4 Temmuz 2022, Pazartesi
20.3 C
İstanbul

Fransa MB Başkanı Dijital Euro için Kamu-Özel Ortaklığını Düşünüyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Fransa Merkez Bankası Başkanı, Francois Villeroy de Galhau, Avrupa’ya özel bir dijital paranın geliştirilmesi ve çıkarılması durumunda özel sektör katılımının potansiyel faydalarından bahsetti.

Binance indirim kodu

Francois Villeroy de Galhau, Cuma günü yaptığı konuşmada, merkez bankası tarafından bir dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın en iyi yolunun kamu/özel ortaklığıyla olacağını söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Francois’in söylemleri Almanya Merkez Bankası ev sahipliğinde Perşembe günü gerçekleşen konferansta da dile getirilmişti. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği’nin küresel anlamda CBDC gelişiminde geride kaldığını da söylemişti.

Fransa ve Almanya, hali hazırda kullandıkları resmi para birimlerinin de avantajıyla, daha önceden dijital para birimi çalışmaları başlatan Facebook gibi yurtdışı şirketlere de önemli rakipler olarak gösteriliyor.

Merkez Bankaları Neden Dahil Olmak İstiyor?

Geçtiğimiz Eylül ayında Fransa Maliye Bakanı Bruno le Maire, Libra’nın (Facebook’un üzerinde çalıştığı kripto para birimi) Avrupa’da yasaklanması için hükümetine baskıda bulunacağını itiraf etmişti.

Aynı zamanda Villeroy de Galhau da Facebook’u isim olarak belirtmese de, Avrupa Birliği’nin zaten ödemeler konusunda önemli düzeyde büyük teknoloji firmalarına bağımlı olduğunu söyledi. Villeroy ayrıca, eğer bu konu üzerinde durulmazsa, şirketlerin hükümetleri ve merkez bankalarını kendi ülkelerinde dahi herhangi bir parasal role sahip olmaktan alıkoyabileceklerini söyledi.

Villeroy, konferans sırasında, özel şirketlerle rekabet etmek yerine, onlarla kamu arasında “uygun sinerjinin” yakalanarak, daha iyi tasarlanmış bir CBDC’nin önünün açılabileceğini belirtti. Bu da Birleşik Krallık Merkez Bankası’nın özel şirketlerin mevcut ödeme sistemindeki eksiklikleri ticari çözümlerle çözebilecekleri hakkında yaptığı açıklamaları akla getirdi.

Ayrıca Villeroy de Galhau; “Berlin’de olduğumuz için, Avrupa perspektifiyle söyleyeceğim: Avrupa, bazı önemli ülkeler gibi küresel sosyal ağlar geliştirmedi. Bu da tutarlı bir strateji geliştirerek, daha güçlü, daha özerk ve daha yenilikçi bir finans sektörü oluşturmak isteyen Avrupa için riskleri artırmakta. Olası bir CBDC için tutarlı Avrupa ödeme stratejisine karar vermek için fazla zamanımız yok: bir ya da iki yıl.” şeklinde sözlerini tamamladı.

İlgili Haber:  Ethereum 2.0'daki Kilitli ETH Miktarı 4 Milyonu Geçti

Açıklamalara paralel olarak Fransa Merkez Bankası’nın, dijital para çıkarmanın yasal ve finansal sonuçlarını araştırmak adına şu anda Accenture ve HSBC dahil sekiz şirketle çalıştığını da belirtelim.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Alper Adalı
Alper Adalı
Alper. Kripto para piyasası meraklısı. Bilgi avcısı. Part-time çevirmen.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar