Finans Dünyasındaki Büyük Değişimler ve DeFi-CeFi Çatışması

0
374
Merkezi ve merkezi olmayan uygulamalar, yeni ekonomi türleri oluşturmak ve daha fazla insanı DeFi kullanmaya teşvik etmek için birleştirilebilir.
Merkezi ve merkezi olmayan uygulamalar, yeni ekonomi türleri oluşturmak ve daha fazla insanı DeFi kullanmaya teşvik etmek için birleştirilebilir.

Finansal dünyada bazı büyük değişikliklerin eşiğinde olduğumuz bu günlerde, DeFi’nin CeFi ile kombinasyonu geleceğe daha hızlı bir geçiş sağlayabilir.

Binance indirim kodu

Son zamanlarda kripto girişimleri en güçlü Wall Street firmaları ve merkez bankaları ile rekabet eden hizmetler geliştirdi. Girişimciler ve geliştiriciler, kullanıcıların diğer seçeneklerin yanı sıra merkezi olmayan bir şekilde para ödünç verebilecekleri, tamamen yeni bir sistemi temsil eden merkezi olmayan finans (DeFi) dedikleri şeyi inşa etmeye başardılar.

Binance indirim kodu

Haberin detaylarına geçmeden önce başlıkta verilen kısaltmaları bilmeyen okurlarımız için açalım;

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

DeFi: Decentralized Finance (merkezi olmayan finans); örneğin kripto para ekosistemindeki borç verme, borç alma, kredi kullandırma gibi merkez olmayan uygulamalar DeFi’yi oluşturur.

CeFi: Centralized Finance (merkezi finans); geleneksel bankacılık, finansal kuruluşlar, Binance ve Coinbase gibi kripto borsaları merkezi finansa örnek verilebilir.

DeFi, finansal sistemin bir sonraki evrimidir

Bir anlamda, bankacılık tarihine bakarak, DeFi’nin geleceğini de tahmin edebilirsiniz.

Bugün en umut verici DeFi uygulamaları, merkezi olmayan faiz oranları, likidite havuzları, stabilcoin, vb. için protokolleri içerir. Örneğin, hesabınızda 10.000 dolarınız olduğunu ve bankanın size bu paraya %0 faiz veya negatif faiz verdiğini varsayalım. DeFi platformları, size aynı 10.000 dolar için %3 ila %4 kazanabileceğiniz çözümler sunar.

DeFi’nin geleceği

Bugün birçok faktör DeFi’nin geleceğini etkiliyor. Bunlardan biri, örneğin, Ethereum 2.0 ve Ethereum‘un ölçeklenebilirliğini çözme girişimidir. Başarılı olup olmaması, Ethereum blockchain ile ilgili her şeyi etkileyecektir.

Bir başka faktör de bankaların ve düzenleyicilerin DeFi’ye nasıl tepki verdiğidir. Şimdilik, kendisini bir endüstri olarak düzenleyerek etik davranmalı ve insanlara güvenlik sağlayan sigorta gibi çözümler geliştirmeliyiz. Bu kriterleri geliştirmedikçe veya karşılamadıkça, DeFi geleneksel bankacılık sistemi ile rekabet edemez.

İlgili Haber:  Coinbase Pre-IPO Tokeni Piyasaya Sürüldü

Kripto girişimcileri, bu yeni teknolojinin insanların günlük yaşamlarına neden fayda sağlayabileceğini anlamalarına yardımcı olmak için halkı DeFi hakkında eğitmelidir. Ayrıca, tek başına DeFi’nin kitlesel olarak benimsenmesi pek mümkün değildir çünkü bazı insanlar tamamen merkezi olmayan bir teknoloji ile uğraşmak istemeyebilir.

DeFi endüstrisi, eski finans dünyasının belirli yönlerini iş modellerine dahil ederek fayda sağlayacaktır. DeFi ve Merkezi Finans veya bir diğer deyişle CeFi kombinasyonunun devreye girdiği yer tam da burasıdır.

Merkezi ve merkezi olmayan uygulamalar, yeni ekonomi türleri oluşturmak ve daha fazla insanı DeFi kullanmaya teşvik etmek için birleştirilebilir.

Buna ek olarak, eski moda finansal sistem oldukça sıkı bir rekabettir. DeFi ve CeFi’yi birleştirerek, merkezi bir dünyadan merkezi olmayan bir dünyaya geçişi daha sorunsuz hale getirebilir ve nihayetinde DeFi ve CeFi arasındaki asırlık savaşı kazanabiliriz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?