Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

FIL Tokeni fiyatı, madenci grev söylentilerine göre %25 düştü. Ancak Filecoin, değerin düşmediğini ve madencilerin bir ton para kazandığını söylüyor!

Binance indirim kodu

Filecoin, token lansmanından sonra ortaya çıkan madenci huzursuzluğunu reddetti. Madenciler, kripto para birimini mayınlamak için yeterince teşvik edilmediklerini söyledikleri tokenin ekonomik modelinden şikayet ettiler. Filecoin, iddialara karşı çıktı ve desteğe ihtiyaç duyan madencilere yardımcı olmak için yeni kredi programları sundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Merkezi olmayan depolama ağı Filecoin, geçen hafta büyük bir heyecanla başladı. Ancak 24 saatten kısa bir süre sonra, madenci huzursuzluğu ortaya çıktı ve Filecoin’in tokeni olan FIL, o zamandan beri %25 düştü.

Uzun zamandır beklenen proje, merkezi depolama sağlayıcılarına bir alternatif sunuyor. Ancak Filecoin’in Perşembe günü piyasaya sürülmesinden bu yana en büyük madencilerden beşinin ağı çatalladıkları söyleniyor.

Şirket, blok zincirinden çıkan büyük madencileri bilmediklerini söyledi. Filecoin operasyon Başkanı Ian Darrow, Decrypt’e verdiği demeçte, “madencilerin ağa katılmak için çok olumlu bir şekilde teşvik edildiğinden eminiz” dedi. “Çevrimdışı olan herhangi bir madenciyi bilmiyoruz.”

Şirket ayrıca bugün erken saatlerde eleştiriyi çürütmeye çalışan ayrıntılı bir rapor yayınladı ve desteğe ihtiyaç duyan madencilere yardımcı olmak için yeni kredi programları sundu. Filecoin’i denetleyen Protocol Labs, “daha geniş kredi piyasaları çıkana kadar, madencilere küçük krediler sağlamak için TBA ile ortak çalışıyoruz.”

Madencilerin ağdan ayrıldığına dair raporlara itiraz eden Darrow, madencilerin hala depolama kapasitesi sağladığını ve sadece son üç saat içinde ek bir 2 pebibayt (PiB) eklediğini söyledi (Bir pebibyte yaklaşık bir milyon gigabayta eşdeğer).

Darrow, “ağ hızla büyümeye devam ediyor ve bugün 600 Pib’yi geçti” dedi. “Lansmandan aylar ya da yıllar önce proje üzerinde çalışan bazı madenciler, gerçekten de yeniden yatırım yapmak yerine mayınlarını satmayı tercih ediyorlar. Sonuçta, madencilerin nakit akışlarını nasıl yönettikleri konusundaki seçimlerine tamamen saygı duyuyoruz.” dedi.

İlgili Haber:  "Bitcoin'i Yasallaştırmak İçin Elimizden Geleni Yapmamız Gerekiyor"

Ancak 8btc.com, madencilerin “çaresiz” olduğunu söyleyerek, kimsenin devam etmek için parası olmadığını iddia etti.

Filecoin eleştirildi

Filecoin’in ekonomik modeli, başarılı madencilerin 180 gün boyunca tokenlerle ödüllendirildiği anlamına gelir, ancak madenciler FIL’i teminat olarak sağlamalı ve taahhütlerinin yerine getirmelidir. Filecoin, yatırımcıların minnet lansmanından sonra en az altı ay boyunca FIL’i tutmalarını zorunlu kılmıştı.

Darrow, “lansmandan sonra, bazı madencilerin bazı Filecoin satmayı seçtiğini gördük ve bu tamamen anlaşılabilir çünkü madenciler yıllardır nakit akışı olmadan çalışıyorlar ve devam etmeden önce biraz risk almak istemeleri şaşırtıcı değil” dedi.

Ancak, az sayıda madencinin ürettikleri tüm FIL’leri sattığını ve çoğunun yeniden yatırım yaptığını da sözlerine ekleyerek; “Net olan tek sonuç, ağın devam eden büyümesidir” dedi.

Darrow,” genel olarak, çok başarılı bir lansman olduğunu düşünüyoruz ve çok memnunuz ” dedi. “Mainnet’e geçiş süper pürüzsüz ve yazılım çok iyi çalışıyor- ki bu en önemli şey. Tabii ki, bazı problemler gördük, ama Filecoin etrafındaki tüm heyecan göz önüne alındığında beklediğimizden daha fazla değil ve işler gittikçe düzeliyor.”

Öte yandan ekibin en iyi çabalarına rağmen, FIL tokeninin fiyatı düşmeye devam etti. Perşembe günü 26 dolardan açıldı ve token 63 dolara yükselip, 31 dolara düştü. Böylece toplam piyasa değeri 952 milyon dolardan 539 milyon dolara düştü.

Proje, bugün ağın geleceğini planlamayı amaçlayan “Filecoin Liftoff” etkinliğine başlıyor. Yatırımcıları tüm dikkatleri üzerlerinde olacak.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?