9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

FinCEN, İlk Kripto Para Başdanışmanını Atadı

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 5 ay önce

blank

Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), ilk Kripto Para Başdanışmanını bugün atadı. Göreve, daha önce Adalet Bakanlığında da çalışmış olan Michele Korver getirildi.

blank

Haberin Özeti

  • FinCEN bugün Michele Korver’in yeni bir göreve atandığını duyurdu.
  • Korver, ajansın ilk Kripto Para Başdanışmanı olacak.
  • Korver, daha öncesinde Adalet Bakanlığı’nda çalışıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), kripto paraya daha fazla odaklanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

FinCEN’in Kripto Para Başdanışmanı Olan Michele Korver Kimdir?

Kurum, bugün yaptığı açıklamada, daha önce Adalet Bakanlığı için çalışan Michele Korver’ın FinCEN’in ilk Kripto Para Başdanışmanı olarak atandığını söyledi.

Korver, özellikle de “yasadışı finansal uygulamaları ve sömürüyü” önlemek için çalışacak.

FinCEN’in direktör vekili Michael Mosier konu ile ilgili, “Michele zengin bir kripto para uzmanlığı getiriyor. FinCEN’in yasadışı finansman riskini en aza indirirken; finansal genişlemedeki yenilikçi potansiyele katkısını en üst düzeye çıkarmak adına koordineli çabalarımızda muazzam bir lider olacak.” ifadelerini kullandı.

Korver daha önce Adalet Bakanlığı’nın kara para aklama ve varlık kurtarma bölümünde dijital para danışmanı olarak görev yaptı; ve orada da kripto paraları içeren çeşitli kovuşturmalar ve müsadereler üzerinde çalıştı.

Korver, kariyerine Amerika Birleşik Devletleri Gizli Servisi’nde özel ajan olarak başladı. Ayrıca, siber suç ve ulusal güvenlik savcısı olarak kara para aklama ve darknet uyuşturucu kaçakçılığı davalarını araştıran Denver, Colorado’daki ABD Avukatlık Bürosunda da 10 yıldan fazla avukat yardımcısı olarak çalıştı.

Korver ilk Kripto Para Başdanışmanı olacak olsa da, ajansta kripto para üzerinde yetki sahibi olan ilk kişi olmayacak. Eskiden blockchain izleme firması Chainalysis’in Müdür Vekili olan Mosier, Şubat 2020’de ajansa Direktör Yardımcısı ve FinCEN’in ilk Dijital İnovasyon Görevlisi olarak atanmıştı. Mosier’in görevi “FinCEN’in gelişen teknoloji ve finansal yeniliklerle olan ilişkisini ilerletmek” idi.

İlgili Haber:  Yatırım Yapacağınız Kripto Paraları Doğru Analiz Edin

FinCEN ve Kripto Endüstrisi

Son zamanlarda FinCEN, kripto borsalarının kullanıcı cüzdanlarında KYC kontrolleri yapmasını gerektiren bir dizi yasa önerisinde bulundu.

Bununla birlikte Korver’ın atanması ise FinCEN’in kripto para ile ilgili suçları azaltma çabalarının da daha başarılı olması umuluyor. Kurum, 2009’dan bu yana, kripto para ile ilgili çeşitli eylemlerinde 183 milyon Dolarlık para cezası uyguladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend