2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

FTX ve Binance Ayrılığının Arkasındaki Sır Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Düzenleyicilerin yoğun incelemeleri devam ederken Binance borsası, ilginç bir karar aldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bu hafta, FTX’in erken bir yatırımcısı olan Binance, bu pozisyonundan ayrıldığını duyurdu.
  • FTX ve Binance arasındaki bu ayrılığın temel sebebinin, düzenleyici baskısı olduğu düşünülüyor.

Bu hafta kripto para borsası FTX’in 900 milyon Dolarlık rekor bir finansman turu düzenledi. Bu haber, kripto para piyasasını sallarken alt tarafta belki de daha önemli olabilecek bir haber gözden kaçtı. FTX’in erken bir yatırımcısı olan Binance, bu pozisyonundan ayrıldığını duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

FTX ve Binance Ayrılığı Ne Anlama Geliyor?

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, ayrı olarak verdikleri röportajlarda bu gelişmenin ve ayrılığın rutin ve önemsiz bir şey olduğunu söyledi.

Ancak tam olarak böyle bir şey değil…

CZ, Forbes’e yaptığı açıklamada bu kararın “normal bir yatırım döngüsünün parçası” olduğunu söyledi. Bankman-Fried ise Decrypt’ten Adriana Hamacher ile yaptığı kapsamlı bir röportajda, “İşlerimizin benzerliği ve piyasa içindeki rolleri düşünüldüğünde bu ayrılığın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu bize ileriye dönük daha fazla esneklik sağlayabilir.” dedi.

Bankman-Fried, daha sonrasında ise Binance’in son zamanlardaki düzenleyici sorunlarıyla ilgili görüşlerini paylaştı. FTX CEO’su, “Bu çok büyük bir engel oldu. Binance’nin düzenleyiciler ile arasındaki konuşmaları bilmiyorum. Ancak biz, düzenleyicilerle elimizden geldiğince işbirlikçi olmaya çalışıyoruz… Bence bunu yapmadığınızda ve daha az duyarlı göründüğünüzde; bu, düzenleyiciler ile aranızda ciddi sorunlara yol açıyor. Bu nedenle de Binance ile aramızda işlerimizi yürütme şeklimiz açısından bazı farklılıklar olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Binance’nin Üzerindeki Yoğun Düzenleyici Baskı

Binance, son haftalarda İngiltere, İtalya, Japonya ve Cayman Adaları da dahil olmak üzere birden fazla düzenleyici tarafından yoğun inceleme altına alındı. Bu incelemelerin sonucunda da birden fazla banka ve ödeme işlemcisi, Binance’e müşteri transferlerini kesintiye uğrattı.

İlgili Haber:  Kripto Piyasaları 400 Milyar Dolarlık Kayıp Yaşarken Coinbase Bitcoin ve Ethereum Fiyatıyla İlgili Riskleri Açıkladı

Rakip kripto borsaları ise bu süreci düzenleyiciler ile iyi anlaşmak için bir fırsat olarak görüyor.

Öte yandan Binance de, diğer tüm borsalar gibi, düzenleyicilerle bir sorunu olmadığını söylüyor. CZ, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, “Herkes Binance’nin ABD düzenlemelerine veya herhangi bir düzenlemeye uymak istemediğini düşünüyor. Ancak bu durum böyle değil.” demişti.

Sonuç olarak Binance, FTX yatırımını net bir şekilde sonlandırdı. Her iki taraf da detaylı finansal bilgileri açıklamadı; ancak Bankman-Fried, “Açıkçası oldukça iyi bir iş çıkardılar.” dedi ve CZ de Forbes’e yaptığı konuşmada ,”Onlarda muazzam bir büyüme gördük, bundan çok memnunuz.” ifadelerini kullandı.

FTX bundan iki yıl önce piyasaya sürüldü ve şimdiden 18 milyar Dolarlık bir değerlemeye ulaştı. Artık FTX ve Binance birbirleriyle giderek daha fazla rekabet edecek ve muhtemelen arkadaştan çok “çılgın düşmanlar” gibi görünmeye başlayacaklar.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar