5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

G7 Liderleri, Kripto Parada Fidye Yazılımı Saldırıları ile Mücadele Edeceklerini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Beyaz Saray’dan yapılan bir basın açıklaması, fidye yazılımı saldırılarını G7 ülkeleri için “yükselen ortak bir tehdit” olarak tanımladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • G7 liderleri, fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele edeceklerini açıkladı.
  • Genellikle Rusya merkezli büyük hacker gruplarının son haftalarda düzenlediği fidye yazılımı saldırıları, ABD tedarik zincirini önemli ölçüde kesintiye uğrattı.
  • Fidye yazılımı saldırılarında genellikle kripto para ile ödeme talep edilir.

G7 liderleri, bir fidye ödenene kadar herhangi bir ağı dondurabilen kötü amaçlı fidye yazılımı saldırılarına karşı ortak mücadele yürüteceklerini belirtti.

Binance indirim kodu

Fidye Yazılımı Saldırısı Nedir?

Colonial Pipeline ve gıda tedarik şirketi JBS’ye yönelik son zamanlarda gerçekleşen geniş kapsamlı fidye yazılımı saldırıları, ABD genelinde altyapıyı felce uğrattı, tedarik zincirlerinde kesintiye neden oldu, gaz ve et fiyatlarını artırdı. Her iki şirket de faaliyetlerinin tekrar normale dönebilmesi için saldırganlara Bitcoin ile fidye ödemek zorunda kaldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Beyaz Saray’dan yapılan bir basın açıklaması, fidye yazılımları aracılığıyla siber saldırılarda yaşanan artışı G7 ülkeleri için “yükselen ortak bir tehdit” olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Ulusötesi suç kuruluşları altyapıdan, kripto paradan ve kara para aklama ağlarından yararlanıyor. Genellikle bu tür kötü niyetli siber faaliyetleri yürütmek için uygun bir ortam sunan coğrafi konumlardan faaliyet göstererek tüm dünyadaki kurbanları hedefliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Saldırılar Büyük Oranda Rusya Merkezli Gruplar Tarafından Gerçekleştiriliyor

Öte yandan birçok fidye yazılımı çetesinin (DarkSide ve REvil; Colonial ve JBS saldırılarının arkasındaki gruplar) Rusya temelli olarak faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor.

Milletvekillerinin bu konudaki baskısıyla karşı karşıya kalan ABD Başkanı Joe Biden, bu hafta içinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. Putin, şu ana kadar Rusya’nın fidye yazılımı saldırılarından sorumlu olduğu iddialarını reddetti.

İlgili Haber:  Hydra, Doğu Avrupa'nın En Büyük Kripto Hizmetlerinden Biri Olarak Dikkat Çekiyor

Blockchain analiz şirketi Chainalysis’e göre, fidye yazılımı saldırılarında çalınan kripto para miktarı geçen yıl %311 oranında arttı. Bu yılın ilk beş ayında ise fidye yazılımları dünya çapında en az 81 milyon Dolarlık kripto para fonu ele geçirdi.

Hatta bu rakamın iyi niyetli bir seviyede olduğu ve geriye dönük olarak yeni suçlar keşfedildikçe sayının artmasının beklendiği belirtildi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar