12 Ağustos 2022, Cuma
22.6 C
İstanbul

Forbes’in 30 Yaş Altı En Zengin Listesinde 10 Kripto Girişimci Yer Aldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu
Forbes tarafından her yıl hazırlanan 30 Yaş Altı 30 listesinin onuncu yıl dönümü için listeye on bitcoin ve blockchain lideri eklendi. Forbes, bitcoin girişimcilerini birkaç yıldır sayfalarına taşıyor. Bu yıl hazırlanan liste, Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan sektörün ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor.
Kripto para alanındaki en yetenekli genç liderler, gerçekten de dünyanın en yetenekli genç liderleri arasındadır. Kriptonun sahip olduğu etki genişliğinin bir kanıtı olarak, bu yılki Forbes 30 Yaş Altı 30 listesinde finans kategorisinde yedi kişi yer alıyor. Geri kalan üç kişinin biri risk sermayesi, biri enerji ve biri de imalat alanında faaliyet gösteriyor.

Soona Amhaz, 27

Kurucu Ortak, Volt Capital
San Francisco, Kaliforniya

Binance indirim kodu
Amhaz, USV’den Albert Wenger ve Founders Fund’dan Brian Singerman gibi yatırımcılar adına sermayeyi yöneten kontratlı bir kripto fonu olan Volt Capital’in kurucusudur. Magic, Valiu, Cosy, BuyCoins ve Matrix League gibi girişimleri destekleyen bugüne kadar sekiz yatırıma liderlik etti. Amhaz için kripto yatırımı kişiseldir. Lübnan’da ikamet eden ailesi, ülkenin para biriminin değer kaybetmesinden muzdarip. Bu durum Amhaz’ı, varlıklarını korumak için birikiminin bir kısmını Bitcoin’e dönüştürmelerine yardımcı olmaya itti.

Sam Bankman-Fried, 28

Kurucu, FTX
Hong Kong, Hong Kong
Kantitatif kripto ticaret şirketi Alameda Research’ün kurucusu ve CEO’su. Çoğunlukla Bankman-Fried’in yaratmasına yardımcı olduğu Serum’da (SRM) 2,5 milyar dolarlık varlıkları yönetiyor. 2019’da kripto türevleri platformu FTX’i kurdu. Kısa süre önce 1,2 milyar dolar değerlemeyle 40 milyon dolar topladı. FTX, kripto para birimlerinde vadeli işlem yapar. Bu yıl şu ana kadar yaklaşık 50 milyon dolar gelir ve 30 milyon dolar kar ile şirketin yaklaşık %50’sini oluşturuyor.

Joseph Krug, 25

Kurucu Ortak, Augur
San Francisco, Kaliforniya
Pantera Capital’in ortak yatırım sorumlusu, kripto ile ilgili üç fon üzerinden 442 milyon doları yönetmeye yardımcı oluyor. En büyük fon, bu yıl Ethereum rakibi Polkadot dahil olmak üzere ilk coin arzlarında %240 artışla 227 milyon dolara yükseldi. Şimdi 5 milyar dolar değerinde. Bir kripto para fonu ise yıllık %135 artarak 40 milyon dolara yükseldi. Pantera Krug, Ethereum’da ilk ICO’yu düzenlemeden önce, toplam piyasa değeri 152 milyon dolar olan eşler arası bir bahis platformu olan Augur için de 5,7 milyon dolar topladı.

Alexander Liegl, 28

Kurucu Ortak, Layer1 Technologies
San Francisco, Kaliforniya
Alexander Liegl, “Bitcoin madenciliği elektriği paraya dönüştürmekle ilgilidir” diyor. Yani elektriğin en ucuz olduğu yerde olmanıza yardımcı olur. Liegl, milyarder Peter Thiel gibi rüzgâr türbinlerinin petrol kuyularını geride bıraktığı Batı Teksas’taki en ucuz meyve suyunu bulduğuna 50 milyon dolarlık fon sağladığına inanıyor. Ucuz güç karşılığında Layer1, yerel elektrik şebekesinin yüklerini yönetmesine yardımcı oluyor Rüzgar estiğinde, Liegl bitcoin madencilik makinelerini kapatmayı kabul ediyor. Liegl, “Enerji şebekesi için bir sigorta aracı olarak hareket ediyoruz” diyor. Şu anda açık piyasada yaklaşık 13.000 $’dan işlem gören tek bir Bitcoin madenciliği yapmak ona 1.000 $’a mal oluyor.

Jack Mallers, 26

Kurucu, Zap Solutions
Chicago, Illinois
Lightning Network üzerinden işlem yapan bir bitcoin yatırım ve ödeme şirketi olan Zap’ın CEO’su. Zap geçtiğimiz günlerde Greenoaks Capital liderliğindeki 3.5 milyon dolarlık bir tohum turunu kapattı. Şirket, yaklaşık 20 kişiyi istihdam ediyor. Kısa süre önce, ödemeler ve kredi kartı devi müşterileri bitcoin ile tanıştırırken Visa ile çalıştığını duyurdu. Mallers’ın babası Chicago’daki en büyük vadeli işlem komisyonculuklarından birini kurdu ve sattı. Bu sayede onu 2013’te Bitcoin ile tanıştırdı.

Flori Marquez, 29

Kurucu Ortak, BlockFi
Brooklyn, New York
Kripto para ödünç verme platformu BlockFi’nin kurucu ortağı. Kripto sahiplerinin kripto parayı %8,6 gibi yüksek oranlarda ödünç vermesine izin veriyor. Platform ayrıca kripto alım satım hizmetleri de sunuyor. Şirket, Galaxy Digital, Susquehanna ve Winklevoss Capital gibi risk sermayesi şirketlerinden 100 milyon doların üzerinde sermaye topladı. 2019’da 4,5 milyon dolar gelir elde ettikten sonra, BlockFi’nin 100.000 finanse edilmiş hesabı bulunuyor. Bu yıl 120 milyon dolar gelir elde etme yolunda olan girişim bir halka arz için hazırlanıyor.

Charlie Noyes, 21

Partner, Paradigm
San Francisco, Kaliforniya
Kripto girişim fonu Paradigm Capital’in yatırım ortağı, şu anda dünyanın en büyük kripto fonu için 100 milyon dolarlık pozisyonları denetliyor. Noyes, kurumsal kripto para birimi ticaret platformu Tagomi’de kişisel bir tohum yatırımcısıydı. Bu, 12 milyon dolarlık Seri A ile sonuçlandıı. Ayrıca, şu anda 3 milyar dolar değerinde işlem gören bir token olan Uniswap’a 1 milyon dolarlık tohum yatırımı ile katkıda bulundu.

Brian Tubergen, 29

Kurucu Ortak, CoinList
New York, New York
Gelecek vaat eden kripto şirketlerinin para toplamasına yardımcı olan ve yatırımcıların bu şirketlerin kripto para birimlerini alıp satmalarına olanak tanıyan bir yatırım platformu olan CoinList’in kurucusu. CoinList, 2017’deki başlangıcından bu yana, Sequoia, a16z, USV, GV, Bain ve Lightspeed gibi girişim firmaları tarafından desteklenen kripto şirketleri için 800 milyon doların üzerinde para topladı. Google, Microsoft ve Facebook’ta eski bir stajyer olan Tubergen, Princeton Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra AngelList’te ürün müdürü olarak kariyerine başladı.

Amiti Uttarwar, 28

Eğim Köyü, Nevada
Bilinen ilk kadın Bitcoin Core katılımcısı Haziran ayında OKCoin ve HDR Global’den 150.000 $ ‘lık ortak bir hibe aldı. Bu da onu bitcoin’in temel kodunu geliştiren birkaç ücretli kodlayıcıdan biri haline getirdi. Hintli göçmenlerin kızı, Carnegie Mellon Üniversitesi mezunu. Silikon Vadisi girişimlerinin kıdemli bir üyesi olarak, açık kaynaklı para geliştiren yeni bir yazılım mühendisleri hareketini temsil ediyor. Bitcoin geliştirmenin daha hafif tarafını kapsayan bir yayın olan Bitcoin Zine’i başlattı.

Andrew Yang, 27

Jeong Woo Park, 25
Athanasios Karachotzitis, 26
Kurucular, Authenticiti
Blockchain ile desteklenen bu tedarik zinciri veri platformu 2016 yılında piyasaya sürüldü. Modern tedarik zincirlerinin silolara ayrılmış kurumsal sistemlerini merkezileştirmek ve verileri tek bir kaynakta toplamak için 2,1 milyon dolar topladılar. Bir pilot proje, contaların sevkiyatına gerçek zamanlı paylaşılan görünürlük sağlamak için GE Aviation ve Lockheed Martin’in silo sistemleri arasında siparişten nakde verileri topladı. Gelirin 2020’de 2,6 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Bir sonraki Forbes listesinde bizi ne bekliyor

Blockchain ve kripto para endüstrisi bu hızla gelişmeye devam ettikçe, gelecek yıl hazırlanacak Forbes 30 Yaş Altı 30 listesinde daha çok kripto girişimcisi görmemiz mümkün.
Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar