28 Mayıs 2022, Cumartesi
21.5 C
İstanbul

Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Etmesine Karşı Bir Uyarı Yayınladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Moody’s’in bu ayın başlarında yaptığı açıklamanın ardından, şimdi de Fitch, El Salvador’a karşı bir uyarı yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Fitch, El Salvador’un Bitcoin kararına karşı bir uyarı yayınladı.
  • Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i finansal kurumlarında ve sigorta sektöründe benimsemesinin olası olumsuz sonuçlarına karşı kapsamlı bir rapor yayınladı.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkesinin Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul edeceğini açıkladığında tüm dünyadaki Bitcoin kullanıcıları sevindi. Ancak görünen o ki başka pek bir sevinen yok…

Binance indirim kodu

Fitch ve Bitcoin

Çok taraflı kuruluşlardan gelen protestolar, davalar ve eleştirilerin ardından, Bukele’nin Bitcoin planları şimdi de dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarının tepkisiyle karşı karşıya. Moody’s’in bu ayın başlarında yayınladığı endişelerini yineleyen Fitch, El Salvador’un Bitcoin’i finansal kurumlarında ve sigorta sektöründe benimsemesinin olası olumsuz sonuçlarına karşı benzer bir uyarıda bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Fitch’e göre, El Salvador’un Bitcoin yasası temelde bu kurumlara hayatta kalmak için iki alternatif bırakacak: Bitcoin’lerini elinde tut ya da tüm altyapılarını uyarlayıp BTC’leri alır almaz sat.

Kredi derecelendirme kuruluşu, kurumların günlük işlemleri için Bitcoin’i elinde tutmaya karar vermesi durumunda, kredi oynaklığına maruz kalmanın risklerini keskin bir şekilde artıracağını söylüyor. Firma analistleri, “Bitcoin’i bilançolarında uzun süre tutan sigortacılar, fiyat oynaklığına bir şekilde maruz kalacak.” dedi.

El Salvador’daki Olası Sorunlar

Öte yandan, kurumlar yalnızca itibari para politikası da benimseyebilirler; ancak El Salvador, Bitcoin’in zorunlu olarak kabul edilmesini istediğinden, bu, gelen BTC’yi derhal piyasaya satmayı gerektirecektir. Bu tür satışların kendi maliyetleri olacaktır ve belirli bir şirket Bitcoin yönetimine ne kadar çok yatırım yaparsa, diğer stratejik alanlara yaptığı yatırım o denli azalacaktır.

Fitch raporunda, “Sigorta şirketlerinin BTC’yi elde tutma sürelerini en aza indirmesi, düzenleyici ve operasyonel çerçevenin Bitcoin’in hemen Dolara dönüştürülmesine izin verip vermemesine bağlı olacaktır ki; bu, şu anda net değil.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili Haber:  Kara Para Aklamak İçin Kullanılan Bitcoinleri Tespit Eden Bir Araç Geliştirildi

Öte yandan böyle bir benimseme, yeni dahili teknoloji protokollerinin benimsenmesini, artırılmış güvenlik ve dolandırıcılık karşıtı önlemleri ve kripto para ile ilgilenecek personellerin eğitimini de içerecektir.

El Salvador Başkanı Bukele, ülkesinin yasama organını kontrol ediyor; bu da bu tür yasaların hızla onaylanmasını nispeten kolaylaştırıyor. Ancak Fitch, Bitcoin yasasının “gereksiz yere aceleye getirilmiş” bir yasa olduğunu savunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar