Fransa MB Başkanı Dijital Euro için Kamu-Özel Ortaklığını Düşünüyor

Fransa Merkez Bankası Başkanı, Francois Villeroy de Galhau, Avrupa’ya özel bir dijital paranın geliştirilmesi ve çıkarılması durumunda özel sektör katılımının potansiyel faydalarından bahsetti.

Francois Villeroy de Galhau, Cuma günü yaptığı konuşmada, merkez bankası tarafından bir dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın en iyi yolunun kamu/özel ortaklığıyla olacağını söyledi.

Francois’in söylemleri Almanya Merkez Bankası ev sahipliğinde Perşembe günü gerçekleşen konferansta da dile getirilmişti. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Birliği’nin küresel anlamda CBDC gelişiminde geride kaldığını da söylemişti.

Fransa ve Almanya, hali hazırda kullandıkları resmi para birimlerinin de avantajıyla, daha önceden dijital para birimi çalışmaları başlatan Facebook gibi yurtdışı şirketlere de önemli rakipler olarak gösteriliyor.

Merkez Bankaları Neden Dahil Olmak İstiyor?

Geçtiğimiz Eylül ayında Fransa Maliye Bakanı Bruno le Maire, Libra’nın (Facebook’un üzerinde çalıştığı kripto para birimi) Avrupa’da yasaklanması için hükümetine baskıda bulunacağını itiraf etmişti.

Aynı zamanda Villeroy de Galhau da Facebook’u isim olarak belirtmese de, Avrupa Birliği’nin zaten ödemeler konusunda önemli düzeyde büyük teknoloji firmalarına bağımlı olduğunu söyledi. Villeroy ayrıca, eğer bu konu üzerinde durulmazsa, şirketlerin hükümetleri ve merkez bankalarını kendi ülkelerinde dahi herhangi bir parasal role sahip olmaktan alıkoyabileceklerini söyledi.

Villeroy, konferans sırasında, özel şirketlerle rekabet etmek yerine, onlarla kamu arasında “uygun sinerjinin” yakalanarak, daha iyi tasarlanmış bir CBDC’nin önünün açılabileceğini belirtti. Bu da Birleşik Krallık Merkez Bankası’nın özel şirketlerin mevcut ödeme sistemindeki eksiklikleri ticari çözümlerle çözebilecekleri hakkında yaptığı açıklamaları akla getirdi.

Ayrıca Villeroy de Galhau; “Berlin’de olduğumuz için, Avrupa perspektifiyle söyleyeceğim: Avrupa, bazı önemli ülkeler gibi küresel sosyal ağlar geliştirmedi. Bu da tutarlı bir strateji geliştirerek, daha güçlü, daha özerk ve daha yenilikçi bir finans sektörü oluşturmak isteyen Avrupa için riskleri artırmakta. Olası bir CBDC için tutarlı Avrupa ödeme stratejisine karar vermek için fazla zamanımız yok: bir ya da iki yıl.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Açıklamalara paralel olarak Fransa Merkez Bankası’nın, dijital para çıkarmanın yasal ve finansal sonuçlarını araştırmak adına şu anda Accenture ve HSBC dahil sekiz şirketle çalıştığını da belirtelim.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Merkez Bankalarına CBDC Stratejilerini Düşündüren Ne?

Bir Cevap Yazın