Full Node

Bitcoin ağına bağlanan herhangi bir bilgisayara node (düğüm) denir. Tüm bitcoin kurallarını tam olarak doğrulayan düğümlere full node (tam düğüm) denir. Full node’ların en popüler uygulamasına Bitcoin Core denir ve en son sürümü github sayfasında bulunabilir.

Full node (yazının bundan sonrasında tam düğüm olarak adlandıracağız), işlemleri ve blokları tam olarak doğrulayan bir programdır. Neredeyse tüm tam düğümler, diğer tam düğümlerden gelen işlemleri ve blokları kabul ederek, bu işlemleri ve blokları doğrulayarak ve ardından bunları diğer tam düğümlere aktararak ağa yardımcı olur.

Çoğu tam düğüm, işlemlerini ağa iletmelerine izin vererek ve bir işlem cüzdanlarını etkilediğinde onları bilgilendirerek hafif istemcilere de (lightweight) hizmet eder. Bu işlevi yeterli sayıda düğüm gerçekleştirmezse, istemciler eşler arası ağ üzerinden bağlanamazlar, bunun yerine merkezi hizmetleri kullanmaları gerekir.

Birçok kişi ve kuruluş ekstra bilgi işlem ve bant genişliği kaynaklarını kullanarak tam düğümleri çalıştırmada gönüllü olur.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  184 Milyar Bitcoin Üreten Gizemli Hacker

Bir Cevap Yazın