9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Stabil Koinler ile İlgili Uyarı Yayınladı!

Önemli Gelişmeler

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, stablecoin’lerin menkul kıymet piyasalarını olumsuz etkileyebileceği konusunda bir uyarı yayınladı.

blank

Haberin Özeti

  • Fitch Ratings, stablecoin’lerin menkul kıymetler piyasalarını olumsuz etkileyebileceği konusunda bir uyarı yayınladı.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu, stablecoin’lerin piyasaya yeni riskler getirebileceğini belirtti.

Önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Fitch Ratings, stablecoin’lerin menkul kıymet piyasalarını olumsuz etkileyebileceği konusunda bir uyarı yayınladı.

blank

Piyasalara Yeni Riskler Getirebilir

Fitch Ratings bugün yaptığı açıklamada, “Fitch Ratings, sistemik olarak önemli bir ölçeğe yaklaşan stablecoin’lerin ticari senet gibi kısa vadeli menkul kıymet piyasalarında önemli bir rol oynayabileceğine ve bu piyasalara yeni riskler getireceğine inanıyor.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Fitch Ratings, stabilcoinlerin menkul kıymetleri ne ölçüde etkilediğinin “varlık sınıfını etkileyen düzenlemelerin gelişimine” bağlı olacağını da sözlerine ekledi.

Stablecoinler ve Ticari Senetler

Fitch Ratings, “stablecoinler ile ilgili türbülansın” ticari senet piyasasını bozabileceğini belirtti.

Dünyanın en büyük stablecoini olan Tether (USDT) neredeyse %50 oranında ticari senetler ile destekleniyor.

Stablecoin geliştiricisi, bu yılın başlarında açıkladığı bir güvence raporunda, 62.7 milyar Dolarlık rezervinin 30.8 milyar Dolarının ticari senetlerde olduğunu belirtti. Tether rezervlerinin ve desteğinin sadece %10’u nakit ve nakit benzeri finansal araçlarda bulunuyor.

Grant Thornton muhasebecileri tarafından hazırlanan bir rapora göre USDC stablecoin’i de büyük ölçüde ticari senetlere bağımlı. USDC geliştiricisi Circle, geçmiş aylardaki açıklamalarında stablecoinin 1:1 oranında nakit para tarafından desteklendiğini belirtse de; raporlar, USDC’nin de büyük oranda ticari senetler tarafından desteklendiğini ortaya koyuyor.

Öte yandan stablecoinler, kripto endüstrisinin geri kalanı gibi son aylarda çok fazla düzenleyici tartışmanın odağında yer aldı.

Hatta ABD Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell, stablecoinlerin banka mevduatları ve para piyasası fonlarına benzer şekilde düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

İlgili Haber:  Piyasalarda Düşüş Görülmesine Rağmen Yatırımcılar Kripto Paraya Güvenmeye Devam Ediyor

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend