G8 ve G20 Arasındaki Fark

Son güncelleme: 4 ay önce

G8 ekonomi seviyesi yüksek ülkelerin bir araya gelerek oluşturduğu bir hükumet forumudur. İlk önce 6 ülkeyle başlamıştır, daha sonra 2 ülkenin daha katılmasıyla sayısı 8 olmuştur. Daha sonra Rusya çıkarılmıştır ve Avrupa Birliği de eklenmiştir. Son haliyle 8 ülkeden oluşmaktadır: Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya (askıya alındı), İngiltere, ABD, Avrupa Birliği.

G20 ise yine aynı şekilde dünyanın büyük ekonomiye sahip ülkelerinin bir araya gelerek oluşturduğu uluslararası bir forumdur. G20 ülkelerini Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu oluşturur.

Hem G8 hem G20 uluslararası sorunları çözmeye yönelik çalışmalar yapar. Bazı Arap ülkelerinin 1973 yılında uyguladığı petrol ambargosuna karşı çıkmak amacıyla 1975 yılında G7 koalisyonu kuruldu. G7 daha sonra G8 ve G20’ye öncülük etti. Petrol ambargosu ABD ve İngiltere’nin Yom Kippur Savaşı’na müdahil olmalarından dolayı bazı Arap ülkeleri tarafından uygulamaya kondu. Arap ülkeleri İsrail ile savaştaydı o zaman fakat başarılı olamıyorlardı zira hem ABD hem de İngiltere İsrail’e hem askeri hem politik yardımda bulunuyordu.

Sovyetler Birliği bu Arap ülkelerine silah yardımında bulunduğu için G7 koalisyonuna alınmadı. G7 7 büyük endüstriyel ülkeden oluşuyordu: İngiltere, ABD, Fransa, Kanada, Japonya, İtalya ve Almanya. 1997 yılında Rusya da bu gruba dahil edilince grubun ismi G8 olarak değiştirildi.

G8 dünyanın en güçlü ekonomilerinden müteşekkil olduğu için ve başka ülkelerin politik ve ekonomik istikrarını etkileme gücüne sahip olduklarından uluslararası arenada siyaset yapıcı olarak bilinirler. 1999’da kurulan G20 8 büyük ekonomiye ek olarak belli başlı başka büyük ekonomileri de içine kattı. G20 ülkeleri arasında Türkiye de vardır.

Her ne kadar G8 ile G20 arasında pek fark olmadığı söylense de G8’in politik ve ekonomik açıdan uluslararası siyaset yapma noktasında diğer ülkelere bir üstünlüğü ve avantajı vardır. Şu ana kadar G20 üyelerinin belirlerdiği uluslararası politikalar arasında banka kapitalinin arttırılması ve denge politikalarının şeffaflığı gibi konular vardır.

G8 ve G20 Arasındaki Fark

G8 ve G20 arasındaki fark özetlenecek olursa:

  • Hem G8 hem G20, G7 öncülüğündeki ülkeler (ABD, İngiltere, Fransa, Kanada, Japonya, İtalya, Almanya) tarafından kurulmuştur.
  • G7 Arap ülkelerinin petrol ambargosuna bir tepki olarak kurulmuştur. G7 uluslararası ekonomiyi ve politikayı etkiler.
  • 1997 yılında Rusya G7’ye katıldı ve grubun adı G8 oldu.
  • 1999 yılında G8’e 16 başka ülke eklendi ve bu koalisyona G20 dendi. G20’nin en büyük çalışma alanı gelecekteki ve günümüzdeki ekonomik krizlere karşı önlem almaktır.
Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın