9 Ağustos 2022, Salı
24.5 C
İstanbul

Financial Times: Bitcoin’in Yükselişiyle Altın Parlaklığını Kaybetmeye Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Altın, yükselen enflasyona rağmen 2021’in en kötü performans gösteren ana varlık sınıfları arasında yer alıyor, çünkü bu değerli metalin parlaklığı, bazılarının dijital eşdeğeri olarak gördüğü bitcoin’in yanında sönmeye başladı.

Binance indirim kodu

Genellikle bir enflasyon koruması olarak görülen altın, dünya çapında tüketici fiyatları yükselirken koruma arayan yatırımcılara rağmen bu yıl %5 düştü. Buna karşılık Bitcoin, 2021’de %65’lik bir değer artışıyla, her ne kadar fiyatı çok oynak olsa da büyük bir ralli yaşadı.

Binance indirim kodu

Bank of America stratejisti Francisco Blanch, ABD’nin pandemi dönemindeki teşvik önlemleri ve yüksek tahvil getirilerinin altın için “büyük ters rüzgarlara” neden olduğunu söyledi. Metali uluslararası yatırımcılar için daha pahalı hale getiren daha güçlü bir doların da performansı üzerinde baskı oluştuğunu söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Blanch, “Tarihsel olarak altına gitmesi gereken bazı nakit akışları kripto varlıklara gitmiş olabilir” diye ekledi. Kurumsal yatırımcıların dijital varlıklara yöneliminin, geçtiğimiz bir buçuk yılda “her alanda” arttığını söyledi.

Bitcoin 2021'de altın ve diğer tüm yatırım varlıklarını geride bıraktı.
Bitcoin 2021’de altın ve diğer tüm yatırım varlıklarını geride bıraktı.

Bitcoin meraklıları, “dijital altın” dedikleri bitcoin’i enflasyona karşı bir sığınak olarak görüyor ve sınırlı arzına dikkat çekiyorlar. Bununla birlikte, bitcoin ve ethereum gibi kripto para birimleri, bazı yatırımcı portföylerinde artan kullanımları nedeniyle onları oldukça değişken ve giderek artan bir şekilde “hisse senetleri ve riskle ilişkili” olarak nitelendiren Blanch, kripto varlıkları sığınaktan ziyade “riskli varlıklara” benzettiğini söylüyor.

Oynaklığın hesaba katıldığı riski hesaplanmış bitcoin yatırımlarının getirileri oldukça zayıf. Goldman Sachs tarafından yapılan hesaplamalara göre, Bitcoin’in Sharpe oranı, diğer varlık sınıflarının çoğundan daha düşük. Bitcoin’in fiyatı Aralık ayı başlarında bir saat içinde 10.000 dolar düşmüştü.

JPMorgan’da çapraz piyasa analisti Nikolaos Panigirtzoglou, Bitcoin’in yüksek oynaklığının, onun “değer deposu” olduğu teziyle uyumsuz olduğunu belirtiyor.

İlgili Haber:  Eth2, DeFi ve Bitcoin Fiyatı Ethereum'un CME Vadeli İşlemlerini Nasıl Etkileyecek?

Başka ülkelerde, ABD enerji stokları ve petrol fiyatı, yıla ekonominin yeniden açılmasıyla damgasını vururken güçlü bir performans sergiledi. Arbuthnot Latham’ın yatırım direktörü Gregory Perdon, “Aşının yaygınlaştırılmasıyla birlikte parasal ve mali destek insanların ve malların hareketliliğini artırdı ve bu da enerji talebini artırdı” diyor.

Omicron koronavirüs varyantının ortaya çıkması yıl sonu tahminlerinde şüphe uyandırsa da analistler yükseliş trendinin süreceğinden emin.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar