3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

FTX CEO’su: Bitcoin’in Ödeme Ağı Olarak Geleceği Yok

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Büyük kripto para ve türev borsalarından FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried, Bitcoin’in ödeme ağı olarak geleceği olmadığını söylüyor.

Binance indirim kodu

Bankman-Fried, Bitcoin’i verimsizlik ve yüksek çevresel maliyetler nedeniyle eleştirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Kripto piyasasının en etkili isimlerinden biri olan SBF’ye göre, Bitcoin’in verimsizliği ve yüksek çevresel maliyetleri nedeniyle bir ödeme ağı olarak geleceği yok.

Kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, Bitcoin’in kullandığı “iş kanıtı” mekanizmasının, Bitcoin’i ölçeklenemez ve anlık ödeme işlemlerinde kullanılamaz hale getirdiğini belirtti.

Bankman-Fried, “Bitcoin ağı bir ödeme ağı ve bir ölçeklendirme ağı değil” dedi.

SBF’nin konuyla ilgili açıklamaları Bitcoin’in ATH yaptığı geçen sene Kasım ayından bu yana yarıdan fazla değer kaybettiği bir dönemde geldi.

Her ne kadar pek çok insan Bitcoin’i bir ödeme aracı değil de altın gibi bir “değer deposu” olarak görse de, Bitcoin’in günlük işlemlerde de kullanılabileceğini düşünenen insanlar da var. Örneğin Lightning Network projesi bu amaçla ortaya çıktı. Ancak Lightning Network, küçük ve belirli bir grup dışında ilgi görmüyor ve ana akım olamadı.

Yakın zamanda El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti gibi ülkeler, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ülkeler oldu. Ancak son araştırmalar, El Salvador’da Bitcoin ATM’lerinin kullanıma sunulmasına ve kullanımını teşvik etmek için alınan diğer aksiyonlara rağmen, Bitcoin’in El Salvador’da günlük ödemeler için nadiren kullanıldığını gösteriyor.

FTX’i dünyanın en büyük sanal varlık borsalarından biri haline getiren 30 yaşındaki milyarder SBF, işlevsel bir kripto ödeme ağı oluşturmak için Ethereum’un yakında geçiş yapacağı hisse kanıtı (Proof of Stake) olarak bilinen alternatif bir blok zinciri veya diğer teknolojik yeniliklerin gerekli olacağını söyledi.

İlgili Haber:  FTX CEO'su, Dogecoin, Bitcoin ve Ethereum Yatırımcıları Hakkında İlginç Bir Gerçek Paylaştı

Ethereum, daha az enerji yoğun olması amaçlanan Proof of Stake mekanizmasına geçmek için çalışıyor.

SBF yaptığı açıklamada, “Saniyede milyonlarca işlem yapabilmek için son derece verimli, hafif ve daha düşük enerji maliyetli bir altyapı olması gerekir. Bu da PoS mekanizmasını kullanan ağlarda var” dedi.

SBF özellikle iş kanıtı mekanizması kullanan blok zincirleri çalıştırmak için gereken enerji miktarıyla ilgili ciddi çevresel endişelerin altını çizdi. Bazı Avrupa ülkeleri, karbon emisyonları nedeniyle sistemlerin yasaklanması çağrısında bile bulundu.

Cambridge üniversitesinin Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne göre Bitcoin madenciliği, Norveç ve İsveç dahil olmak üzere birçok ülkeden daha fazla enerji tüketiyor.

SBF kendi kripto para borsası FTX’in, karbon emisyonlarını telafi etmek için çalışmalar yaptığını ancak bunun tam bir çözüm olmadığını belirtti.

Her ne kadar Bitcoin’i verimlilik, ölçeklenme ve çevre konularında eleştirse de, SBF, Bitcoin’in kripto pazarında çok önemli bir yeri olduğuna inandığını da söyledi.

Bu söylediklerimden Bitcoin’in gitmesi gerektiğini düşündüğüm anlamı çıkmasın. Bitcoin’in altın gibi bir değer deposu olarak hala bir geleceği olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Bitcoin ile ilgili eleştirileri yüzünden SBF sosyal medyada bazı kullanıcılardan tepki topladı. Bunlar arasında eski Twitter CEO’su Jack Dorsey de vardı. Dorsey, SBF’ye cevaben yazdığı tweette neden Lightning Network’ten bahsetmediğini sordu. Jack Dorsey’in sıkı bir Lightning Network destekçisi olduğu biliniyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar