12 Ağustos 2022, Cuma
27.7 C
İstanbul

Finansal İstikrar Kurulu, Bitcoin ve Kripto Paralar İçin Acil Eylem Çağrısında Bulundu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

Binance indirim kodu

Finansal İstikrar Kurulu (Financial Stability Board ya da kısaca FSB), finansal sisteme hızlı bir şekilde yayılan dijital varlık tehdidi konusunda bir uyarı yayınladı.

Binance indirim kodu

Finansal İstikrar Kurulu, dijital varlık piyasasında yaşanabilecek olası bir krizin kontrol altına alınabilmesini sağlamak için acil eylem çağrısında bulundular ve kripto paraların küresel finansal istikrar için oluşturduğu risklerin “hızlı bir şekilde yayılabileceği” konusunda uyardılar.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçtiğimiz aylarda IMF analistleri de Bitcoin’in majör endekslerle olan korelasyonunun küresel finans sistemi için bir risk olduğuna dair benzer bir uyarıda bulunmuştu.

G20 ülkelerine finansal kurallar konusunda tavsiyelerde bulunan Finansal İstikrar Kurulu, bugün, kripto paraların geleneksel finansal sistemle giderek artan ilişkisi göz önüne alındığında, politika yapıcıların dijital varlık piyasasını kapsayan kuralların oluşturulmasında hızlı hareket etmesi gerektiğini söyledi.

FSB’nin başkanı Klaas Knot, kurulun geçmişte kripto paralar konusunda “rahat” olduğunu ve bunun nedeninin de o zamanlar kripto piyasasının büyüklüğü ve geleneksel finansal piyasalarla bağlantı eksikliği nedeniyle önemli bir risk teşkil etmediğini ancak bugün gelinen noktada konunun yüksek aciliyet noktasına geldiğini belirtti.

Bugün gördüğümüz şey… Sadece ölçek noktasında hızlı bir artış olmakla kalmadı, aynı zamanda geleneksel finansal sistemle temas noktaları da çok arttı ve bu nedenle FSB’nin bu alana daha fazla odaklanması gerekiyor.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto varlıklarının piyasa değeri, 2020’nin başında yaklaşık 350 milyar dolardan geçen yıl 3 trilyon doların üzerine çıktı. Daha sonra 2 trilyon dolar civarlarına düştü.

FSB, kripto piyasasının bazı bölümlerinin ve finansal sistemin geri kalanıyla olan bağlantılarının “önemli veri boşlukları” nedeniyle değerlendirilmesinin zor olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar, küresel düzenleyiciler kripto piyasasını, Çin’de ciddi bir baskı ve İngiltere’de kripto reklamlarını kısıtlama ve kripto şirketlerini kara para aklama ve terörle mücadele uyumluluğu için kaydetme çabaları da dahil olmak üzere bir dizi önlemle düzenlemeye çalıştı.

İlgili Haber:  Finansal İstikrar Kurulu Bitcoin, Ethereum ve Diğer Kripto Paralarla İlgili Uyarı Yayınladı

FSB dijital varlıklar için küresel standartlar üzerinde çalışıyor.

FSB başkanı şöyle devam etti; “Bu risklerin hızla arttığını hisseden diğer tüm ülkelerdeki kanun koyuculardan güçlü bir baskı var. Bir sunucunuz varsa, onu kolunuzun altına alıp dünyanın herhangi bir yerine gidebilir ve orada kripto para çıkarmaya başlayabilirsiniz. Dolayısıyla bu, küresel bir sorun ve küresel olarak uyumlu ve koordineli bir yanıt gerektiren bir iş.

FSB, Bitcoin veya Ethereum gibi büyük bir kripto paranın çöküşünün diğer varlık sınıflarında bir güven krizine yol açarak çok büyük bir etkisi olabileceği konusunda uyardı.

Knot, değeri sabit bir para birimine sabitlenmiş bir tür kripto para olan stablecoin gibi tek bir kripto varlığın bile (Tether, USDC vs..) “finansal sektördeki istikrarsızlaştırıcı etkisini” tahmin etmenin imkansız olduğunu söyledi.

FSB ayrıca, büyük bankaların ve diğer sistemik olarak önemli finansal kurumların kripto alanına girmeye “giderek daha istekli” oldukları konusunda uyardı ve finansal istikrar için belirli risklere neden olabilecek küresel stabilcoinlere işaret etti.

FSB, “Önemli bir ölçeğe ukaşan bir stabilcoin üzerindeki güven kaybı nedeniyle oluşabilecek bir kriz, reel ekonomide aksamalara ve daha geniş finansal sisteme yayılmalara yol açabilir” dedi.

FSB ve diğer kuruluşlar, stabilcoinlerden kaynaklanabilecek olası risklerin nasıl ele alınacağı konusunda halihazırda çalışmalar yapıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar