8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Finansal İstikrar Kurulu Bitcoin, Ethereum ve Diğer Kripto Paralarla İlgili Uyarı Yayınladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Finansal sistemi desteklemekle görevli uluslararası bir kuruluş olan Finansal İstikrar Kurulu (FSB) başkanına göre, Bitcoin, Ethereum ve diğer “hızlı gelişen” kripto para birimleri, yakında küresel finansal istikrar için bir tehdit haline gelebilir.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı son iki yıl içinde yaklaşık 10.000 dolardan geçen yılın sonlarında neredeyse 70.000 dolara kadar yükseldi. Blok zinciri tabanlı alternatif bir finansal sistem olan merkezi olmayan finansın (DeFi) artan popülaritesi ile desteklenen ve ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum da aynı şekilde yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hem Bitcoin hem de Ethereum fiyatı ATH yaptığı geçen sene Kasım ayından sonra düşüşe geçti ve yaklaşık %40 kaybetti. Kripto piyasası, yatırımcıların hızla artan faiz oranları ve sıkı para politikaları beklentisi karşısında tereddüt etmesiyle altı aydan kısa bir sürede 1 trilyon dolardan fazla değer kaybetti.

Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot, “Kripto-varlık piyasaları hızla gelişiyor ve ölçekleri, yapısal zayıflıkları ve geleneksel finansal sistemle artan korelasyonları nedeniyle küresel finansal istikrar için bir tehdit oluşturdukları bir noktaya gelebilirler” dedi. Finansal İstikrar Kurulu, bu hafta yayınladığı açık bir mektupta, 20 üst düzey ekonomik güçten oluşan grubun maliye bakanlarını küresel finansal istikrarın hafife alınamayacağı konusunda uyardı.

BU FSB’nin yakın zamanda yayınladığı ikinci uyarı. Benzer bir uyarı Şubat ayında da yayınlanmıştı.

Finansal İstikrar Kurulu, dijital varlık piyasasında yaşanabilecek olası bir krizin kontrol altına alınabilmesini sağlamak için acil eylem çağrısında bulunmuş ve kripto paraların küresel finansal istikrar için oluşturduğu risklerin “hızlı bir şekilde yayılabileceği” konusunda uyarmışlardı.

Geçtiğimiz aylarda IMF analistleri de Bitcoin’in majör endekslerle olan korelasyonunun küresel finans sistemi için bir risk olduğuna dair benzer bir uyarıda bulunmuştu.

İlgili Haber:  Finansal İstikrar Kurulu, Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Acil Eylem Çağrısında Bulundu

Kripto pazarını dizginlemek için “acil” eylem çağrısında bulunan Knot, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinden kaynaklanan tehdidi şiddetlendirdiğine işaret etti.

Knot, “Rusya-Ukrayna savaşı, kripto varlıkların büyümesi ve potansiyel yasadışı kullanımı ile ilgili önceden var olan endişeleri güçlendirdi” diye yazdı ve “Rehavete yer yok” diye ekledi.

Bu hafta ABD’li yetkililer, Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto madenciliği kullanarak “doğal kaynaklarını paraya çevirebileceği” korkusu nedeniyle bir Rus bitcoin madenciliği şirketini hedef almıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar