G7 Liderleri, Kripto Parada Fidye Yazılımı Saldırıları ile Mücadele Edeceklerini Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Beyaz Saray’dan yapılan bir basın açıklaması, fidye yazılımı saldırılarını G7 ülkeleri için “yükselen ortak bir tehdit” olarak tanımladı.

blank

Haberin Özeti

  • G7 liderleri, fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele edeceklerini açıkladı.
  • Genellikle Rusya merkezli büyük hacker gruplarının son haftalarda düzenlediği fidye yazılımı saldırıları, ABD tedarik zincirini önemli ölçüde kesintiye uğrattı.
  • Fidye yazılımı saldırılarında genellikle kripto para ile ödeme talep edilir.

G7 liderleri, bir fidye ödenene kadar herhangi bir ağı dondurabilen kötü amaçlı fidye yazılımı saldırılarına karşı ortak mücadele yürüteceklerini belirtti.

blank

Fidye Yazılımı Saldırısı Nedir?

Colonial Pipeline ve gıda tedarik şirketi JBS’ye yönelik son zamanlarda gerçekleşen geniş kapsamlı fidye yazılımı saldırıları, ABD genelinde altyapıyı felce uğrattı, tedarik zincirlerinde kesintiye neden oldu, gaz ve et fiyatlarını artırdı. Her iki şirket de faaliyetlerinin tekrar normale dönebilmesi için saldırganlara Bitcoin ile fidye ödemek zorunda kaldı.

Beyaz Saray’dan yapılan bir basın açıklaması, fidye yazılımları aracılığıyla siber saldırılarda yaşanan artışı G7 ülkeleri için “yükselen ortak bir tehdit” olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Ulusötesi suç kuruluşları altyapıdan, kripto paradan ve kara para aklama ağlarından yararlanıyor. Genellikle bu tür kötü niyetli siber faaliyetleri yürütmek için uygun bir ortam sunan coğrafi konumlardan faaliyet göstererek tüm dünyadaki kurbanları hedefliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Saldırılar Büyük Oranda Rusya Merkezli Gruplar Tarafından Gerçekleştiriliyor

Öte yandan birçok fidye yazılımı çetesinin (DarkSide ve REvil; Colonial ve JBS saldırılarının arkasındaki gruplar) Rusya temelli olarak faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor.

Milletvekillerinin bu konudaki baskısıyla karşı karşıya kalan ABD Başkanı Joe Biden, bu hafta içinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. Putin, şu ana kadar Rusya’nın fidye yazılımı saldırılarından sorumlu olduğu iddialarını reddetti.

Blockchain analiz şirketi Chainalysis’e göre, fidye yazılımı saldırılarında çalınan kripto para miktarı geçen yıl %311 oranında arttı. Bu yılın ilk beş ayında ise fidye yazılımları dünya çapında en az 81 milyon Dolarlık kripto para fonu ele geçirdi.

Hatta bu rakamın iyi niyetli bir seviyede olduğu ve geriye dönük olarak yeni suçlar keşfedildikçe sayının artmasının beklendiği belirtildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend