5 Ağustos 2022, Cuma
30.6 C
İstanbul

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Stabil Koinler ile İlgili Uyarı Yayınladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, stablecoin’lerin menkul kıymet piyasalarını olumsuz etkileyebileceği konusunda bir uyarı yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Fitch Ratings, stablecoin’lerin menkul kıymetler piyasalarını olumsuz etkileyebileceği konusunda bir uyarı yayınladı.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu, stablecoin’lerin piyasaya yeni riskler getirebileceğini belirtti.

Önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch Ratings, stablecoin’lerin menkul kıymet piyasalarını olumsuz etkileyebileceği konusunda bir uyarı yayınladı.

Binance indirim kodu

Piyasalara Yeni Riskler Getirebilir

Fitch Ratings bugün yaptığı açıklamada, “Fitch Ratings, sistemik olarak önemli bir ölçeğe yaklaşan stablecoin’lerin ticari senet gibi kısa vadeli menkul kıymet piyasalarında önemli bir rol oynayabileceğine ve bu piyasalara yeni riskler getireceğine inanıyor.” ifadelerini kullandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Fitch Ratings, stabilcoinlerin menkul kıymetleri ne ölçüde etkilediğinin “varlık sınıfını etkileyen düzenlemelerin gelişimine” bağlı olacağını da sözlerine ekledi.

Stablecoinler ve Ticari Senetler

Fitch Ratings, “stablecoinler ile ilgili türbülansın” ticari senet piyasasını bozabileceğini belirtti.

Dünyanın en büyük stablecoini olan Tether (USDT) neredeyse %50 oranında ticari senetler ile destekleniyor.

Stablecoin geliştiricisi, bu yılın başlarında açıkladığı bir güvence raporunda, 62.7 milyar Dolarlık rezervinin 30.8 milyar Dolarının ticari senetlerde olduğunu belirtti. Tether rezervlerinin ve desteğinin sadece %10’u nakit ve nakit benzeri finansal araçlarda bulunuyor.

Grant Thornton muhasebecileri tarafından hazırlanan bir rapora göre USDC stablecoin’i de büyük ölçüde ticari senetlere bağımlı. USDC geliştiricisi Circle, geçmiş aylardaki açıklamalarında stablecoinin 1:1 oranında nakit para tarafından desteklendiğini belirtse de; raporlar, USDC’nin de büyük oranda ticari senetler tarafından desteklendiğini ortaya koyuyor.

Öte yandan stablecoinler, kripto endüstrisinin geri kalanı gibi son aylarda çok fazla düzenleyici tartışmanın odağında yer aldı.

Hatta ABD Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell, stablecoinlerin banka mevduatları ve para piyasası fonlarına benzer şekilde düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar