1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

FTX, Reddit Destekli %200’lük Rallinin Ardından İki Gündür GameStop’u Listeliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto borsası FTX, küresel video oyunları perakende zinciri GameStop’un hisse senetlerini, borsa opsiyonlarıyla ticaret yapmaya adanmış bir topluluk olan Reddit’in meşhur Wall Street Bets’inin en popüler tercihi haline gelmesi üzerine listelemeye başladı.

Binance indirim kodu

Bu sabah FTX listesi, kripto tüccarlarının da harekete geçmesine izin verdi. Teklif, popüler hisse senetleri ve endeksler için hem spot hem de vadeli piyasaları içeren FTX’in tokenize edilmiş hisse senedi programının bir parçası olarak geldi. Bu durumun, kripto tüccarlarının itibari para seçeneklerine ek olarak kripto ve sabit paralar kullanarak hisse senetlerine maruz kalmalarını sağlayacağı kaydedildi.

Binance indirim kodu

GME kısaltması altında işlem gören GameStop hisseleri, 12 Ocak’tan bu yana on kattan fazla kazançla sonuçlanan dramatik bir yükselişin ardından medyanın büyük ilgisini çekti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yaşanan ralli, büyük ölçüde borsa tüccarları için bir alt düzenleme olan Wall Street Bets’e atfedildi. GameStop, uzun süredir topluluğun favorilerinden biri olmasına rağmen dikkati Tesla veya Nio gibi diğer yüksek büyüme oranlarına sahip hisselerle paylaştı.

Reddit kullanıcıları görevlerini başarıyla tamamladıklarını kanıtladı

GameStop, dijital video oyun sunumu geçtiğimiz birkaç yıl içinde fiziki olarak hayatını sürdürmeye devam ederek geleneksel yolu seçen bir firma olduğu için uzun zamandır mali açıdan zor durumdaydı. COVID-19 kapanışları şirketin beklentilerini daha da düşürmüştü.

Bu faktörler muhtemelen Melvin Capital Management’ın hisse senedinde kısa pozisyona girme kararına katkıda bulundu ve fiyatın düşeceği iddia edildi. Maalesef şirket için Wall Street Bets’teki biri, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yapılan zorunlu açıklamalar nedeniyle bu kısa pozisyonu keşfetti.

Subreddit daha sonra, kısa pozisyona baskı yapmak için uyumlu bir çaba içinde hisse senedinin arkasında toplandı ve fiyatı, kısa vadeli pozisyonun tasfiye edilmesi için yükselmeye zorladı. GME’nin piyasa öncesi ticarette 320 dolardan zirveye çıkmasının ardından serbest yatırım fonunun pozisyonunu kapattığını duyurmasıyla Reddit kullanıcıları görevlerinde başarılı olduğunu kanıtlamış oldu.

İlgili Haber:  Dogecoin Karşıtı Milyarder Yatırımcı Mike Novogratz Geri Adım Attı: "Dogecoin'e Çok Negatif Yaklaşmışım"

Talihsiz ticaretin, 2021’in başından bu yana fon için sermayesinin %30’undan fazlasına tekabül eden 3.75 milyar dolarlık bir kayba neden olduğu bildirildi. Diğer yüksek riskli yatırım fonları ise Melvin Capital Management’ı 2.75 milyar dolarlık yatırımla “kurtardı”.

Yine de hikayenin bazı ayrıntıları belirsizliğini korumaya devam etti. Örneğin, Reddit kullanıcıları tarafından keşfedilen ilk kısa vadeli pozisyon sadece 55 milyon dolarlık satış opsiyonuydu. Satın alma opsiyonlarından kaynaklanan kayıpların, değerlerinin %100’ü ile sınırlı olması diğer pozisyonların sözde milyar dolarlık kayba güçlü bir katkısı olduğunu gösteriyordu.

Hikayenin kripto alanında çok benzer bir analoğu daha vardı. 2020 yazında, Chainlink topluluğu, Zeus Capital adlı bir şirket tarafından açılan açıklanmış bir kısa pozisyona karşı toplanmıştı. Bu olayın ayrıntıları, birçok kişinin sözde kısa vadeli pozisyonu açıklarken öne sürülen gerçek nedenleri sorgulamasına yol açmıştı.

GME, FTX’te listelendiğinden bu yana %33’ün üzerinde düşüş yaşadı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar