Kanada merkez bankası tarafından yayımlanan bir rapora göre, çoğu Kanadalı temel finans ve Bitcoin hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen herhangi bir kripto varlığına sahip olan kişi sayısının az olduğunu gösteriyor.

Bank of Canada’nın Ağustos 2020’de yayınlanan 2019 Alternatif Nakit Anketi sonuçlarına göre finansal okuryazarlık, kripto para birimlerinin farkındalığı ile pozitif bir şekilde ilişkili olsa da sahipliği ile negatif ilişkide olma eğilimi gösteriyor.

Banka, finansal okuryazarlığı emeklilik için yatırım ve birikim yapmanın temel bir gerekliliği olarak görüyor. Ağustos’tan Eylül’e kadar ankete katılanların %47’sinin yüksek düzeyde, %18’inin ise düşük düzeyde finansal okuryazarlık oranına sahip olduğu tahmin ediliyor. Sonuçlar, daha düşük seviyede bir finansal kavrayışa sahip olan Kanadalıların kripto varlıklarına yatırım yapma olasılığının iki katına çıkabileceğini gösteriyor.

Finansal okuryazarlığı yüksek olanlar kripto paraları da biliyor

Anket sonuçları neticesinde elde edilen veriler şu şekilde: Finansal okuryazarlığı yüksek olan Kanadalıların yüzde 93’ü, düşük finansal okuryazarlığa sahip olanların ise yüzde 72’si kripto para birimlerine dair farkındalık sahibi. Bu oranın tersine; kripto para birimlerine sahip olma oranı finansal okuryazarlığı düşük olanlarde yüzde 8’i bulurken, yüksek mali okuryazarlığa sahip Kanadalıların ise sadece yüzde 4’ü kripto para birimlerine sahip olmayı tercih ediyor.

Ankete dayanarak banka, Kanadalıların yaklaşık %84’ünün en azından kripto para birimlerini duyduğunu ve %5’inin Bitcoin (BTC) veya altcoinlere sahip olduğunu tahmin ediyor. Farkındalık ve sahiplenme eğiliminin en yüksek olduğu grubu ise genç, erkek, üniversite mezunu veya yüksek gelirli Kanadalılar oluşturuyor.

Bu veriler, finans grubu ING Think Forward Initiative’in, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği üyeleri dahil olmak üzere 15 farklı ülkeden insanların katıldığı 2018 anketine dayanan Şubat 2020 raporuyla da destekleniyor.

Raporda, “Tahminlerimiz, mali açıdan daha okur yazar olanların kripto para birimlerine sahip olma olasılığının daha düşük olduğunu ortaya koyuyor” ifadeleri kullanılıyor ve bu grubun muhtemelen gelecekte de kripto para birimlerine sahip olma niyetinde olmadıkları belirtiliyor.

Grup özellikle, bir katılımcının finansal okuryazarlık puanındaki “bir standart sapma artışının” -enflasyon, basit faiz, bileşik faiz ve finansal risk bilgisine dayalı olarak- tahmin edilen kripto varlıklara sahip olma olasılığını %8.63’ten %5.7’ye düşürdüğünü tahmin ediyor. Ek olarak puandaki benzer bir artış, ankete katılanların gelecekte herhangi bir kriptoya sahip olmama olasılığının da arttığını gösteriyor.

Finansal okuryazarlık becerileri yatırım için önemli

Kripto para piyasasının büyük bir kısmı, daha düşük finansal okuryazarlık becerilerine sahip olan bilgisiz yatırımcılar tarafından tehlikeye atılıyor. Bu yatırımcılar muhtemelen kripto para birimlerine yönelik kazanç beklentilerini olduğundan yatırımla ilgili riskleri küçümseme eğiliminde oluyor.

Bununla birlikte bazı veriler, kripto para okuryazarlığı eksikliği nedeniyle birçok yatırımcının kriptodan uzaklaştığını gösteriyor. Ticaret ve yatırım platformu eToro’nun 2018’de yaptığı bir anket, çevrimiçi yatırımcıların %44’ünün kripto ticareti yapmadığını çünkü uygun eğitimden yoksun olduklarını düşündüklerini ortaya koyuyor. Grayscale tarafından 2019’da yapılan benzer bir araştırma, ABD’li yatırımcıların kripto üzerine daha fazla eğitim kaynağına sahip olmaları durumunda Bitcoin’e yatırım yapma olasılıklarının daha yüksek olacağını gösteriyor.

Ayrıca, dünyada en yüksek seviyede mali okuryazarlığa sahip insanlardan bazılarının kripto para birimlerine yatırım yaptığına dair kanıtlar da var. Fidelity Digital Assets’in araştırması, ankete katılan yaklaşık 800 kurumsal yatırımcının %36’sının dijital varlıklara yatırım yaptığını gösteriyor. Ankete katılanların %80’i ise kriptoyu en azından ilgi çekici bulduğunu söylüyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın