FTX.US, Bu Yıl İçinde Kripto Türev Ticaretini Başlatmayı Planlıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

FTX’in ABD kuruluşu başkanı Brett Harrison, borsada kripto türev ticaretinin başlatılması için hazırlıklarını tamamladı.

blank

Haberin Özeti

  • FTX, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir.
  • FTX.US ise daha sınırlı hizmetlere sahiptir.
  • ABD firması, CFTC tarafından düzenlenmek üzere kripto türev ticaretini platformunda başlatmak istiyor.

Kripto para borsası FTX, Amerikan kripto endüstrisinin ön saflarına çoktan yerleşti. Miami Heat arenasını adlandırmak için yaptığı uzun vadeli anlaşma ve borsanın kurucusu Sam Bankman-Fried’in medyada sıklıkla çıkan görüntüleri bunun en net örneği…

blank

FTX.US ve FTX Borsası Arasındaki Farklar

Ancak, adını aldığı popüler türev ürünler de dahil olmak üzere FTX’in finansal ürünlerinin çoğu, bağlı kuruluşu FTX.US’i kullanmak zorunda olan ABD’li müşterilere sunulmamaktadır.

FTX.US Başkanı Brett Harrison ise firmanın bunu değiştirmek için çalıştığını ve bir yıl içinde türev ticareti sunmayı hedeflediğini söyledi.

Harrison, “Bu işin kurulmasıyla ilgili bir dizi beklenmedik durum var. En önemlisi CFTC’den onay ve destek; bu nedenle de kesin bir zaman çizelgesi belirtmek zor.” dedi. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), ABD’deki türev piyasalarını düzenler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kripto Türev Ticareti Nedir?

Bitcoin vadeli işlemleri gibi türev ürünler de insanların önceden belirlenmiş bir fiyattan varlık alıp satmasına olanak tanır. Bu tür ürünler kripto paraya yatırım yapmanın bir yolunu temsil eder; aynı zamanda değişken piyasalarda riskten korunmanın bir yolu olarak da görülebilir.

Öte yandan Harrison, planları gerçekleşse bile FTX.US’nin tam olarak “FTX gibi” görünmesinin mümkün olmadığını vurguladı. Harrison konu ile ilgili, “FTX US ve FTX ayrı şirketler ve bunlar tamamen ayrı işletmeler olarak kalacak. FTX US’de işlem gören tüm türevler CFTC tarafından düzenlenecek ve bu nedenle uluslararası arenadakilerden farklı gereksinimler (ürünler, marjlar vb.) içerecektir.” ifadelerini kullandı.

FTX, Nomics’in verilerine göre, son 24 saatte 11.5 milyar Doların üzerinde işlem hacmi kaydederek küresel olarak en çok kullanılan ilk beş borsa arasında yer aldı. Buna karşılık, FTX.US ise aynı zaman diliminde 220 milyon Dolarlık bir hacim bildirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend