Financial Times: Kripto Para Fiyatları Muhtemelen Dik Bir Şekilde Düşecek

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 9 ay önce

blank

Satın alma izdihamında, bazıları bu tür yatırımların risklerini gözden kaçırmış olacak.

blank

Bitcoin, finans kuruluşlarına kimsenin güvenmemesi gerektiği inancı üzerine inşa edildi. Ancak şu an, devrimden ziyade yatırımını çeşitlendirme fırsatları arayan ana akım yatırımcıları giderek daha fazla içine çekmeye başlamış durumda. Bitcoin fonları bir tür saygınlık ile birlikte bu çılgınlıktan yararlanıyor.

Bu, iki fondaki hisseler için artan talebi açıklıyor. Bloomberg’e göre ABD’de Grayscale Bitcoin Trust’ın değeri bir yılda dört kat artarak 25 milyar dolara yükseldi. Almanya’da, ETC Group tarafından yaratılan bir araç olan Bitcoin Exchange Traded Crypto (BTCE) da büyük bir hit oldu.

Satın alma izini sürerken, bazı yatırımcılar bu tür yatırımların risklerini gözden kaçırmış olacak.

Endekslere daha geleneksel bir şekilde yatırım yapan açık uçlu borsa yatırım fonları, geçen baharın volatilite testini geçti. Aynı temelde çalışan kripto yatırım araçları, gelecekte sıkıntı yaşayabilir. Bitcoin, altı ayda yüzde 308 sıçrayarak birim başına yaklaşık 35.000 dolara çıkarak ölçeğini büyüttü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Altta yatan yatırım ve onun taklitçileri son derece değişken. Daha geniş bir piyasa rotasında, kripto para fiyatları muhtemelen dik bir şekilde düşecektir. Bir fonun yükümlülüklerini karşılayan tüccarlar, riskleri dibe vurmadan önce satma noktasında sorun yaşayabilirler.

Grayscale Bitcoin Trust gibi kapalı uçlu araçlar, yatırımcılar hisseleri sattığında bu sorundan kaçınır, temel risklerin karşılık gelen satışına ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, büyük bir indirim başlayabilir. Şu anda bunun tersi geçerli: GBT yüzde 19’luk bir premium’la işlem görüyor. Doğrudan kriptolara yatırım yapmak daha ucuz olacaktır.

Bir engel, çalınabilmeleridir. BTCE’nin ücretlerinden bazıları hırsızlığa karşı uzman sigortası içindir. Aynı şekilde, sahip olduğunuz varlıkların anahtarlarını da kaybedebilirsiniz. Anahtarları korumak -bir emanet yoluyla- meraklıların bir bitcoin fon yöneticisine ücret ödemelerinin bir nedenidir.

FT başlangıçta kriptoları spekülasyon ve yasadışı işlemler için kullanılan bir araç olduğu için görmezden geldi. Daha geniş bir faydaya sahip olduklarını kabul etmek zorunda kaldık. Alaycılar için fiyatlar, perakende yatırımcıların mantıksız coşkusunun, kurumların tercih ettiği sıkıcı eski Vix endeksinden daha iyi bir barometredir. Yatırım olarak, ancak yine de kaçınılması gerekir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend