Filipinler, Bitcoin Madenciliği Alanındaki Çeşitli Dolandırıcılık İddiaları ile Çalkalanıyor

Filipinli düzenleyiciler, Bitcoin ve Bitcoin çatalını (hard fork) içeren bir madencilik şirketinin saadet zinciri kurduğu yönünde iddialarda bulundu.

Filipinlerli SEC (Güvenlik ve Değişim Komisyonu) tarafından yapılan resmi bir açıklamaya göre, Filipinler halkı iddia edildiği gibi bir Ponzi planı olan Bitcoin madencilik şirketi “Mining City” den uzak durmaları konusunda uyarıldı.

Mining City, yatırımcılara madencilik makinelerinin kiralanması adına 300 ve 12.600 dolar arasında değişen altı farklı madencilik paketi sunuyor. Yatırımcılar ise satın aldıkları plana göre her gün 2 ve 92 dolar arasında bir ödeme bekliyorlar.

Ancak Filipinlerli SEC, söz konusu şirket için kritik açıklamalarda bulundu. Mining City tarafından uygulanan programın, yeni yatırımcıların önceki yatırımcılara sahte kâr ödemesinde kullanıldığı olası bir Ponzi Planının göstergesi olduğunu açıklayan SEC, Filipinler halkını konu ile ilgili uyardı.

Düzenleyici kurum SEC, Mining City’nin sanal para birimi borsaları için ülkede yasadışı olarak faaliyet gösteren lisanssız bir kuruluş olduğunu ekledi.

Kripto para dünyasında, 2018 yılı özelinde yalnızca hacking olaylarında 1 milyar dolar değerinde para kaybedildi. Bunun oldukça büyük bir rakam olduğu belirtiliyor ve takas işlemlerindeki düşük güvenlik ve kendini geliştirmiş olan dolandırıcılar nedeniyle ileride bu rakamın daha da büyümesi bekleniyor.

Yöneticiler Suçlamalarla Karşı Karşıya

SEC açıklamasına göre, Mining City CEO’su Gregory Rogowski, ekip lideri Anthony Aguilar ve Mining City Facebook sayfasının yöneticisi olan Jhon Rey Gray bahsi geçen ponzi sistemine dahil olan kilit personeller olarak belirlendi.

SEC şimdilik tüm Filipinli vatandaşlara “Mining City veya komisyona kayıtlı olmayan akıllı sözleşmeler, kripto para birimleri ve dijital borsalar tarafından sunulan çeşitli planlara yatırım yapmayı bırakmalarını” tavsiye etti.

Bu tür ponzilerin yöneticileri, 100.000 doların üzerinde para cezası veya 21 yıla kadar hapis cezasıyla cezai kovuşturmaya uğrayabilir.

  Chainalysis, 1 Milyar Dolar Değerlemeye Doğru

Bu arada, Mining City de iddialara cevap verme konusunda hızlı davranmış görünüyor. Web sitesinde yer alan bir açıklamada, işletmesi veya web sitesi herhangi bir hükümet tarafından kapatılsa bile Mining City’nin bir şekilde çalışmaya devam edeceği belirtildi. Hatta merkezi olmayan ve “herhangi bir otoriteden bağımsız” olduğu için hükümetin onu kapatamayacağı da söz konusu açıklamada iddia edilen noktalardan biri oldu.
Chainalysis tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kripto tabanlı saadet zinciri ve ilgili dolandırıcılıklar, yalnızca 2019’da 4.3 milyar doların üzerinde çalıntı fonun sorumlusu olarak dikkat çekti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın