23 Mayıs 2022, Pazartesi
20.9 C
İstanbul

Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı’ndan Biden’a Mektup: OCC Kripto Kurallarını Kaldır

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Temsilci Maxine Waters, Para Birimi Muhasebe Ofisi tarafından yayınlanan kripto dostu kuralların iptal edilmesini istiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters, Başkan seçilen Joe Biden’e bir mektup gönderdi.
  • Waters mektupta, Para Birimi Denetleyici Ofisi’nin (OCC) yayınladığı kripto para biriminin benimsenmesine yönelik birkaç kuralın iptal edilmesini istedi.
  • OCC, ulusal bankaları düzenlemekle görevli bir kurumdur.

ABD’de hem demokrat hem de cumhuriyetçi milletvekilleri, siyasi atamalardan yasama önceliklerine kadar her konudaki çeşitli beklentileri hakkında yeni seçilen cumhurbaşkanı Biden’a sinyaller gönderiyor.

Binance indirim kodu

Meclis Finansal Hizmetler Komitesine başkanlık eden Kongre Üyesi Maxine Waters da bu yönde herekete geçen isimler arasında yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“OCC, Politika Değişikliğine Gitmeli”

Waters, Biden’a yazdığı bir mektupta, “Para Birimi Denetleme Bürosu’na (OCC) atanan yetkililer, seleflerinin yaptığı gibi yapmamalı ve banka dışı fintech veya ödeme şirketlerine ulusal banka sözleşmesi yetkisi vermemeli.” ifadesini kullandı.

Nisan 2012’den Mayıs 2017’ye kadar denetçi olarak görev yapan Thomas Curry yönetimindeki OCC, fintech ulusal banka sözleşmeleri için başvuruları kabul etmeye başladı. Curry’nin Kasım 2017’den Mayıs 2020’ye kadar görev yapan halefi Joseph Otting de bu tür özel amaçlı sözleşmeleri benimsedi.

Başkan Trump’ın kısa süre önce tam beş yıllık bir dönem için aday gösterdiği ancak Temsilci Waters’ın onaylamakta isteksiz olduğu Vekil Denetçi Brian Brooks’un liderliği altında OCC, ulusal bankaların, müşterilere ait kripto varlıklarının sorumluluğunu alabileceklerine dair bir kılavuz yayınladı. Kılavuzda, ulusal bankaların müşteriler için stablecoin rezervleri tutabileceği de belirtildi.

Waters ise her iki politikanın da iptal edilmesini tavsiye etti.

OCC ayrıca, ulusal bankaların kripto firmaları gibi para hizmetleri işletmelerini de önerdi. Temsilci Waters ise mektubunda, yeni OCC liderliğinin, söz konusu önerilen kuralı “derhal iptal etmesini” talep etti.

İlgili Haber:  PayPal 200 Milyon Dolarlık Kripto Para Ticaret Hacmini Hedefliyor

Brian Brooks, Kripto Dünyasını Rahatlatmaya Çalışıyor

Vekil Denetçi Brian Brooks, eski bir Coinbase yöneticisidir. Kasım ayında, altı Demokrat milletvekili (Rashida Tlaib, Stephen Lynch, Jesús G. “Chuy” García, Deb Haaland, Barbara Lee ve Ayanna Pressley) OCC’nin kripto varlıkları üzerine aşırı odaklanmasını eleştiren bir mektup yazdı. Bunun yerine Covid-19 teşvikleri gibi konulara ilgi gösterilmesi talep edildi.

Bu milletvekillerinden üçü (Tlaib, Lynch ve Garcia) bu hafta eleştirilerini daha da ileri taşıyarak, stablecoin ihraççılarının bankacılık tüzüğü almasını gerektirecek bir mevzuat hazırladı.

Bu durum da doğal olarak kripto endüstrisinde tepkiye neden oldu. Bugün CNBC’de açıklamalarda bulunan Brooks, “Kimse Bitcoin’i yasaklamayacak.” diyerek insanları rahatlatmaya çalıştı.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar