1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Fiyatı Aniden 30.000 Doların Altına Düşen Bitcoin İçin Fırtına Uyarısı Veriliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin, 2021’de Wall Street’in ve benzer şekilde düzenleyicilerin dikkatini çekerek büyük bir patlama yaşadı.

Binance indirim kodu

Bitcoin fiyatı, geçen ay üç yıl içinde ilk kez yeni bir çığır açtı ve daha küçük kripto paralar yükselmeye devam etse bile biraz gerilemeden önce Bitcoin başına 40.000 doların üzerine çıktı.

Binance indirim kodu

Şu anda ise Bitcoin fiyatı Bitcoin başına 30.000 doların üzerinde kalma mücadelesi verirken eski Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein, büyümeye devam etmesi halinde düzenleyicilerin Bitcoin’e karşı hareket edebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Blankfein bu hafta CNBC’ye verdiği demeçte, düzenleyicilerin, Bitcoin’in yarı anonim doğası ve vahşi fiyat dalgalanmaları nedeniyle bir değişim aracı veya bir değer deposu olarak sergilediği başarı karşısında derin bir strateji belirlemeleri ve bununla başa çıkmak için kendilerini silahlandırmaları gerektiğini söyledi.

Bu kripto parayla Kuzey Korelilere, El Kaide’ye veya Devrim Muhafızlarına ödeme yapılıp yapılmadığının bilinmediği gerçeğine dikkat çeken Blankfein, Bitcoin’in %10’luk normal günlük hareketlerini ekleyerek “değer deposu unsurunu biraz zorlaştırıyor” ifadesini kullandı.

Düzenlemeler Bitcoin’in en sevilen özellikleri olan özgürlük ve şeffaflık gibi yanlarını gölgeliyor

Bitcoin, bu ayın başlarında 42.000 dolara yükseldi ancak Bitcoin balonunun patlamak üzere olabileceğine yönelik korkularla birlikte dün 30.000 doların altına düştü.

Blankfein, bu ayın başlarında yeni ABD Hazine sekreteri ve eski Federal Rezerv başkanı Janet Yellen’ın, yasa dışı Bitcoin ve kripto para kullanımının “özel bir endişe” yarattığı konusunda dikkat çektiği endişeleri yineledi.

Birçok kripto paranın, en azından işlemler anlamında, esas olarak yasa dışı finansman için kullanıldığını ve kripto paraların kullanımlarını kısıtlama yollarının incelenmesi gerektiğini ifade eden CEO, kara para aklamayla mücadelenin bu kanallar aracılığıyla gerçekleşmemesini sağlamak gerektiğini düşündüğünü söyledi.

İlgili Haber:  Visa'nın Kripto Para ile Ödeme Alacağını Açıklamasından Sonra Bitcoin ve Ether Uçuşa Geçti

Bitcoin ve kripto para topluluğundaki pek çok kişi, yasa dışı işlemlerin Bitcoin ve kripto para kullanımının yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturduğunu savunan Yellen’in iddialarına geri döndü.

Bununla birlikte Blankfein, Bitcoin ve kripto popülerliği arttıkça düzenleyicilerin kendilerini harekete geçme baskısı altında bulabileceklerini öne sürdü.

Günün sonunda, Bitcoin’in önemli olacak kadar büyük ve gerçek bir değişim aracı haline gelmesi karşısında düzenleyicilerin nasıl olup da kara para aklamayı önleme konusuna odaklanıp devreye girmediklerini sorgulayan CEO, bunun uzun vadede iyi sonuç vereceğini iddia etti.

Uyarılarına rağmen Blankfein, Bitcoin için başarıya giden bir yol gördüğünü ancak bunun kripto paranın takas yapılması gerektiği anlamına geleceğini düşündüğünü açıkladı.

Bitcoin uygulanabilir olmasına rağmen düzenleyicilerin, insanların en başta sevdiği özgürlük ve şeffaflık gibi değerlerin eksikliğini zayıflatacağını öne süren yatırımcı, bu nedenle de Bitcoin’in kendi başına çözülmesi gereken bir muamma olduğunu ifade etti.

Kripto para, varlığını kabul ettirme mücadelesi veriyor

Bitcoin’in yıla girerken yaptığı güçlü başlangıç, kurumsal yatırımcıların kripto paraya giderek daha fazla yöneldiği şeklinde yorumlandı ve bunun da önümüzdeki aylarda Wall Street’ten ve düzenleyicilerden Bitcoin hakkında daha fazla şey duyulmasına neden olacağı ifade edildi.

Saxo Bank’ın küresel makro stratejisti Kay Van Petersen, Bitcoin’in 2017’de 20.000 dolarlık en yüksek seviyeyi aşmasıyla yeni bir boğa piyasasına girildiğini ve kurumsal yatırımcılar ile büyük serbest yatırım fonlarının kripto paranın gerçek bir varlık olduğuna dair bahse girmeye istekli olduğuna dair bir sinyal gönderdiklerini belirtti.

Ayrıca stratejist, kripto konusunda hâlâ yolun başında olunduğunu ve tek kesinliğin, dalgalanmalarla ilgili çok sayıda farklı görüşün yanı sıra düzenleyici riskin bulunması olduğunu söyledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar