerine yanıt olarak, Filecoin bir madenci blockchain üzerinde bir blok oluşturduktan sonra %25 token ödülü yayınlamaya karar verdi. IPSFMain’in CEO’su Xiaoming Zhan, “revizyon, madencilik kapasitemizin %80’ini sağlayabilir” dedi.

Madenciler, Mainnet lansmanından çok önce Filecoin’in madencilik ekonomik modelinden şikayet edip, projeyi çatallamaları gerektiğini öne sürmüştü.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?