Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etmesine Karşı Bir Uyarı Yayınladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Moody’s’in bu ayın başlarında yaptığı açıklamanın ardından, şimdi de Fitch, El Salvador’a karşı bir uyarı yayınladı.

blank

Haberin Özeti

  • Fitch, El Salvador’un Bitcoin kararına karşı bir uyarı yayınladı.
  • Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i finansal kurumlarında ve sigorta sektöründe benimsemesinin olası olumsuz sonuçlarına karşı kapsamlı bir rapor yayınladı.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkesinin Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edeceğini açıkladığında tüm dünyadaki Bitcoin kullanıcıları sevindi. Ancak görünen o ki başka pek bir sevinen yok…

blank

Fitch ve Bitcoin

Çok taraflı kuruluşlardan gelen protestolar, davalar ve eleştirilerin ardından, Bukele’nin Bitcoin planları şimdi de dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarının tepkisiyle karşı karşıya. Moody’s’in bu ayın başlarında yayınladığı endişelerini yineleyen Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i finansal kurumlarında ve sigorta sektöründe benimsemesinin olası olumsuz sonuçlarına karşı benzer bir uyarıda bulundu.

Fitch’e göre, El Salvador’un Bitcoin yasası temelde bu kurumlara hayatta kalmak için iki alternatif bırakacak: Bitcoin’lerini elinde tut ya da tüm altyapılarını uyarlayıp BTC’leri alır almaz sat.

Kredi derecelendirme kuruluşu, kurumların günlük işlemleri için Bitcoin’i elinde tutmaya karar vermesi durumunda, kredi oynaklığına maruz kalmanın risklerini keskin bir şekilde artıracağını söylüyor. Firma analistleri, “Bitcoin’i bilançolarında uzun süre tutan sigortacılar, fiyat oynaklığına bir şekilde maruz kalacak.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

El Salvador’daki Olası Sorunlar

Öte yandan, kurumlar yalnızca itibari para politikası da benimseyebilirler; ancak El Salvador, Bitcoin’in zorunlu olarak kabul edilmesini istediğinden, bu, gelen BTC’yi derhal piyasaya satmayı gerektirecektir. Bu tür satışların kendi maliyetleri olacaktır ve belirli bir şirket Bitcoin yönetimine ne kadar çok yatırım yaparsa, diğer stratejik alanlara yaptığı yatırım o denli azalacaktır.

Fitch raporunda, “Sigorta şirketlerinin BTC’yi elde tutma sürelerini en aza indirmesi, düzenleyici ve operasyonel çerçevenin Bitcoin’in hemen Dolara dönüştürülmesine izin verip vermemesine bağlı olacaktır ki; bu, şu anda net değil.” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan böyle bir benimseme, yeni dahili teknoloji protokollerinin benimsenmesini, artırılmış güvenlik ve dolandırıcılık karşıtı önlemleri ve kripto para ile ilgilenecek personellerin eğitimini de içerecektir.

El Salvador Başkanı Bukele, ülkesinin yasama organını kontrol ediyor; bu da bu tür yasaların hızla onaylanmasını nispeten kolaylaştırıyor. Ancak Fitch, Bitcoin yasasının “gereksiz yere aceleye getirilmiş” bir yasa olduğunu savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend