9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

FinCEN ve Federal Reserve, Para Transfer Raporlamaları Hakkında Değişiklik İstiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Önerilen değişiklikler, finans kurumlarının ve kripto şirketlerinin 250 dolar üzerindeki uluslararası fon transferlerine ilişkin verileri paylaşmasını gerektirecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • “Seyahat Kuralı”, kripto şirketleri dahil olmak üzere finans kurumlarının 3.000 dolar’ın üzerindeki transferler hakkında bilgi paylaşmasını gerektirir.
  • FinCEN ve Federal Reserve’den gelen yeni bir teklif, uluslararası transferler için bunun 250 dolar seviyesine düşürülmesi yönünde.
  • 2016’dan 2019’a kadar gerçekleşen çoğu şüpheli transfer 500 doların altındaydı.

Mali Suçları Uygulama Ağı [FinCEN] ve Federal Rezerv, Banka Gizlilik Yasası kapsamında, uluslararası fon transferlerini bildirme eşiğini düşürecek değişiklikler hakkında sektör desteği arıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Seyahat Kuralı”nda önerilen değişiklikler, para aktarıcıların, uluslararası fon transferlerine ilişkin belirli bilgileri toplamasını, saklamasını ve devretmesini gerektirecektir; bu, mevcut durumda 3.000 dolar eşiğini baz almaktadır. Teklif, ayrıca, dönüştürülebilir sanal para birimi hakkında raporlama yapmayı ve yasal ihale statüsüne sahip dijital varlıkları içeren işlemler ile ilgili gereken düzenlemeleri de açıklığa kavuşturacak.

ABD Ulusal Güvenliği Adına Olumlu Bir Adım

ABD’ye ve ABD’den ülke dışına para transferlerini de içeren değişiklikler, uyuşturucu kaçakçılığından terörizme kadar çeşitli suç faaliyetleriyle mücadele etmek için tasarlanmıştır. Yetkililer, raporlama eşiği miktarını düşürmenin ulusal güvenlik görevlilerine ve kanun uygulayıcılarına, bu tür suç faaliyetlerini daha iyi analiz etme ve bunlarla mücadele etme anlamında yardımcı olabileceğini düşünüyor.

2016’dan 2019’a kadar 2.000 dolayındaki “şüpheli faaliyet raporunu” içeren FinCEN verilerine göre; %99’u ABD’de başlayıp bitmek üzere 1.29 milyon temel fon aktarımı tespit edildi. Veriler, başvurulara göre transferlerin ortalama ve medyan dolar değerlerinin sırasıyla 509 ve 255 dolar olduğunu gösteriyor. Transferlerin yaklaşık %71’i, toplam değeri 179 milyon dolardan civarında, 500 dolar’ın altındaydı.

İlgili Haber:  Opsiyon Verileri Ethereum Fiyatının 560 Dolara Ulaşmayacağını Gösteriyor

Yurt İçi İşlem Eşiği Değişmeyecek

Yurt içi işlemler için eşik değişmeyerek 3.000 dolar’da kalacak. Karar, Federal Sicilde yayınlandıktan sonra 30 gün içerisinde kabul edilecektir.

ABD Seyahat Kuralı Çalışma Grubu adlı sanal varlık şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum, bu hafta üyelerini terörizmle mücadele (CFT) ve kara para aklamayla mücadele (AML) konularında bilgilendirmek üzere bir metin yayınladı.

Mevcut kurallar, finans kuruluşlarının, gönderenin adı, hesap numarası, adresi, finans kuruluşunun adı, gönderilen tarih ve tutar dahil olmak üzere, para transferinin her iki tarafına ait belirli bilgileri rapor etmesini gerektiriyor. Alıcı hakkında rapor edilmesi gereken bilgiler ise isim, adres ve hesap numarasını içermelidir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar