Bitfinex, merkezi olmayan borsa Uniswap'in yönetim tokeni UNI'yi listeleyen en son büyük kripto para borsası oldu.
Bitfinex, merkezi olmayan borsa Uniswap'in yönetim tokeni UNI'yi listeleyen en son büyük kripto para borsası oldu.

UNI, merkezi olmayan kripto para borsası Uniswap’in yönetim tokenidir. Yönetim tokenleri (governance token) sahiplerine bulundukları ağda yapılacak değişiklerde oy hakkı verir.

Haberin Özeti

  • Büyük kripto borsası Bitfinex, Uniswap’in yeni tokeni UNI’yi listeledi.
  • OKEx, Coinbase Pro ve Binance’den sonra UNI’yi listeleyen en büyük borsalardan biri Bitfinex oldu.
  • UNI lansmanından bu yana fiyatını ikiye katladı.

Bitfinex, merkezi olmayan borsa Uniswap’in yönetim tokeni UNI’yi listeleyen en son büyük kripto para borsası oldu.

Bitifnex bugün UNI/USD ve UNI/USDT çiftleri için al-sat işlemlerini başlattı. Bitfinex, tokeni hızlı bir şekilde listeleyen büyük kripto para borsaları Coinbase Pro, OKEx ve Binance’i takip etti.

Çarşamba günü piyasaya çıkan UNI, Perşembe günü 3.21$’dan işlem gördü. O zamandan beri değeri iki katına çıktı. CoinMarketCap sitesinden alınan verilere göre, bu haber girildiğinde UNI’nin fiyatı 6.01$ civarındaydı.

UNI bir yönetim tokenidir, yani UNI sahipleri bulundukları ağda yapılacak değişiklerle ilgili söz hakkına sahiptir. UNI’niz varsa ağda değişiklik önerisinde de bulunabilirsiniz ve eğer bu öneriniz topluluğun çoğunluğu tarafından kabul edilirse hayata geçirilir.

Ağa likidite sağlayanlar, tokeni ekstra bir ödül olarak kazanır. Uniswap, işlemleri kolaylaştırmak için likidite havuzuna dayanan merkezi olmayan bir kripto para borsadır. Likidite havuzu, Uniswap kullanıcılarının tokenleri takas etmek için kullanabilecekleri bir miktar paradır.

Uniswap’in UNI tokeni, geçen ay tanıtılan SushiSwap’in SUSHI tokeninden hemen sonra geldi. Bu ikilinin birbirleriyle büyük bir rekabet içinde oldukları biliniyor. SushiSwap esasında Uniswap’ın bir klonudur.

Bugün akıllı sözleşmelerinde 487 milyon dolar kilit altında olan SushiSwap, Uniswap’in işini bitirmek üzereydi. UNI’yi piyasaya sürdükten sonra, ölçüm sitesi DeFi Pulse’dan gelen verilere göre Uniswap, akıllı sözleşmelerinde en çok değeri kilitlenmiş olan DeFi akıllı sözleşmesi oldu. Uniswap’ın akıllı sözleşmelerinde bu haber girildiği esnada yaklaşık 1.85 milyar dolarlık bir değer kilitli bulunuyordu.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Uniswap Yönetim Protokolüne Katılmayı Kolaylaştıran Teklif Başarısız Oldu

Bir Cevap Yazın